ORAVA. Letná turistická sezóna sa nezačala najlepšie, úbytok turistov v júli hlásili z celej Oravy. S augustom prišli lepšie časy, no nie všade.
Podľa Zuzany Pilarčíkovej z Turistickej informačnej kancelárie v Zuberci sa pod slabý začiatok leta podpísal nárast cien ubytovania aj stravovania, ale napríklad aj termíny štátnych sviatkov u susedov začiatkom júla. „Ak sú v strede týždňa, začiatok sezóny mávame silnejší.“
Zuberec ožil po Podroháčskych folklórnych slávnostiach, konajú sa vždy v prvý augustový víkend. „Najmä v nedeľu prišlo množstvo ľudí a mnohí si pobyt predĺžili. Pätnásteho augusta majú v Poľsku sviatok Nanebovzatia Panny Márie. Bola streda a v dedine sme mali kvantum Poliakov, pričom sa to ťahalo až do konca týždňa.“
Pracovníčka TIK-u si myslí, že k úbytku turistov pod Roháčmi prispel aj zákaz vodiť psy do Tatranského národného parku.
„Vnímame, že to negatívne ovplyvnilo návštevnosť. Hodne ľudí zvyklo chodiť do Roháčov so psíkmi. Dnes sa budem tváriť, že o tom neviem, no nabudúce tu už neprídeme, povedala nám jedna turistka.“

Najmä rodiny s deťmi a seniori
Najviac zahraničných hostí pricestuje pod Roháče z Čiech, Poľska a Maďarska, občas Nemci a Holanďania. Ide hlavne o rodiny s deťmi a seniorov, viac mladých očakávajú v septembri. Na rozdiel od minulosti ostávajú najmä na predĺžené víkendy, týždňových pobytov je pomenej.

Veľký záujem je o Brestovskú jaskyňu, Zuzana Pilarčíková odporúča objednať si vstup v dostatočnom časovom predstihu. „Aj turistický vláčik zo Zuberca na Ťatliakovu chatu býva celkom dobre obsadený, hoci 10 eur za jazdu sa ľuďom zdá dosť.“
Tipy na turistiku či voľný čas a informácie o spojoch rozdávajú na počkanie, v kurze je aj zmenáreň. Top suvenírom sú informačné samolepky Wander Cards, magnetky a drevené turistické známky.
„Kupujú aj pohľadnice za 30 centov, no už ich vo veľkom neposielajú, pretože zdraželo poštovné. Na Slovensko stojí euro, do Čiech 1,5, do Poľska 1,90 eura.“
Stále pre istotu držia aj mapy. „Ak ľudia nemajú v horách dobrý signál, zvyknú sa k nám vrátiť po papierovú mapu – aby mali istotu,“ dodáva Zuzana Pilarčíková.
Pri priehrade cítiť frustráciu
Nanajvýš nespokojní sú s priebehom sezóny podnikatelia pri Oravskej priehrade. Dôvodom je zníženie hladiny o dva metre z dôvodu opravy múra.
„Väčšina vníma pokles návštevnosti,“ hovorí Rastislav Žulko, predseda združenia Oravskapriehrada.eu. „Je to spôsobené hlavne opravou priehradného múru. Pokles hladiny priniesol veľa problémov, na ktoré sa prevádzky nestihli pripraviť. Medzi podnikateľmi cítiť silnú frustráciu. Po covide je to ďalšia rana pre cestovný ruch.“

Podľa Žulka bol termín opravy zvolený veľmi nešťastne. „Ak už sa teda nedalo inak, tak je veľká škoda, že nás nikto neinformoval včas, ideálne niekoľko mesiacov pred sezónou.“