NÁMESTOVO. Multižánrový festival Slanický ostrov divadla sa uskutoční už po piatykrát. Program festivalu bude prebiehať od 2. do 8. septembra na Slanickom ostrove umenia a v Námestove.
Jeho súčasťou budú divadelné predstavenia a umelecké performance, výstavy, diskusie, workshopy, koncerty a filmové projekcie.
Novinkou aktuálneho ročníka sú zahraničné divadelné produkcie aj stand up šou. Ústrednou témou podujatia je Hranica.
Viac o podujatí porozprávali členovia organizačného tímu.
Festival Slanický ostrov divadla je predo dvermi. Aký bude?
Kristína Koleják: Rozhodne by som tento ročník nazvala výnimočným, ešte viac otvorenejším a skúmajúcim nové možnosti a žánre, akými by sme chceli našim návštevníkom priniesť zážitky, ktoré ich budú napĺňať ešte dlho po skončení festivalu.
Náš tím sa rozrastá, festival sa stáva väčším a rôznorodejším, do každého ročníka je vloženého viac úsilia a lásky ku umeniu. Chceme napredovať. Veríme, že kultúra v našom regióne sa rozrastá a dokáže zaujať aj náročnejšieho diváka.

Po holokauste, rodových stereotypoch, ľudskosti a domove je nosnou témou aktuálneho ročníka hranica. Prečo?
Izabela Jagnešáková: Keďže sa citlivo a aktívne snažíme vnímať dianie okolo nás, dianie nielen v kultúre, ale aj v spoločnosti, téma hranice bola pre nás prirodzenou voľbou pre tento ročník.
Hranice nášho okolia a ľudí po všetkých stranách týchto hraníc sú v poslednej dobe veľmi narúšané a my pokladáme za dôležité poskytnúť kultúrny priestor na preskúmanie reálií, interpretácií, pocitov a svedectiev od skupín ľudí, ktorí majú k téme čím prispieť, pre ľudí, ktorí chcú načúvať.
Samotný festival prekračuje svoje hranice ročníkom, kedy prvýkrát na ostrove prebehne zahraničný program. Spoluprácou so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku a s ambasádami Poľska, Českej republiky a Ukrajiny predstaví festival program nielen slovenský, ale aj zdieľaný a tvorený menovanými susednými krajinami.
Diváci sa môžu tešiť na ukrajinsko-slovenský divadelný projekt Krajina. Ukrajina i krakovské divadlo Teatr BARAKAH.
Podľa akého kľúča vyberáte predstavenia?
Bianka Ivanová: Výber predstavení sa začína presne dňom, kedy si určíme tému nasledujúceho festivalu.
Takže hneď po bilancovaní posledného ročníka. Tým, že začneme takmer s ročným predstihom, si vytvoríme dostatočnú časovú rezervu na navštívenie a naštudovanie všetkých možných predstavení, ktoré s témou korešpondujú príbehom, obsahom, myšlienkou.

Na Oravu sa snažíme priniesť vždy to najlepšie z profesionálnych divadiel, ako aj z alternatívnej tvorby. V skratke sa snažíme pripraviť dokonalý mix programu, aby si každý z divákov prišiel na svoje a prežil neopakovateľný zážitok.
Ktoré by si diváci rozhodne nemali nechať ujsť?
Marian Pisarčík: Na túto otázku nie je jednoduchá odpoveď. Každé z predstavení má veľkú hodnotu.
Samozrejme, ak mám ale vybrať tie, ktoré by nemali diváci vynechať, boli by to určite predstavenia na Slanickom ostrove umenia. Zážitkom je už aj to, že sa diváci presúvajú loďou do divadla a magické miesto dotvára celkovú atmosféru.
Jedno z predstavení v podaní Slovenského národného divadla je už vypredané, preto dávam do pozornosti predstavenie Krajina. Ukrajina, ktoré sa rovnako bude konať na ostrove a už teraz si trúfam povedať, že to bude silný zážitok.
Jedná sa o divadelný dokument, ktorý poskytne autentický zážitok cez svoje spracovanie textu doplneného videom zachytávajúcim udalosti vojny.
Taktiež by som odporúčal premiéru inscenácie, spracovanej lokálnym nezávislým divadelným súborom dNo, s názvom Hranica. Toto predstavenie diváka prevedie osudom slovensko-poľskej pohraničnej udalosti v medzivojnovom období.

Týždňový festival sprevádza bohatý sprievodný program. Pripravili ste nejakú novinku?
Peter Balcerčík: Novinkou, a to výraznou, je to, že festival má prvýkrát medzinárodný program. Okrem toho sme sa po ročnej pauze vrátili k fantastickému start up-u z Českej republiky, a to kvalitným a špeciálne natočeným záznamom divadelných inscenácií niektorých pražských divadiel, ktoré si môžu diváci pozrieť cez virtuálnu realitu. Je to naozaj zážitok.
Úplnou novinkou je koncept Pohni ostrov, čo je večerná tancovačka. V premiére s DJ Vesnu, a teda Romanom Samotným, aktivistom a majiteľom Teplárne zo Zámockej ulice v Bratislave.
Novým konceptom je aj nedeľný brunch. Čitatelia nemusia v nedeľu 8. septembra doma variť, ale môžu prísť do našej provizórnej reštaurácie na Hviezdoslavovom námestí. Komunita Ukrajincov žijúcich na Orave im pripraví fantastický boršč. Stolovanie bude vďaka nášmu partnerovi ako v luxusnej reštaurácii.
