Nikdy predtým ani potom som také vypäté časy nezažil, hovorí o ničivej víchrici lesník Ján Krušpán

Na Oravu dorazil vietor neskôr.

Pol roka dennodenne dochádzali Oravci do Tatier a pomáhali pri spracovaní kalamity. Pol roka dennodenne dochádzali Oravci do Tatier a pomáhali pri spracovaní kalamity. (Zdroj: ilustračné foto: SME/Ján Krošlák)

ZUBEREC/ORAVICE. Piatok 19. novembra, krátko po štvrtej hodine popoludní. Bol to napodiv veľmi teplý deň, teplomer ukazoval 15 stupňov. V Oraviciach ženy vysádzali stromčeky, vyžínali. Vietor začal silnieť až napoludnie. Kým oravská časť Tatranského národného parku (TANAP) víchricu ani veľmi nepocítila, zvyšok Tatier sa z večera do rána zmenil na nepoznanie. A na pol roka zamestnala stovky ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Našu časť to obišlo

Veterná víchrica spred dvadsiatich rokov, ktorá dostala pomenovanie Alžbeta, sa Oravy dotkla len okrajovo. Škody vtedy oravskí lesníci počítali na dve či tri tisícky kubíkov dreva vo všetkých troch ochranných obvodoch.

SkryťVypnúť reklamu

„Fúkalo poriadne, ale nebolo to dramatické,“ spomína Juraj Majerčák, vedúci Ochranného obvodu Roháče, ktorý dnes zastrešuje celú oravskú časť Západných Tatier.

Ján Krušpán vtedy pôsobil v Oraviciach. Aj on si na ten deň spomína veľmi dobre. Ale tiež skôr z toho pohľadu, čo sa dialo u kolegov vo Vysokých Tatrách.

„U nás bol celkom príjemný deň, dokonca teplý, v hore boli ženy aj muži, robiť sa dalo v tričku,“ hovorí lesník.

„Fúkať začalo až popoludní. Pamätám si, že sme boli odviezť ženy do Suchej Hory. Po ceste išli dve deti na bicykloch. Keď sa do nich oprel vietor, zhodil ich z cesty. Pomohli sme im. Ale o kalamite či mimoriadnej situácii sa u nás hovoriť nedalo.“

Oravčania pozorne sledovali, čo sa deje v iných častiach Slovenska. Najhoršie správy prichádzali z Vysokých Tatier. Prvé odhady škôd sa pohybovali v desiatkach tisíc kubíkoch dreva. Realita však bola oveľa, oveľa horšia a prekročila dva milióny kubíkov.

SkryťVypnúť reklamu

Všade boli stromy

Oravskí lesníci si svoje obvody dokázali od kalamity vyčistiť v priebehu dvoch-troch týždňov. Všetkých bez výnimky presunuli na výpomoc do najviac postihnutých častí. Začínali hneď v pondelok ráno.

„My zo Zverovky sme chodili do Podbanského, kolegovia z Habovky na Vyšné Hágy,“ hovorí Juraj Majerčák. „Oravice mali vlastný expedičný sklad a techniku, takže oni to mali riešené inak.“

Mohlo by vás zaujať Nad obeťami hôr pod Roháčmi bdie svätec z portlandského betónu Čítajte 

Zamestnanci zo Zverovky do Tatier nechodili dlho. To sa však nedalo povedať o ich kolegoch z Oravíc. Tí vyrážali do Vysokých Tatier denno-denne, týždeň čo týždeň takmer pol roka.

„Najväčším problémom, keď sa Tatranci zobudili po víchrici, boli zatarasené cesty, železnice,“ rozpráva Ján Krušpán. „A toto bolo treba odstrániť v prvom rade, lebo sa nič nemohlo pohnúť. Začali sme oslobodzovať domy a sprejazdňovať cesty. My sme v pondelok pripravili techniku a v utorok sme už ráno nastupovali.“

SkryťVypnúť reklamu

Týždenne museli spracovať 3000 až 3500 kubíkov pováľaného dreva, aby pomohli miestnym ľuďom dostať sa opäť čo najskôr do normálneho života.

„Bolo to náročné obdobie pre všetkých, ktorí v tom čase pracovali v lese. Chlapi líhali do postele s tým, že od únavy nevládali zaspať. Nikdy predtým ani potom som také vypäté časy nezažil,“ rozpráva Ján Krušpán.

