ORAVSKÁ PRIEHRADA. Zažite s nami čaro jesennej vtáčej migrácie. Takto vyzývali slovenskí ornitológovia verejnosť, aby sa zapojila do celoeurópskej akcie pozorovania vtáctva.
Na hornej Orave ju mal pod palcom ornitológ Miroslav Demko a so skupinkou záujemcov sledovali život okolo brehov Oravskej priehrady.
Nižšia hladina im vyhovuje
Piatkový dážď sa do druhého dňa neprehupol a nie príliš lichotivá predpoveď počasia, našťastie, tiež nevyšla na sto percent. V Námestove na Nábreží Oravskej priehrady sa v prvú októbrovú sobotu po raňajkách schádzajú ľudia. Prichádza zopár mamičiek s deťmi, jedna pani prezrádza, že pochádza z Nitry a táto akcia ju zaujala natoľko, že ju spojila s návštevou známych na Orave.
Prišiel aj ornitológ z Poľska a niekoľko ďalších záujemcov. Všetci spoločne, pod vedením a s odborným výkladom Miroslava Demka, sa presúvajú po cyklochodníku okolo priehrady k Edyho ranču. V kroví na brehu deti ihneď zaujme bobrí hrad, ktorý prácne postavila bobria rodina. S pomocou ďalekohľadov, ale aj voľným okom sa začína sledovanie vtáctva.
„Priehrada má stále nižšiu hladinu, takže sa vytvorili rôzne bahnité ostrovčeky a polostrovy, ktoré vtákom nevadia, práve naopak,“ vysvetľuje ornitológ. „Hľadajú tam potravu, cítia sa bezpečne, lebo sa k nim nedostane človek, líšky či iná zver. A nevadí im ani blízkosť mosta ponad priehradu alebo samotný ruch mesta.“

Zastavili sa cestou z tundry
Najviac vidieť divé kačice. Tie na oravskej vodnej nádrži hniezdia vo veľkom. Núdza nie je ani o kačicu chrapku, ktorá tu síce nehniezdi, ale prichádza sem zo severu a na našom území sa zvykne načas zastaviť. Pozorovatelia sledujú aj kŕdliky drobných vtákov. Je to stehlík konôpka.
„Ide o malého vtáčika, ktorému sa páčia zarastené obnažené brehy, kde sa v rastlinách ukrýva mnoho semienok a ony ich odtiaľ vyberajú,“ približuje Miroslav Demko. V jednom momente skupinku zaujmú dva veľké vtáky trochu vyššie nad hladinou. S prekvapením zisťujú, že orla skalného naháňa krkavec a svorne odlietajú smerom k Magurke.