DOLNÝ KUBÍN. Mirka Belvončíková pracovala ako všeobecná fyzioterapeutka v kúpeľoch. Tam sa prvýkrát stretla s pacientkami so ženskými problémami.
"Keď som si sama prešla "mama obdobím", pochopila som, že v tejto oblasti chýba osveta. Prežila som si zmeny na svojom tele počas tehotenstva aj po pôrode. Ako fyzioterapeutka som si vedela pomôcť, no veľa žien si poradiť nevie. Naviac tu chýbal odborník, na ktorého by sa mohli obrátiť."
Dolnokubínčanka sa rozhodla sprevádzať ženy v ich najťažšom a zároveň najkrajšom období života. Venuje sa gynekologickej fyzioterapii.
Čím sa zaoberá gynekologická fyzioterapia?
Je zameraná na starostlivosť o ženy. Venujem sa im v období tehotenstva, po pôrode, pri problémoch panvového dna, ženám, ktoré riešia napríklad únik moču, ale aj prolapsy vnútorných orgánov.
Prečo ste sa rozhodli zamerať práve na túto oblasť vašej profesie?
Šesť rokov som robila všeobecnú fyzioterapeutku v kúpeľoch Lúčky. Tam som prvý raz okúsila túto tému, liečili sme ženy na neplodnosť, po gynekologických operáciách.
Keď som si sama prešla "mama obdobím", mám dve deti, spoznávala som regeneráciu po pôrode na vlastnom tele. Cítila som potrebu urobiť v tejto oblasti osvetu, zároveň som vedela, že tu nie je odborník, ktorý sa takejto problematike venuje.
Sama som prežila zmeny na svojom tele počas tehotenstva aj po pôrode. Tým, že som fyzioterapeutka, vedela som, ako ich mám riešiť. No veľa žien tú možnosť nemá a ak aj chcú, nemajú sa na koho obrátiť.
Poďme si to teda rozmeniť na drobné, čo robíte so ženami v predpôrodnom období?
Pôvodne som začala s popôrodným poradenstvom. Učila som ženy, ako majú správne aktivovať svoj stred tela po pôrode, riešili sme popôrodnú regeneráciu, čo majú robiť v tehotenstve. No ony už boli vlastne po pôrode. Uvedomila som si, že musím urobiť ešte krok späť, a začať sa o ne starať už v tehotenstve.
V texte sa dočítate:
- čo môže žena pre seba urobiť krátko po pôrode,
- ako sa treba správne starať o jazvu po cisárskom reze,
- prečo je najhoršie, ak žena jazvu necíti,
- čo môže spôsobiť zanedbanie diastázy,
- či sa dá úplne odstrániť únik moču.
V prvej fáze tehotenstva spevňujeme svalstvo. Snažím sa budúce mamičky udržať, aby boli stabilné, ale zároveň i mobilné. Počas tehotenstva sa v tele ženy vyplavuje hormón nazývaný relaxín. Ten ju pripravuje na pôrod.
Žene sa uvoľňuje panva, väzy, často dochádza k padaniu chodidla. Hovorí sa, že žene sa môže počas tehotenstva zväčšiť chodidlo až o jednu veľkosť. Telo sa proste rozvoľňuje a pripravuje na to, aby dieťatko prešlo pôrodnými cestami.

Ženy, ktoré sú veľmi ohybné, majú veľakrát problém s tým, že sú nestabilné. Zmení sa im ťažisko, rastie bruško, nezvládajú tehotenstvo optimálne. Sú ubolené, cítia sa, akoby sa šli rozpadnúť. Preto potrebujú zastabilizovať, aby vedeli svoje telo správne niesť.
No a ako sa blíži pôrod, snažíme sa zase viac uvoľňovať, pripravovať panvový vchod, panvové dno, bedrové kĺby. A učíme sa správne dýchať.
Hovoríte, že popôrodná starostlivosť sa má u ženy začať už v pôrodnici, následne v šestonedelí. Čo môže mamička pre seba urobiť tak krátko po pôrode?
So ženami si pred pôrodom hovoríme, čo môžu pre seba urobiť už v nemocnici, kedy majú na seba niekoľko dní čas. Veľmi záleží na tom, či žena mala prirodzený pôrod, alebo dieťatko prišlo na svet cisárskym rezom. V tom je obrovský rozdiel.
Pre ženu po sekcii je najdôležitejšia následná starostlivosť o jazvu, po prirodzenom pôrode zase to, ako správne aktivovať stred tela.
Po prirodzenom pôrode začíname pracovať hneď po šestonedelí, po cisárskom reze až po troch mesiacoch alebo vtedy, keď sú zahojené vnútorné rany.
Všetkým ženám robím najprv diagnostiku brucha. Vyšetrím, či majú problém s diastázou, v akom stave je funkcia brušnej steny. Podľa toho cvičíme, učíme sa správne kráčať a dýchať.
Nevyhnutnosťou je mamičky naučiť aj to, ako sa majú zohnúť k bábätku, ako ho majú správne zdvíhať, aby pracovali s bruchom počas celého dňa.
S akými problémami za vami najčastejšie prichádzajú ženy?
Je to rôzne. Ženy po sekcii ma vyhľadajú, lebo chcú vedieť, ako sa majú starať o jazvu a správne ju ošetrovať.
Potom sú ženy, ktoré chcú riešiť panvové dno a únik moču, tehotné prichádzajú väčšinou s tým, že ich niečo bolí.
Ako má vyzerať správna starostlivosť o jazvu na bruchu po cisárskom reze alebo operácii?
V prvom rade si treba uvedomiť, že je to hlboká rana, na bruchu sa prereže až päť vrstiev kože. Preto sa dlho hojí. Ak žena nevenuje jej ošetreniu patričnú pozornosť, nedokáže potom nadviazať na ďalšie potrebné kroky, aby aktivovala brušnú stenu správne.
Ženám väčšinou odporúčam prísť po štrnástich dňoch od zákroku. Dovtedy treba nechať ranu prirodzene vetrať a hojiť sa. Až potom prechádzame k samotnej starostlivosti.
Najprv urobím test, nakoľko je jazva citlivá. Prikladám na jazvu kamienok, ktorým testujem vnímavosť na chlad, potom po jazve prechádzam pierkom. Na stupnici od nula do desať mi povie, či jazvu cíti a ako intenzívne. Podľa toho viem, v akom stave jazva je a čo s ňou ďalej robiť.
Desiatka znamená najvyššiu citlivosť, keď stupnica klesá a citlivosť sa stráca, je to pre mňa signál, že tomu miestu sa musím viac venovať. Najhoršie je, ak žena necíti jazvu vôbec. Vtedy musím najprv obnoviť život jazvy, aby bola pohyblivá, citlivá a dokázala následne spolupracovať pri aktivácii brušnej steny.

Problém vedia narobiť takzvané emočné jazvy, žena ich má spojené s nepríjemnou až traumatickou alebo bolestivou spomienkou. Keď sa napríklad plánovaný prirodzený pôrod pre náhle komplikácie obráti na operačný zákrok. Takéto jazvy sa zvyknú zapáliť, hnisajú.