ORAVA. V oravských nemocniciach podalo k dnešnému dňu (30. októbra) výpoveď 46 zo 195 lekárov. Najviac z nich je z kľúčových oddelení.
V trstenskej nemocnici odovzdali výpoveď z 92 siedmi lekári z odborov chirurgia a psychiatria, v dolnokubínskej nemocnici to je 39 lekárov z celkového počtu 103 na oddeleniach rádiológia, interné, detské, anesteziológia, neurológia.

Napriek výpovediam s nimi naďalej rokujú
„Sú vo výpovednej lehote, no budeme s nimi naďalej rokovať,“ informovala Silvia Pekarčíková, riaditeľka odboru zdravotníctva Žilinského samosprávneho kraja. „Všetko závisí od toho, čo vyrokuje Lekárske odborové združenie s vládou, až na základe toho sa ďalej zariadime my.“
Oravskí lekári sa podľa Pekarčíkovej stotožňujú s výhradami Lekárskeho odborového združenia na čele s Petrom Visolajským. Ide im najmä o dodržiavanie Zákonníka práce a memoranda, ktoré v roku 2022 podpísali lekárski odborári s vládou.
Lekárom plynie dvojmesačná výpovedná lehota a v januári už nemusia nastúpiť do práce. Výpovede v obidvoch nemocniciach podali iba lekári, iní zamestnanci sa nepripojili.
Námestovská poliklinika neeviduje ani jednu žiadosť o ukončenie pracovného pomeru. „Poskytujeme len ambulantnú starostlivosť,“ povedala riaditeľka polikliniky Mária Šišková.
V Žilinskom kraji sa z nemocníc, ktorých zriaďovateľom je župa, pridali k protestu aj lekári z Liptovského Mikuláša. Výpoveď tam podalo 58 lekárov. Vedenie Kysuckej nemocnice nedostalo na stôl žiadnu výpoveď.
Ohrozené sú kľúčové lekárske oddelenia
Riaditeľka odboru zdravotníctva Silvia Pekarčíková hovorí, že oproti situácii spred dvoch rokov, kedy výpovede prišli len od lekárov v Dolnom Kubíne, sa tentoraz s výpoveďami pripojili aj špecialisti z Hornooravskej nemocnice.
„Veľmi ma to mrzí, že aj v našej nemocnici došlo k tejto situácii,“ vyhlásil Marian Tholt, riaditeľ nemocnice v Trstenej. „Chcem upokojiť verejnosť, že robíme všetko pre to, aby sme zabezpečili pre pacientov potrebnú zdravotnú starostlivosť.“
Podobne reagoval riaditeľ dolnokubínskej nemocnice Jozef Mintál. „Stretol som sa s primármi jednotlivých oddelení a v pokojnej atmosfére sme sa porozprávali o súčasnej situácii v zdravotníctve,“ povedal Mintál.
Väčšina z viac ako tritisíc výpovedí na Slovensku pochádza od lekárov z koncových, teda štátnych nemocníc, všimla si Pekarčíková. „V našich nemocniciach ich toľko nie je, vnímam to tak, že zrejme chcú takýmto spôsobom podporiť kolegov.“
Zdôraznila, že medzi lekárskymi požiadavkami nie sú len mzdy, ale napríklad aj riešenie nadčasov či podmienok pre atestačných lekárov.
Ak sa odborári nedohodnú s vládou, mohlo by to podľa Silvie Pekarčíkovej ohroziť predovšetkým kľúčové lekárske oddelenia v regióne.
„Máme, samozrejme, náhradný plán, ak by taká situácia nastala. No uvažovať nad ním je predčasné, kým nevieme, ako dopadnú rokovania medzi odborármi a vládou,“ uzavrela Pekarčíková.
Lekári, ktorých sme oslovili, sa vyjadriť nechceli, alebo nedvíhali telefón.
Požiadavky lekárov
Prvou požiadavkou lekárov je, aby zdravotné poisťovne platili nemocniciam skutočné náklady za poskytovanú zdravotnú starostlivosť. Keby tak robili, zdravotnícke zariadenia by sa nemuseli zadlžovať a Ficova vláda by nerozmýšľala o ich transformácii na akciové spoločnosti.
Zákaz tejto transformácie je ďalším kľúčovým bodom, ktorý chcú lekári výpoveďami dosiahnuť.
Okrem tejto požiadavky lekárski odborári chcú hromadnými výpoveďami dosiahnuť, aby sa v nemocniciach dodržiavali personálne normatívy a Zákonník práce týkajúci sa najmä nadčasov. Lekári chcú tiež, aby štát podporoval štúdium slovenských medikov na našich lekárskych fakultách a aby sa u nás uľahčilo atestačné štúdium.
V neposlednom rade žiadajú, aby štát vybudoval národnú nemocnicu na bratislavských Rázsochách, nie v Ružinove.
sme.sk
