TRSTENÁ. Hornooravská nemocnica má za sebou ďalšiu rekonštrukciu. Tentoraz bolo treba opraviť jednu z najstarších budov v areáli, ktorá bola postavená ešte v 70. rokoch a zrejme od začiatku slúžila ako kuchyňa a výdajňa jedál pre pacientov a zamestnancov nemocnice. Práce trvali takmer tri mesiace a stáli 280-tisíc eur.
Navlhli múry aj strecha
Nízka stavba pri administratívnej budove prešla v ostatných rokoch menšími úpravami. Po tom, čo sa vlani začali na stenách objavovať plesne, muselo vedenie pristúpiť k rozsiahlejšej rekonštrukcii.
„Obhliadkou sme zistili, že existujúce odsávanie bolo urobené len jedným smerom, do podkrovia, ale nemalo vývod vonku,“ hovorí námestník Radoslav Ďurica.
„Pod strechou sa všetky pary zbiehali, dôsledkom čoho navlhli nielen steny a strop, ale aj niektoré strešné trámy, ktoré prehnili. Statik vyhodnotil, že hrozí prepadnutie strechy, preto sme museli vyhlásiť havarijný stav.“
Obrátili sa na zriaďovateľa, Žilinský samosprávny kraj, ktorý na nevyhnutnú opravu vyčlenil 250-tisíc eur. Z tých vysúťažená firma vymenila poškodené drevené trámy na streche, položila novú krytinu, v kuchyni pribudla kvalitná rekuperácia, nové svetlíky aj strop s klimatizačnými rúrami.
Obnoviť bolo treba aj navlhnuté steny. Po demontovaní starých rúr sa ukázali popraskané obklady a podlahy, ich výmenu v hodnote 30-tisíc eur nemocnica financovala z vlastných zdrojov.
Varili v provizórnych priestoroch
Práce sa začali v auguste. Keďže išla kompletne dole strecha, načas bolo treba nájsť náhradné priestory na varenie. A to sa ukázalo ako najväčší problém.
„Niekoľko týždňov sme v okolí nevedeli nájsť kuchyňu, kde by sme mohli prísť aj s naším personálom, keďže kvôli diétam musia na prípravu jedál dohliadať naši zamestnanci,“ povedal Radoslav Ďurica.

Napokon našli nevyužívanú kuchyňu v areáli čimhovského družstva. Bola síce demontovaná, ale s menšími úpravami sa ju podarilo rýchlo sprevádzkovať. Na tri mesiace sa stala náhradnou nemocničnou kuchyňou, odkiaľ stravu pre pacientov prevážali šoféri do Trstenej. Zamestnancom obedy objednávali.
Bolo to náročné, ale stálo to za to
„Pracujem tu vyše tridsať rokov a po tých rokoch sa podarilo zrekonštruovať kuchyňu, strechu aj povalu,“ hovorí vedúca nutričná terapeutka Daša Šrobová. „Časť kuchyne bola ešte v pôvodnom stave, dnes máme konečne všetko nové. Je to radosť vojsť dnu a vidieť, aká je pekná, presvetlená, čistá.“
Vedúca verí, že obnovené priestory pomôžu najmä kuchárkam pri ich celodennej práci. Zmodernizovaná kuchyňa, ale aj návrat do vlastných priestorov kuchárky naozaj teší.
„Spočiatku bolo náročné, že sme varili inde a museli sme jedlo dovážať sem,“ priblížila vedúca kuchárka Andrea Furdeková. „Kým sme si našli systém, bolo to ťažké, ale postupne si zvykli dievčatá aj šoféri. Sme však rady, že sme tu a najmä znovu pokope, keďže počas rekonštrukcie sme boli rozdelené na viacerých miestach.“