ORAVSKÁ PRIEHRADA. Tím pripravujúci výstavbu cyklotrasy okolo Oravskej priehrady už chystá stavebné povolenie na jednu z troch etáp.
Narazili však na trstenských urbárnikov, ktorí s navrhnutou trasou cez ich územie nesúhlasia.
Naprieč lesným pozemkom
Projekt pripravuje Klaster Orava s dotknutými samosprávami a s podporou Občianskeho združenia Oravská priehrada.eu. Členovia združenia informovali, že príprava podkladov zastala v Trstenej. Nespokojnosť s navrhnutou trasou prejavili zástupcovia miestneho urbáru a poľovného združenia.
„Dá sa pochopiť, že si hája svoje záujmy, ale toto dielo nebudú využívať len turisti, ale aj naše a ich deti a vnúčatá či pravnúčatá,“ povedal Rastislav Žulko, predseda združenia.
Zástupcovia trstenského urbáru sú nespokojní najmä preto, že dostali návrh cyklotrasy bez toho, aby o tom ako obhospodarovatelia lesov vopred vedeli.
„Je množstvo iných plôch, ktoré sa dajú využiť, trasa nemusí ísť priamo cez lesné porasty,“ povedal Michal Juráň, hospodár Poľovného združenia Urbár Trstená a správca urbáru.

„Problém je v tom, že súčasná trasa bude na jednej strane obmedzovať urbár v obhospodarovaní lesov a na strane druhej cyklotrasa navrhnutá stredom poľovného revíru je z hľadiska bezpečnosti asi tiež nezmysel. Cyklisti chodia až do tmy, guľka letí aj štyri kilometre, neviem, kto by si zobral na zodpovednosť, keby sa niečo stalo.“
Zástupcovia občianskeho združenia sú si vedomí, že tam, kde sú cyklisti, sa poľovať nedá. „Chápem, že rozhodnúť sa, aká aktivita v akom území bude mať prednosť, je pre nich ťažká otázka. Rokovania sú však aktívne a kde je vôľa, tam je cesta,“ hovorí Rastislav Žulko.
Musia nájsť kompromis
Urbár už súhlasil s trasou v katastri Bobrova, ktorá sa ho čiastočne tiež týka. „Dali sme námietky, ktoré akceptovali, takže tam je to v poriadku,“ priblížil Michal Juráň.
Stretnutie so spracovateľmi aj projektantom na trstenskej radnici zástupcovia urbáru uvítali. Podľa nich treba spoločne hľadať riešenie, aby boli spokojní všetci – vlastníci lesa, majitelia pozemkov, poľovníci aj cyklisti.
„Myšlienka cyklotrasy je pekná, ale treba nájsť kompromis, aby všetci dokázali fungovať a existovať. Ak budeme komunikovať, niekam sa posunieme. Ale ak budeme robiť poza chrbát, tak sa ďaleko nedostaneme. Je to na dlhé lakte, keďže trasa vedie cez mnohé, aj súkromné pozemky,“ poznamenal.
Trstenský urbár má väčšinu pozemkov v tretej etape, ktorá je naplánovaná od priehradného múru cez Ústie nad Priehradou, Trstenú až po štátnu hranicu pri Chyžnom.
„Aktuálne sme proti prvému návrhu. Vytvorili sme však novú trasu. Chotár je veľký, takže sa dá presúvať aj inam. Uvidíme, či to budú akceptovať. Dúfajme, že dospejeme k spoločnému záveru,“ dodal Juráň. Za urbár rokujú jeho členovia, každý krok však odsúhlasuje výbor.
Prvé reálne výsledky
Cyklotrasa okolo najväčšej slovenskej vodnej nádrže bude mať bezmála 55 kilometrov. Rozsiahle dielo pripravuje tím odborníkov a zanietencov od roku 2022. Projekt rozdelili na tri časti.
Prvá z nich, vedúca od námestovského Edyho ranča k poľským hraniciam v Bobrove, už má hotovú dokumentáciu pre územné povolenie. Nasleduje príprava stavebného povolenia.
„Je to veľká vec,“ hovorí Rastislav Žulko. „Tí, ktorí problematike rozumejú, hovorili, že bude zázrak, ak sa dostaneme až do tohto štádia. Vďaka mnohým zapáleným ľuďom, v konečnej fáze najmä na námestovskom okresnom úrade a jeho pozemkovom a lesnom odbore, sa to však podarilo.“
Obrovské náklady
Rozsiahly projekt, ktorý zasahuje do niekoľkých katastrov a desiatok, ak nie stoviek súkromných pozemkov, ale aj plôch spravovaných štátom či inými inštitúciami, má niekoľkomiliónový rozpočet. Príprava všetkých podkladov vrátane stavebného povolenia bude stáť približne pol milióna eur, samotná výstavba ďalších 20 miliónov.
„Doteraz je zaplatená štúdia uskutočniteľnosti a geodetické zameranie, čo vyšlo 170-tisíc eur. Geologický prieskum bude stáť zhruba 120-tisíc eur a príprava stavebných povolení a projektov ešte 210-tisíc eur,“ priblížil Rastislav Žulko.
Okrem samotnej trasy bude treba postaviť premostenia, prechody pre poľnohospodárske stroje, preložiť poľné cesty a urobiť množstvo ďalších stavebných úprav súčasného prírodného prostredia. Všetko pri rešpektovaní práv vlastníkov pozemkov vrátane ochrany tam žijúcich zvierat a rastlín.

Veria, že sa to podarí
Tým, že je projekt rozdelený na tri časti, rozkladá sa aj financovanie jednotlivých etáp na viac rokov. Hoci naň treba obrovské množstvo peňazí, iniciátori sú optimisti a veria, že sa cyklotrasu okolo priehrady podarí vybudovať. Ideálne celú do konca roku 2030.
„Tento projekt má šťastie na neuveriteľne zapálených ľudí, ktorí na tom robia,“ povedal Rastislav Žulko. „Zároveň sa oň zaujímajú tisícky obyvateľov, čo vnímajú aj politici a snažia sa pomáhať.“
Peniaze chcú žiadať nielen zo slovenských zdrojov, ale aj z prostriedkov Európskej únie. „Niekedy mám pocit, že nad cyklotrasou drží ochrannú ruku nejaká vyššia moc, lebo prekážky prichádzajú každý deň, ale vždy sa nejakým zázrakom podarí nájsť riešenie,“ povedal Rastislav Žulko.
„Verím, že už o pár rokov sa budeme môcť na našej cyklotrase z bicykla pousmiať nad tým, ako sme prekonávali projektové problémy,“ dodal predseda Klastra Orava Maroš Badáň.