RABČICE. Po troch barokových oltároch vo vyše dvestoročnom rabčickom kostole sa kompletnej odbornej obnovy dočká aj historická kazateľnica. Vrátane zaujímavosti, ktorá zdobí jej vrchol – čerta s vyplazeným jazykom pod nohami sv. Michala archanjela.
Prvá väčšia úprava
Oltáre z osemnásteho storočia reštaurátori obnovovali pred vyše desiatimi rokmi. Kazateľnica sa vtedy do zoznamu nedostala. Vedenie farnosti sa tento rok rozhodlo, že je najvyšší čas, aby sa odborníci pozreli aj na ňu. Posledná historická vzácnosť tamojšieho kostola totiž zrejme rozsiahlejšou úpravou počas svojej existencie neprešla.
„Máme reštaurátorský výskum aj návrh na reštaurovanie, sme v kontakte s reštaurátormi, ktorí robili úpravy pred rokmi a teraz čakáme, kedy prídu na obhliadku,“ hovorí správca farnosti Blažej Dibdiak. „Veríme, že sa ju podarí do konca roka demontovať, aby na nej mohli cez zimu pracovať.“
Nič sa nezmení, ani čert
Rozpočet je zhruba 40-tisíc eur. Väčšina pôjde z farskej kasy. Farnosť však podala aj žiadosť o dotáciu z Úradu vlády SR. A uspela. Dostala 15-tisíc eur. „Sme radi, že sa to podarilo, peniaze navyše určite pomôžu.“
Kazateľnica musí zostať zachovaná, keďže je kultúrnou pamiatkou. Aj po odbornom zásahu sa teda do kostola vráti s čertom, ktorý leží na jej vrchole.
„Áno, čert u nás zostáva,“ zasmial sa duchovný. „Síce práve tento nepatrný detail preslávil náš kostol, pravda je taká, že nejde o žiadnu raritu. Je to totiž bežné znázornenie sv. Michala, ktorého charakterizuje víťazstvo nad diablom. Často sa svätec znázorňuje presne takto, ako stojí nad diablom či čertom, ktorého má na reťazi. A tak ho možno aj vidieť na mnohých miestach, nielen u nás.“
Čo hovoria legendy
S rabčickým kostolom a čertom v ňom sa spája množstvo povier a legiend. Jedna z nich je zachytená v rabčickej monografii aj v knihe Povesti spod Babej hory od Evy Kurjakovej.

Hovorí o výstavbe kostola, ktorá vraj trvala veľmi dlho, lebo Rabčičania nemali peniaze. Postavali ho len po okná a na viac už nebolo. Navyše, čo do večera postavili, cez noc zmizlo.