PUCOV. Archeológovia z Oravského múzea a žilinskí pamiatkari objavili nad dolnooravskou obcou Pucov prvé výšinné praveké sídlisko.
Vykopávky odkryli kusy keramiky, ale aj zuhoľnatené semená rastlín, ktoré pomôžu priblížiť spôsob života našich predkov.
Praveké sídlisko ležalo ukryté na kopci
Pucov bol už v minulosti bohatým archeologickým náleziskom. Oravskí archeológovia si s pamiatkarmi vytypovali niekoľko lokalít. Objav sa im napokon podaril v časti nazývanej Trhaný Lán, vysoko nad dedinou.
„Obhliadka nám potvrdila, že ide o praveké výšinné sídlisko, teda sídlisko položené na vyvýšenom mieste,“ hovorí Barbora Lofajová Danielová, archeologička Oravského múzea. Výskum robila s Martinom Furmanom z Krajského pamiatkového úradu v Žiline.
„Našli sme najmä keramiku a mazanicu – výmaz stien obydlí a stavieb. Nálezy poukazujú na prítomnosť väčších, najmä zrubových stavieb, sú dôkazom dlhotrvajúceho osídlenia tejto oblasti v dobe železnej,“ vysvetlila Lofajová Danielová
Archeológovia odobrali aj vzorky hliny. Našli v nej uhlíky a zuhoľnatené semená rastlín. „Pomôžu nám dozvedieť sa viac o obžive predkov a vegetácii tých čias,“ ozrejmila archeologička.

Oblasť je známa vďaka miestnemu pátrovi
Odborníci sú presvedčení, že v okolí môžu byť skryté ďalšie hradiská i sídliská.
„Pucov bol odjakživa zaujímavou lokalitou pre archeológov,“ hovorí starosta Metod Sojčák. „Takmer pri každom kopaní základov domov sa v zemi našli nejaké historické artefakty.“
Unikátom obce je aj chránený prírodný útvar Pucovské zlepence. Sú to nápadné skalné útvary v hlbokej doline, ktoré sa nachádzajú pred vstupom do dediny. Skalné steny miestami dosahujú výšku 100 metrov.
Priekopníkom archeologického bádania v Pucove bol jezuitský kňaz Gabriel Povala. Bol nadšeným historikom a archeológom, vo svojej rodnej dedine uskutočnil niekoľko vykopávok.
„Páter Gabriel zistil, že pred založením obce Pucov sa na jej území nachádzalo šesť osád,“ píše sa v monografii Pucova. Najstaršie praveké osady ležali v lokalitách Vyšná záhrada a Roveň. Ďalšie, z obdobia rímskej ríše, sa nachádzali na hranici susedného pokryváčskeho chotára a Pod dolinkou, na druhej strane potoka.
Na sútoku potokov, kde sa dnes rozprestiera obec, bola tiež stará osada. Našlo sa tam pohrebisko z doby bronzovej.
„V Oravskom múzeu práve spracúvame archeologické nálezy z pozostalosti Gabriela Povalu, ktoré našiel v obciach Pucov a Pokryváč. Dlhé roky ležali v depozitári bez povšimnutia," povedala Barbora Lofajová Danielová.
„Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sme sa zamerali práve na Pucov."

Nálezisko je už chránené pamiatkovým zákonom
Novoobjavené pucovské sídlisko zapadá do obdobia osídľovania hornatých častí Oravy v dobe železnej. „Oproti lokalitám, ktoré boli skúmané v minulosti, sa môžeme vďaka súčasnému spôsobu výskumu dozvedieť o živote vtedajších ľudí viac. Územie Oravy osídľovali okolo 7. – 4. storočia pred Kristom,“ povedala archeologička.
Výskumom sa práca archeológov neskončila. „Všetky fotografie, geodetické zamerania a kresby musíme spracovať, popísať vrstvy a objekty, ktoré sme objavili,“ uviedla Lofajová Danielová. Nálezy sa následne očistia, fotograficky zdokumentujú a popíšu. „Potom pracujeme na písomnej časti výskumnej dokumentácie a poznatky predstavíme odbornej i laickej verejnosti.“
Z náleziska nad Pucovom sa stala archeologická lokalita a viaže sa k nej pamiatkový zákon. Nálezy získalo Oravské múzeum do svojho zbierkového fondu.
