Dolný Kubín sa od 7. do 11. novembra stal dejiskom svetového rozvojového kempu v parahokeji pod názvom World Para Ice Hockey 2024 Skills Development Camp.
Viac ako 30 športovcov zo šiestich krajín si počas týchto dní zlepšilo svoje zručnosti a získalo cenné poznatky o parahokeji aj z organizačného hľadiska. Tento významný kemp sa po prvýkrát uskutočňuje na Slovensku, a to práve v Dolnom Kubíne, pod záštitou Slovenského paralympijského výboru, samosprávy a spoločnosti Citi, ktorá je hlavným partnerom Medzinárodného paralympijského výboru.

Minulý rok v Ázii, tento v Dolnom Kubíne
Cieľom kempu je podpora rozvoja para hokeja a príprava budúcich športovcov, a to nielen na Slovensku, ale aj v medzinárodnom meradle.
„S týmto kempom zameraným na rozvoj zručností sme mohli priviesť medzinárodných účastníkov z celého sveta, aby sem prišli trénovať a vidieť podporu, ktorú slovenský tím dostáva. Pre nás vo World Para Ice Hockey je tento kemp spôsob, ako spojiť nové tímy a skúsenejšie tímy, aby si mohli vymieňať vedomosti, trénovať spolu, zdieľať osvedčené postupy a pomáhať všeobecne rozvíjať šport vytváraním silného podporného systému v regióne,“ priblížila Michelle Laflamme, šéfka World Para Ice Hockey.
Do Dolného Kubína zavítali zástupcovia z Francúzska, Fínska, Maďarska, Holandska a Ukrajiny. Každá krajina vyslala päť športovcov, vrátane minimálne dvoch žien, a jedného člena realizačného tímu. Účastníci kempu získali nové zručnosti aj organizačné poznatky, ktoré prispejú k rozvoju parahokeja.

„Tento kemp sa každý rok presúva po svete. Minulý rok sme boli v Ázii, tento rok sme ho chceli zorganizovať v Európe. Vedeli sme, že to chceme urobiť v meste, ktoré má silnú hokejovú prítomnosť. Dolný Kubín je centrom pre slovenský národný tím, a chceli sme sa takto odvďačiť komunite, ktorá dlhodobo podporuje svojich športovcov. Vieme, že tu prebieha množstvo turnajov a tréningových kempov, a tak sme si mysleli, že federácia sem príde a uvidí skvelú prácu, ktorú tu odvádzajú,“ doplnila Laflamme.
Šport inšpiruje a spája ľudí
Program kempu bol nabitý tréningovými aktivitami na ľade i mimo neho, vrátane videoanalýz a špeciálnych cvičení pod vedením elitných trénerov z organizácie World Para Ice Hockey. Športovci rozdelení podľa úrovní A, B a C-Pool a získajú cenné skúsenosti pre ich športový rast. Tento významný kemp nie je len o športovom výkone, ale aj o budovaní komunít a inšpirácii. Mladí športovci sa majú možnosť vzájomne podporovať, zdieľať svoje skúsenosti a posúvať hranice svojich možností.
„Spájaním talentov z celej Európy pomáhame rozvíjať šport, posilňovať národné programy a budovať budúcnosť, v ktorej šport naďalej inšpiruje a spája ľudí. Bol to dynamický týždeň vzdelávania, spolupráce a pokroku,“ uzatvára Maroš Čambal zo Slovenského paralympijského výboru.
Inkluzívne mesto
Mesto Dolný Kubín sa dlhodobo snaží pracovať na tom, aby bolo bezbariérové a inkluzívne mesto pre všetkých, vrátane športovcov so zdravotným znevýhodnením. S jeho podporou sa mesto stalo kľúčovým partnerom Slovenského paralympijského výboru (SPV) a pravidelne hostí významné paralympijské podujatia.
V Dolnom Kubíne má svoj domovský stánok už niekoľko rokov napríklad Slovenská parahokejová reprezentácia či družstvo florbalistov na elektrických vozíkoch.

„Sme veľmi radi, že sme mohli hostiť podujatie, ktoré nielenže posúva hranice športu, ale zároveň prináša do nášho mesta ducha medzinárodnej spolupráce a vzájomnej podpory. Našim cieľom je vytvárať bezbariérové a priateľské prostredie, ktoré umožní športovcom rozvíjať svoj talent a prinášať inšpiráciu nielen pre komunitu, ale aj pre širokú verejnosť,“ uviedol Ján Prílepok, primátor mesta Dolný Kubín.
Dvere sú otvorené pre každého
Podľa Miroslava Drába, generálneho manažéra slovenskej para hokejovej reprezentácie, je tento kemp pre účastníkov obrovskou dávkou motivácie k ďalšiemu pokroku a tvrdej práci.
„Parahokej nie je len o fyzickej sile, ale o odvahe, odhodlaní a prekonávaní samého seba,“ hovorí Dráb.

„Sme tu pre každého, kto chce objaviť novú životnú silu a cieľ – či už ide o ľudí po zranení, tých, ktorí sa narodili s hendikepom, alebo kohokoľvek, kto má túžbu zabojovať. Dnes sú tu účastníci, ktorí si prešli ťažkými životnými obdobiami, pričom komunikujeme nielen s tými, ktorí prekonali zranenia, ale aj s tými, ktorí sa narodili s rôznymi zdravotnými znevýhodneniami. Pomáhame im objaviť silu, o ktorej možno ani nevedeli. Dvere sú otvorené pre každého, kto má záujem vyskúšať nielen parahokej, ale aj iné para športy. Veríme, že sa k nám pridá viac mužov a žien. V tíme máme už jednu ženu a dúfame, že tento trend bude pokračovať.“
World Para Ice Hockey, ktorá patrí pod Medzinárodný paralympijský výbor, je hrdá na to, že stojí za týmto rýchlym a vzrušujúcim športom, a verí, že tento kemp bude inšpiráciou pre ďalšie generácie športovcov.