DOLNÝ KUBÍN. Situáciu v obvode notárskeho úradu v Medzibrodí, kam patril aj Pucov, zhodnotil v roku 1922 notár Jozef Ďurčák takto: Obce boli čisto rímskokatolíckeho vyznania.
Obyvatelia boli slovenskej národnosti a prevažne organizovaní v ľudovej strane.
Hospodársky vývoj bol slabý, lebo bola veľká drahota. Vzdelávacie spolky, knižnice v obciach neboli. Divadlá sa nehrávali, lebo túto činnosť nemal kto organizovať.
Nedostatok potravín si vyžiadalo zavedenie prídelového systému, píše kronika obce Pucov.
Napriek zlým časom a neľahkej spoločenskej situácii žil v dedine chlapec, ktorý sa z biedy vtedajších pomerov absolútne vymkol. Dostal nevídaný nápad – zostrojiť vlastný dopravný prostriedok. A dokázal ho zhmotniť.
Bicykel vyrobil počas zimy z bukového dreva
Matúš Povala sa narodil v roku 1906 v Pucove. Okrem základného vzdelania v miestnej dedinskej škole sa nevyučil žiadnemu remeslu. Bol však mimoriadne zručný, mal technický rozhľad.
V jeho hlave skrsla myšlienka vyrobiť si bicykel, na ktorom by mohol pravidelne dochádzať za prácou.
„Ani to nebolo v tých časoch len tak,“ hovorí Jozef Krupa, jeden z realizátorov myšlienky doviezť starý bicykel po takmer polstoročí naspäť na Oravu.
„Ak sa chcel človek dostať do Pucova, musel dvakrát prebrodiť rieku Orava, neviedla tam žiadna cesta. Problém mali aj konské povozy. Cestu postavili až v roku 1939.“
Nezvyčajný bicykel sa Matúšovi Povalovi podarilo zhotoviť ako šestnásťročnému.
„Pomaly ho začal strúhať z bukového dreva,“ písali v 60. rokoch minulého storočia Noviny Orava. „Aj to potajomky, aby otec a mamka nevideli, lebo predovšetkým bolo treba robiť na poli. A tak drevený bicykel vznikal najmä v zimných mesiacoch.“
Všetky drevené časti si vyrobil sám s pomocou noža a skrutiek. S výrobou ozubeného prevodového kolesa a článkovej reťaze mu pomohol miestny kováč.
Trvalo to približne rok.
Zo zárobku prišlo domov desať korún
V roku 1922 sa na ňom podnikavý Pucovčan vybral do zasľúbenej Prahy. Mal v pláne zarobiť tam peniaze a pomôcť svojej rodine na ťažko skúšanej Orave.
V stovežatej okamžite vzbudil pozornosť miestnych novinárov, ktorí o chlapcovi na vlastnoručne vyrobenom drevenom bicykli napísali viacero článkov.
Matúš tento záujem dokázal využiť a za finančnú odmenu sa dával na ňom povoziť bohatším Pražanom.
„Takto zarobil, podľa informácií, ktoré máme, asi sto korún,“ hovorí Vladimír Toman. „Pokúsil sa ich poslať rodine, no natrafil na podvodníka, a tak do Pucova prišla len desatina z jeho zárobku, desať korún.“