Na Oravu dorazil vietor neskôr

Oravu síce víchrica v roku 2004 obišla, no nie nadlho. Prešlo ďalších desať rokov a po Vianociach 2014 sa aj zamestnanci oravských častí TANAP-u s hlavou v smútku pozerali na spúšť, ktorú po sebe zanechal silný vietor. „Akoby si každý priestor počkal na tú svoju kalamitu a toto bolo to naše obdobie,“ rozpráva Juraj Majerčák.

„V priebehu pár mesiacov nás zasiahli dve výrazné kalamity. Prvá na Štefana a druhá o päť mesiacov neskôr na Žofiu. Za dva dni padlo viac ako 100-tisíc kubíkov dreva.“

Navyše, v máji veľa pršalo, takže spočiatku lesníci nevedeli presne, čo vietor v horách narobil. Až keď sa začalo vyjasňovať a zodvihla sa nízka oblačnosť, zbadali skutočný rozsah škôd.

„Na našom obvode to zasiahlo najmä Bobroveckú dolinu,“ spomína Ján Krušpán. „Preriedilo nám ju tak, že niekde sme museli zalesňovať. Našťastie, tamojšie porasty boli zakladané aj s listnatými stromami, takže tieto silu vetra trošku odrazili. No následky sme i tak odstraňovali takmer pol roka.“

Smrek je náchylný

Lesníci žijú v horách prakticky počas celého roka a takmer celý život. Pozerať sa na les, ktorý v priebehu niekoľkých hodín na nepoznanie zničí vietor, nie je ľahké.

„Každý to vníma inak, niekto prežíva smútok, iný pocit beznádeje,“ hovorí Juraj Majerčák. „Padli mnohé porasty, ktoré ešte mali perspektívu. Na druhej strane sme však vysporiadaní s tým, že kalamity tu boli, sú aj budú.

Laik by si možno prial, aby lesy odchádzali pomaly a postupne a každý padnutý strom nahradilo niekoľko nových, mladých. Realita je však taká, že takto sa to nedeje. Práve v smrekových porastoch sú kalamity nárazové a majú veľký rozsah. Deje sa to a nevyhneme sa tomu, smrek je na to náchylný.“

Na Orave boli rozsiahle vetrové kalamity v 60. rokoch minulého storočia. Vtedy vietor zvalil oveľa väčšie plochy ako v rokoch 2014 a 2015. Tatry sa však z každej katastrofy skôr či neskôr otrasú. Sčasti sa postará príroda sama a sčasti jej pomôžu lesníci.

„Už dnes v Tatrách vidieť pekné porasty, o pár rokov budeme mať pocit, že sme vo vysokom lese. Po kalamite v roku 2004 bol urobený harmonogram zalesňovania na dvadsať rokov, aby boli nové porasty vekovo diferencované. U nás sme mali na zalesnenie päť rokov.“

Prečítajte si aj Kde sú cyklisti, poľovať sa nedá. Megaprojekt cyklotrasy okolo Oravskej priehrady narazil na nesúhlas urbáru Čítajte 

Na kalamitných plochách sa stal smrek okrajovou drevinou. Ťažisková je jedľa a smrekovec, okrajovo buk, ktorému sa však vo vyšších nadmorských výškach nedarí, takže v Roháčoch ho vysádzajú skôr výnimočne. Tam aj napriek zalesňovaniu stále pretrvávajú smrekové porasty.

Rovnaké škody napáchal chrobák

Tatry sa po jednej z najväčších prírodných katastrof spamätávali dlho. Rozdiel bol v územiach, kde sa kalamita spracúvať mohla, a v tých, kde zostalo všetko na samovývoj.

„Pri aktívnom manažmente sme spadnuté drevo spracovali a urobili ďalšie lesnícke opatrenia,“ vysvetlil Miroslav Jurčo zo Správy TANAP-u.

„Porasty zakladané na plochách po spracovanej kalamite mali byť výškovo, druhovo a drevinovo diferencované. Na dosiahnutie stanovených cieľov sme mali dvadsať rokov. Úspechy dnes vidieť nielen vizuálne, ale aj na tom, že v aktuálnom pláne starostlivosti o lesy je vyše desať hektárov prerezávok, čo je znakom obrovských plôch pripravených na ďalší vývoj.“

Lesníci v Tatrách však nespracúvali v ostatných rokoch len vetrovú, ale aj následnú podkôrnu kalamitu. Podľa slov Miroslava Jurča táto dosiahla zhruba rovnaké škody ako vietor.

