Text sme aktualizovali na základe spresnenia informácií od NDS.
NIŽNÁ. Váhu prvých vozidiel dočasná cesta pri budúcom zjazde z obchvatu Tvrdošína nevydržala a prepadla sa.
Cestu popod most pred vstupom do Nižnej od Tvrdošína postavili ešte v máji. Slúžiť mala dočasne, kým nebude hotový zjazd z rozostavaného obchvatu, ktorý končí pred dedinou.
Ako vtedy informovala spoločnosť Erigom SK, ktorá ťahala povrch vozovky, asfaltové vrstvy robila s použitím najmodernejších techník, ktoré trh cestárskych strojov aktuálne ponúka.
„Pri pokládke podkladových vrstiev bolo využité automatické riadenie finišérov prostredníctvom 3D systémov Trimble s robotickými totálnymi stanicami,“ napísala v máji na svojom facebookovom účte.
Skúšku nevydržala, museli ju uzavrieť
Skúšobnú prevádzku novej cesty spustili začiatkom augusta. Vodiči ju napokon testovali iba niekoľko hodín, pretože sa v jednom mieste prepadla na nej vytvorili nerovnosti. Rýchlo ju uzavreli a premávku presmerovali na pôvodnú trasu hneď vedľa.
Po pevnom asfaltovom povrchu už niet ani stopy, zbúrali ho v októbri. Udalosť neostala bez povšimnutia, pozastavujú sa nad ňou najmä domáci.
„Odkedy si pamätám, vždy tam bol močiar, celý život som chodil okolo a v zime sme tam ešte ako chlapci chodievali hrávať hokej,“ hovorí Dušan Žuffa zo Zemianskej Dediny.
Obchvat Tvrdošína v číslach
- celková dĺžka: 5,6 km (4,4 km trasa R3, križovatkové vetvy 480 m a privádzač 697 m)
- približne 100 stavebných objektov
- 11 mostov (8 na R3, 1 ponad R3 a 2 na privádzači)
- najdlhší most s dĺžkou 248 m
- viac ako 1800 m protihlukových stien
Po novej, dočasnej ceste, ktorá bola v prevádzke pár hodín, prechádzal na nákladnom aute aj Tomáš z Nižnej. „Bolo to celé zle, aj nájazd a výjazd, vtedy tam na premávku dohliadala polícia.“
Nešlo to predvídať, tvrdia diaľničiari
Zhotoviteľom obchvatu Tvrdošína je konzorcium stavebných firiem Združenie R3HTA - Hochtief SK, PORR a Hydroekol Dolný Kubín. Podľa investora, Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS), môže za chybu príroda.

„Pre nepredvídateľné geologické podmienky v podloží došlo k vytvoreniu deformácií povrchu dočasnej cesty,“ informoval hovorca spoločnosti Tomáš Ferenčák. „Obratom sa uskutočnili diagnostické merania a skúšky.“
Výsledkom diagnostiky je oprava cesty vrátane kompletnej sanácie podložia. Diaľničiari informovali, že výstavba dočasnej komunikácie už prebieha a ukončená by mala byť ešte tento rok.
Práve mimoriadne zložité geologické pomery v horninovom masíve sú podľa NDS jedným z dôvodov predĺženia termínu odovzdania stavby z roku 2023 na koniec roka 2025.
Pýtali sme sa, o koľko postavenie dočasnej cesty, jej zbúranie a následná výstavba nanovo navýšia cenu diela. Obchvat Tvrdošína mal pôvodne stáť 62 miliónov eur, tento rok v máji ministerstvo dopravy schválilo na dofinancovanie stavby ďalších 20,7 milióna z eurofondov. Diaľničiari neodpovedali, rovnako na otázky redakcie nereagovala ani firma Erigom SK.
Palčák: Nemalo by sa to stávať
O vyjadrenie sme požiadali aj Výskumný ústav dopravný v Žiline. Ku konkrétnemu prípadu v Tvrdošíne sa jeho riaditeľ Ľubomír Palčák vyjadriť nevedel.
„Ak sa ale stane niečo podobné, môže byť za tým viac dôvodov,“ povedal. „Buď sa šetrí na geologických prieskumoch a neurobia sa tak, ako by sa urobiť mali. Dôsledkom je potom zle navrhnutý projekt. Alebo mohol byť dobre urobený prieskum aj projekt, ale pochybiť mohli stavbári, ktorí nedodržali správny technologický postup. Samozrejme, ani geologický prieskum sa nedá urobiť na sto percent, to sa stávalo pri výstavbe diaľnic. No potom nastanú komplikácie, ktoré stavbu predĺžia a predražia.“
Podľa Palčáka by sa takéto prípady pri výstavbe ciest stávať nemali. „Úplne normálne by to malo fungovať tak, že sa najprv urobí kvalitný geologický prieskum a na jeho základe dobrý projekt, podľa ktorého budú postupovať stavbári,“ dodal riaditeľ.
