ORAVA. V lesoch na Orave platí mimoriadna situácia. Ihličnaté stromy sú poškodené kalamitou.
Štát nariadil vlastníkom a obhospodarovateľom lesných porastov opatrenia na zlepšenie ich zdravotného stavu.
Stromy trpia nedostatkom vody
Najhoršie na tom je lesný celok v Zákamennom. „Je to nárazníková zóna od Kysúc a Poľska, zároveň leží na južnej strane, kde celý deň svieti slnko,“ hovorí Matej Žiak z Lesov SR, odštepný závod Tatry.
„Problémom je aj vysoký počet súkromných vlastníkov. Mnohí sa o lesné porasty nestarajú a nespracúvajú napadnuté drevo.“
Kondícii lesov neprospieva teplé a suché počasie, ktoré trápi niekoľko rokov i severný región Slovenska. Zimy sú krátke a slabé, stromy pre nedostatok vody schnú, sú oslabené a tým náchylnejšie na rôzne choroby či škodcov.
„Lykožrút lieta pri teplote od 20 stupňov. Kedysi sa objavoval v máji alebo v júni, teraz je bežné odychytávanie tohto hmyzu do lapačov už v apríli,“ vysvetlil Žiak.
„Obvykle mávali rojenie raz za rok, teraz sa liahnu za sezónu dve až tri generácie, v podstate lietajú nepretržite celé leto.“

Horšia ako lykožrút je huba
Väčším problémom ako podkôrny hmyz je pre ihličnany na Orave huba – podpňovka smreková. Strom infikuje a následne spôsobuje hnilobu dreva.
„Suchom oslabený strom napadne huba a lykožrút to už len dokoná,“ hovorí lesník.
Skaza sa podľa Mateja Žiaka šíri veľmi rýchlo. „V máji sme sa v Zákamennom boli pozrieť, vyzeralo to zle. Podnikli sme potrebné kroky, v auguste sa stav zlepšil, suchých stromov už nebolo toľko. Keď sme prišli o tri týždne, bolo to horšie ako prvý raz.“