DOLNÝ KUBÍN. Aktivity v oblasti tradičnej ľudovej kultúry chystá na záver novembra dolnokubínske Oravské kultúrne stredisko (OKS) v rámci podujatia Kubínsky tanečný dom.
V piatok 29. novembra o 17.00 h vo výstavných priestoroch OKS sa koná vzdelávací seminár O ľudovej piesni. Je súčasťou projektu Výskum tradičných vokálnych štýlov.
O základných znakoch tradičných spevných štýlov na Slovensku bude prednášať Alžbeta Lukáčová. Lektorka Andrea Jágerová priblíži tradičný spevný štýl na dolnom Liptove vrátane výučby dolnoliptovských piesní. Podujatie OKS organizuje v spolupráci s Centrom tradičnej kultúry v Detve, účastnícky poplatok je 10 eur.

V sobotu 30. novembra v Zmeškalovom dome sa uskutočnia štyri teoretické a praktické prednášky a semináre v rámci hudobnej a tanečnej folkloristiky v oblasti ľudového odievania, tanca, spevu a hudby.
O 9.00 h dostane priestor lektorka Lucia Bačkorová, ktorá porozpráva o odievaní folklórneho kolektívu. O 11.00 h sa začne seminár zameraný na metodiku výučby ľudového tanca s Lenkou Šútorovou Konečnou.
Po obednej prestávke sa účastníci naučia niečo o dramaturgii a výstavbe speváckeho čísla s Gabrielou Kováčikovou a herný štýl na Čiernom Balogu priblíži Matej Topoľovský, ktorý sa bude venovať muzikantom.
Večerný program sa bude niesť v náučnom aj zábavnom duchu. Pripravený je tanečný dom, na ktorom sa budú učiť štyri typy tanca: ženské koleso a párový tanec – mrvenica zo Stankovian s lektormi Luciou Bačkorovou a Danielom Devečkom. O hudobný sprievod sa postará ľudová hudba Galabanda z Liptovského Mikuláša.
Pokračovať sa bude s výučbou tancov z Čierneho Balogu: mužský odzemok a párový tanec – na dva kroke a do hora s Gabrielou Kováčikovou a Danielom Devečkom za hudobného sprievodu ľudovej hudby Mateja Topoľovského.
Sprievodným podujatím bude výstava čepcov z Oravy s názvom Lepší čepiec než vrkoč. Podujatie podporil Fondu na podporu umenia.
