ORAVA. Niektorí si úlohy vyberajú podľa toho, aby prekonali samých seba, iných lákajú nové a netradičné veci. Pre ďalších je výzvou dlhodobo zvládať niečo, čo ich príliš nebaví.
Príležitosť pre mladých
Takmer 210 ocenených študentov a študentiek zo Žilinského kraja nečaká na zmenu, pretože oni sami sú tou zmenou. Každý z nich prekonal svoje hranice, venoval sa komunite, organizoval podujatia či pomáhal tým, ktorí to najviac potrebujú. Boli totiž súčasťou medzinárodného programu DofE, za jeho absolvovanie získali prestížne ocenenia na striebornej alebo bronzovej úrovni.
Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (The Duke of Edinburgh's International Award – skrátene DofE) je vzdelávací program, ktorý umožňuje mladým ľuďom od 14 do 24 rokov rozvíjať schopnosti a aktívne využívať voľný čas.
Z Oravy uspelo 52 študentov navštevujúcich Cirkevnú spojenú školu v Dolnom Kubíne, dolnokubínske Gymnázium P. O. Hviezdoslava, Gymnázium Antona Bernoláka v Námestove, nižniansku Spojenú školu a Gymnázium v Tvrdošíne.
„Toto podujatie je viac než len oceňovanie,“ hovoria koordinátori programu. „Je to oslava mladých ľudí, ktorí svojím odhodlaním a prácou už dnes robia svet lepším miestom. Je to príležitosť stretnúť odhodlaných mladých, ktorí prekonávajú výzvy súčasnej generácie. Svojimi aktivitami posilňujú vlastné duševné zdravie aj fyzickú odolnosť.“
Výcvik sučky
Mladí ľudia sa v troch kľúčových oblastiach – šport, talent a dobrovoľníctvo – učia vytrvalosti a trpezlivosti. Všetko zakončia dobrodružnou expedíciou, kde spolupracujú v tímoch a riešia neočakávané problémy.
Ocenení zo Žilinského kraja odpracovali pre spoločnosť 486 dní, vyše 13-tisíc hodín a hodnota ich práce presiahla 16 750 eur.
Z tvrdošínskeho gymnázia získali strieborné ocenenia Johanka Hulejová a Michaela Holubčíková. Johanka si v rámci rozvíjania talentu vybrala cvičenie svojej sučky trpasličieho pudlíka. „Venovala som sa tomu v minulosti, ale potom som už nemala čas robiť to naplno, tak som prestala,“ hovorí.
„Keďže DofE je pre mňa práve o prekonávaní samého seba, vybrala som si túto činnosť. Rovnako ako v rámci športu beh, ktorý som predtým naozaj nemusela. Ale potom som zistila, že behanie s kamarátmi je super zábava.“
Z trénovania psíka pripravila tretiačka návod pre druhých, ktorý zdieľala na sociálnej sieti. Vyvrcholením behu bola účasť na akcii Beh ulicami Námestova.
„Cítila som sa veľmi dobre, keď som to zabehla. A motivovalo ma to pokračovať ďalej, možno aj na polmaratón alebo maratón.“ Johanka navyše pomáhala školskej psychologičke s tvorbou násteniek a plagátov.
Podpora v ľadovej vode
Medzi ocenenými bola aj Lenka Sestreneková z námestovského Gymnázia Antona Bernoláka. V rámci športu sa venovala otužovaniu. Má to súvis s tým, že sa chce v budúcnosti venovať fyzioterapii. Práve pobytom v ľadovej vode rozvíjala poznatky o ľudskom tele.
„So spolužiakmi sme sa dohodli, že budeme robiť niečo spoločne a vybrali sme si otužovanie. Zavážilo aj to, že v susedstve máme kaďu na peknom mieste,“ hovorí maturantka. „Najťažšie bolo prekonať šok z ľadovej vody.“

Začať s otužovaním nie je ľahké, Lenke pomohla vzájomná podpora spolužiakov. Vytrvať sa oplatilo.
„Pamätám si, že sme boli vždy veselí a po otužovaní sme mali dobrú náladu. Otužovanie má pre telo blahodarné účinky, uvoľňujú sa endorfíny. Naše priateľstvá sa utužili a zlepšili. Bola som šťastná, že som mohla tráviť čas s ľuďmi, ktorých mám rada.“
Najdlhšie vydržala trinásť minút v Oravskej priehrade. Jej teplotný rekord je mínus jeden a pol stupňa Celzia. „Som na seba hrdá, že som vydržala v ľadovej vode, kde vedľa mňa plávali kryhy. To bol jeden z najintenzívnejších momentov.“
Program dal mladej študentke veľa. Najmä vytrvalosť a chuť ísť si za svojimi cieľmi.