ORAVSKÁ POLHORA. Nielen v znamení hudby a spevu, ale aj v duchu spomínania sa niesol už 24. ročník medzinárodného gajdošského festivalu Gajdovačka. Konal sa od 13. do 15. septembra.
Pribudli novinky
Viac ako sto účastníkov zo Slovenska, Čiech, Maďarska, Poľska, Chorvátska a Škótska zavítalo opäť pod Babiu horu. Gajdovačka nezostala nič dlžná svojmu posolstvu, ktorým je prezentácia gajdošskej kultúry vo všetkých jej formách.
„Preto pri tvorbe programu venujeme dostatok priestoru nielen samotnej hre na gajdy a gajdošom, ale aj rozvoju tancov a piesní, ktoré sa v minulosti spievali a tancovali s gajdošským hudobným sprievodom,“ hovorí Michal Strnál, starosta Oravskej Polhory, ktorá je hlavným organizátorom dlhoročného podujatia.
Novinkou tohtoročnej Gajdovačky bolo vytvorenie Gajdošského sveta pre najmenších, v ktorom návštevníci našli rôzne hudobné a tvorivé aktivity pre deti.
„K dispozícii bola prezentácia hudobných nástrojov, maľovanie na tvár, plstenie z ovčej vlny či zapletanie tradičných vrkočov. Pribudla aj malá škola tanca pre deti,“ povedala Alžbeta Selecká.
Jožka inšpiroval otec
Tento rok si organizátori pripomenuli viacerých zosnulých gajdošov a muzikantov z Oravskej Polhory. Osobitnú pozornosť venovali gajdošovi Jozefovi Luscoňovi, ktorý by sa tento rok dožil 90 rokov. Narodil sa v roku 1934 rodičom Antonovi a Márii. Volali ho Gazdicek.

Malého Jožka inšpiroval jeho otec, ktorý hral na husliach, naučil sa na nich hrať aj on, ale skôr ho lákali oravské dvojhlasné gajdy.
Bol zakladajúcim a stálym členom Folklórnej skupiny Polhoranka, v ktorej hrával na gajdy s Jozefom Zboroňom (Mička). Živil sa kováčstvom, počas celého života však vyrábal aj gajdice a píšťaly. Na sklonku života sa venoval mladým Oravskopolhorčanom, ktorým sa snažil odovzdať svoje skúsenosti. Počas Gajdovačky 2021 získal od obce ocenenie za osobitný prínos v oblasti zachovávania gajdošskej kultúry a reprezentácie obce. Krátko potom zomrel.
Viaceré výročia
Okrem Jozefa Luscoňa dostali priestor aj ďalšie osobnosti a ich okrúhle jubileá. Jedným bolo 165. výročie narodenia Andreja Chromčáka, ktorý bol na konci 19. storočia nielen dôležitým dedinským kováčom, ale aj významným muzikantom hrajúcim aj na gajdy. Tento rok je tiež 135. výročie narodenia basistu z vtedajšej miestnej Bugajskej muziky Martina Vorčáka, či 120 rokov od narodenia Vojtecha Chromčáka. Je to aj 85 rokov, čo zomrel Anton Masničak starší, gajdoš a výrobca gájd, otec 15 detí.