ORAVSKÝ PODZÁMOK. Prvý župný deň Žilinského kraja v sobotu 7. septembra na Oravskom hrade si prišlo vychutnať niekoľko stoviek návštevníkov. Organizátori pripravili bohatý program pre malých i veľkých.
„Myšlienkou Župného dňa je vytvoriť priestor pre predstavenie činnosti a kompetencií župy zaujímavým a interaktívnym spôsobom,“ povedala županka Erika Jurinová. „Keďže sme krajom priateľským k rodine, priestor Oravského hradu sme naplnili atrakciami, súťažami a zaujímavým programom orientovaným na rodiny s deťmi, ale dobrú priateľskú atmosféru si prišli užiť všetky vekové kategórie.“
Krasopisné písanie aj bosý šašo na múroch
Už skoro ráno sa začalo nádvorie Oravského hradu zapĺňať remeselníkmi, ktorí predvádzali nielen svoje výrobky, ale tiež ukázali, ako sa vyrábajú. Nechýbal tradičný remeselný jarmok. Ľudia mali možnosť vidieť, ako sa vyrábajú sviečky, ako vznikajú topánky či brašne, pisár ukázal majstrovstvo krasopisného písania atramentom na papierové zvitky.
Deti bavil počas celého dňa šašo Gumo, vyvrcholením bola žonglérska šou na hlavnom nádvorí. Ľudí však viac fascinovali jeho prechádzky po hradných múroch, naboso a s kužeľmi v rukách.
Bábkové divadlo zo Žiliny si v dvoch reprízach pripravilo pre najmenších obľúbené predstavenie Kozliatka. Deti sa nevedeli dočkať, kedy sa dostanú na rad na stanovišti, kde šikovné dievčatá maľovali na tvár. A, veruže, tie mali čo robiť. Pri ich stánku bol totiž celé popoludnie najdlhší rad.
Milovníci zvierat si prišli na svoje počas vystúpenia Sokoliarov kráľa Svätopluka. Hoci predstavenie mali len jedno, počas celého dňa sa ľudia mohli s týmito majestátnymi vtákmi bližšie zoznámiť na jednom zo stanovíšť.

Sokoliari prišli na hrad s piatimi okrídlenými krásavcami. Okrem jastrabov priviezli krkavca bielokrkého, vzácneho výra sibírskeho či sedemnásťročnú orlicu pochádzajúcu až z Nemecka. Vystúpenie, pri ktorom dravce lietali nad nádvorím, si užili malí i veľkí diváci.
Deti súťažili ostošesť
Župa predstavovala svoje aktivity a činnosti spôsobmi, ktoré boli určené najmä pre deti. Na viacerých stanovištiach mali pre ne župní pracovníci pripravené rôzne súťaže.
Zdravotníci dávali deťom obrázky na vymaľovanie a dospelým merali tlak či cholesterol v krvi. V stánku oddelenia regionálneho rozvoja si najmenší návštevníci mohli vyskúšať rôzne kvízy o zvieratách. Dopraváci zase súťažiacich preskúšali dopravné značky.
Každý si prišiel na svoje a aj dospelí si trošku ponapínali mozgové bunky. Za správne odpovede zbierali deti pečiatky, za ktoré dostali odmenu na pamiatku.
„S priebehom podujatia sme veľmi spokojní,“ zhodnotila županka. „Prišlo dosť ľudí, ktorí sa zamerali len na našu akciu, veľa takých, ktorí si zároveň pozreli hrad, a aj takí, ktorí prišli len kvôli hradu.“
Rad vystála dvakrát
Rodičia s deťmi, ktorí prišli prvú septembrovú sobotu na Oravský hrad, neoľutovali.
„Naše deti majú rady divadlo, takže to ich potešilo a našu prváčku najviac maľovanie na tvár, kvôli ktorému si dlhý rad vystála až dvakrát,“ hovorí s úsmevom mamička Janka z Medzibrodia nad Oravou. „Ja som uvítala materiály, ktoré tam rozdávali. Budeme mať z čoho čerpať na školské projekty. Stále treba niečo strihať, lepiť, tak aspoň bude z čoho.“
„Našich malých bavili súťaže, páčili sa im dravce, ale najdlhšie sme si postáli pri stánku, kde sa maľovalo na tvár, to je tradične na každej akcii najnavštevovanejšia atrakcia,“ povedal Tomáš z Liesku.
Agáta prišla na hrad s manželom a tromi drobcami z Liesku. „Nadšení boli z výra, ktorý preletel ponad ležiace deti. Zaujali ich aj vedomostné súťaže a krásny kolotoč, v ktorom deti takmer zaspali,“ hovorí s úsmevom.
Milovníkov vesmíru zaujali ukážky Krajskej hvezdárne Žilina, odkiaľ pracovníci priniesli pod hrad okrem iného aj lunalón, čo je svetelný model a verná kópia Mesiaca. Obrovská guľa na jednom z nádvorí a špeciálne ďalekohľady natočené k slnku prilákali množstvo prítomných.
Umenie predviedli aj umeleckí kováči zo Strednej odbornej školy strojníckej z Kysuckého Nového Mesta. Deti sa mohli dosýta zabaviť na drevenom dobovom kolotoči. Milovníci kávy si ju naplno vychutnali na vrchnom nádvorí, kde ju starodávnym spôsobom pripravovali ľudia z krušetnického Múzea kávy.
„Ďakujem všetkým zamestnancom a pracovníkom našich organizácií, účinkujúcim aj remeselníkom za zdarný priebeh župného dňa a už sa teším na stretnutie o rok. Podujatie bude putovné, každý rok sa uskutoční v inom regióne Žilinského kraja. Už teraz premýšľame, kde sa stretneme o rok,“ uzavrela županka Erika Jurinová.
