ORAVA. Od desiatej večer do šiestej ráno netečie v Krušetnici na Orave pitná voda. Obmedzenie platí od pondelka 3. septembra až do odvolania.
Vodovod v hornooravskej dedine spravuje obec. Starosta Jozef Dorušák tvrdí, že radikálne opatrenie bolo nevyhnutné, pretože ľudia vo veľkom zavlažovali trávniky a umývali autá.
„To je v poriadku, pokiaľ nie je hraničná situácia s vodou,“ zdôvodňuje starosta. „Nemali sme na výber, museli sme urobiť tento krok. Išlo nám o to, aby ľudia pochopili, že situácia je naozaj zlá. Veríme, že budúci týždeň sa vodojemy opäť naplnia a situácia sa zlepší.“
Chýbajúci výdatný dážď sužuje tiež chovateľov, poľnohospodárov, záhradkárov, na podobné horúčavy trvajúce vyše mesiaca si nespomínajú ani pamätníci.
Voda nie je samozrejmosť, vodojemy sú prázdne
„Pitná voda z prameňa nestíha napĺňať vodojem. Je prísny zákaz umývania áut, polievanie trávnikov alebo napúšťanie bazénov,“ upozorňuje obyvateľov na webe obec Rabča. Rabča vydala upozornenie zatiaľ len ako preventívne opatrenie, zásobovanie vodou je plynulé.
„Ľudia si však musia uvedomiť, že pitná voda nie je samozrejmosť,“ povedal starosta Július Piták. Obec vlastní pramene a väčšinu obecného vodovodu. Výdatnosť klesá vždy, keď je dlhšie teplo. Za bežných podmienok je jedenásť litrov za sekundu, teraz klesla zhruba o tretinu. Zatiaľ nebolo treba pitnú vodu ľuďom dovážať. „Prísnejšie opatrenia neprijímame, ale vodojemy stále monitorujeme,“ dodal starosta.
Susedné Rabčice majú väčší problém. Zdroje pitnej vody majú obidve dediny na Babej hore, každá vlastný. Už v polovici augusta samospráva vydala upozornenie, v ktorom žiadala ľudí o šetrenie vodou. „Používajte vodu len na nevyhnutné účely v domácnosti,“ vyzývala obec.
Za tri týždne sa situácia ešte zhoršila. „Sme na hrane so zásobovaním vodou,“ hovorí starosta Gabriel Vons. „K odstávkam nepristupujeme, neosvedčilo sa to z dvoch dôvodov. Ľudia si robia zásoby a v konečnom dôsledku sa minie vody viac. A druhým dôvodom je vyššia poruchovosť technológie. Prítok je našťastie stabilný, koľko pritečie, toľko sa spotrebuje. Ale vodojemy sú prázdne. Dúfame, že začne pršať, ako hlásia predpovede.“
Najväčšie pramene sú suchšie
Väčšinu Oravy zásobuje pitnou vodou Oravská vodárenská spoločnosť. Hlavné pramene má v Oraviciach. Na všetkých vodných zdrojoch od začiatku augusta eviduje pokles výdatnosti. Situácia však zatiaľ nie je vážna a dodávka pitnej vody pre obyvateľov nateraz ohrozená nie je.

„Náš najvýdatnejší vodný zdroj v Oraviciach v Bobroveckej doline vykazuje pokles, ide o najmenej výdatný august za posledné štyri roky, kedy napríklad výdatnosť v roku 2021 predstavovala 215 litrov za sekundu, aktuálne tento vodný zdroj ide na 178 litrov za sekundu,“ priblížil situáciu Marcel Bakoš, výrobno-technický riaditeľ Oravskej vodárenskej spoločnosti.
Rovnaká situácia je aj pri zvyšných oravických prameňoch. Prameň v Tichej doline má dnes výdatnosť 64 litrov za sekundu, za bežných okolností je to 83 litrov za sekundu. Vodný zdroj Mihulčie v Bobroveckej doline vykazuje v auguste pokles zo 4,2 litra za sekundu na 3 litre. Posledný vodný zdroj Jašteričie má dlhodobo nulovú výdatnosť. Za to však môžu aj neďaleké hĺbkové vrty termálnej vody v Oraviciach a na poľskej strane.
„Značný pokles výdatnosti vodných zdrojov nastal v Oravskej Lesnej, klesol z 3,9 litra za sekundu na 1,5 litra. Situácia zatiaľ nie je vážna, avšak v danom území je extrémny deficit zrážok,“ uvádza Marcel Bakoš.
Pramene potrebujú dážď
Oravská vodárenská spoločnosť má 27 019 odberných miest a zásobuje pitnou vodou viac ako 110-tisíc obyvateľov. Spravuje 76 vodných zdrojov. Ako sa bude vyvíjať situácia, vodári predpovedať nedokážu.