„Rozšírila sa z plôch, kde sa nemohla spracovať vetrové kalamita. Škody sú obrovské a vidieť tam rozdiel medzi aktívnym a pasívnym manažmentom. Malo by sa na veľmi vysokej vedeckej úrovni zadefinovať, ktoré plochy zostanú ako bezzásahové a ktoré nie, lebo dnes sú bezzásahové aj mnohé porasty, ktoré kedysi neboli a poznať na nich enormné dôsledky,“ dodal.

Padali aj odolné porasty

Po veternej kalamite napadol aj na Orave oslabené lesy lykožrút, ktorému k extrémnemu množeniu dopomohli aj veľmi suché letá tri roky po sebe.

„Roky 2016, 2017 a 2018 boli pre nás veľmi ťažké, vtedy sme zažívali vari ešte väčší pocit beznádeje ako po víchrici,“ priblížil Juraj Majerčák.

„Chrobák sa objavoval v kompaktných, z nášho pohľadu stabilných a odolných porastoch, odrazu sme v strede nich nachádzali hektáre mŕtveho lesa zničeného lykožrútom a len to pribúdalo a pribúdalo.“

Situácia sa po rokoch trochu upokojila vďaka tomu, že sa sčasti vrátilo do normálu počasie. Prišli daždivé máje, vďaka čomu sa už lykožrútovi nedarilo rozmnožovať tak ako niekoľko rokov predtým.

Napísali sme V Hornooravskej nemocnici zrekonštruovali kuchyňu, hrozilo prepadnutie strechy Čítajte 

Lesy

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  3. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  4. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  5. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 691
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 7 870
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 554
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 702
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 353
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 731
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 459
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 213
  1. Milan Srnka: Virtuálna ceruzka: Raz ten Rus odíde
  2. Štefan Šturdzík: Zadar.
  3. Janka Bittó Cigániková: Ak si chce minister Šaško zachovať aspoň zvyšky cti, mal by konať
  4. Viktor Pamula: Geopolitický hazard s krajinou.
  5. Marek Strapko: Možno ešte zomrú nejakí vaši drahí...
  6. Anna Miľanová: Naša hojdacia sieť, Zem, sa trhá. Príjemné pohojdávanie končí...
  7. Matúš Grznár: Matovič zistil ako to funguje, a preto je stále na scéne.
  8. Milan Buno: Zlyháva, zabúda, padá, rozbíja veci...napriek tomu sa nevzdáva! | 7 knižných tipov
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 26 078
  2. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 15 786
  3. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 9 079
  4. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 755
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 940
  6. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 283
  7. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 6 910
  8. Peter Franek: Pán Šaško a HLAS - ďakujeme. 6 120
  1. Roman Kebísek: Láska mladej Timravy k dvom bratom
  2. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  3. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  4. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
  5. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
  6. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka.
  7. Věra Tepličková: Dnes by sme mali byť ticho
  8. Marcel Rebro: Hanbím sa za to, že som Slovák!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Srnka: Virtuálna ceruzka: Raz ten Rus odíde
  2. Štefan Šturdzík: Zadar.
  3. Janka Bittó Cigániková: Ak si chce minister Šaško zachovať aspoň zvyšky cti, mal by konať
  4. Viktor Pamula: Geopolitický hazard s krajinou.
  5. Marek Strapko: Možno ešte zomrú nejakí vaši drahí...
  6. Anna Miľanová: Naša hojdacia sieť, Zem, sa trhá. Príjemné pohojdávanie končí...
  7. Matúš Grznár: Matovič zistil ako to funguje, a preto je stále na scéne.
  8. Milan Buno: Zlyháva, zabúda, padá, rozbíja veci...napriek tomu sa nevzdáva! | 7 knižných tipov
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 26 078
  2. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 15 786
  3. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 9 079
  4. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 755
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 940
  6. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 283
  7. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 6 910
  8. Peter Franek: Pán Šaško a HLAS - ďakujeme. 6 120
  1. Roman Kebísek: Láska mladej Timravy k dvom bratom
  2. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  3. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  4. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
  5. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
  6. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka.
  7. Věra Tepličková: Dnes by sme mali byť ticho
  8. Marcel Rebro: Hanbím sa za to, že som Slovák!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu