ORAVSKÁ PRIEHRADA. Hladina najväčšej slovenskej priehrady je nižšia o dva metre. Dôvodom je rekonštrukcia technologických a betónových častí priehradného múru. Práce prebiehajú pod vodou. Robia ich profesionálni potápači z Čiech. Hornooravcom a návštevníkom sa tak naskytol pohľad na množstvo nových ostrovčekov, najmä okolo Námestova.
Rozdelená na dve etapy
Oprava zahŕňa rekonštrukciu a výmenu vodiacich prvkov provizórneho hradenia vrátane nevyhnutných úprav súvisiacich konštrukcií.
Je rozdelená na dve časti. Jedna, tá nad vodnou hladinou, je už takmer hotová. V rámci nej zamestnanci Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) pracujúci na oravskom vodnom diele čistili kovové klapky od hrdze a následne ich natierali špeciálnym náterom, aby dlhšie odolávali korózii, keďže sú neustále pod vodou. Čaká ich ešte úprava betónových častí.
S druhou etapou, tou pod hladinou, začali potápači pred pár dňami. „Odstraňujeme staré skorodované vodiace profily a stĺpice a budeme inštalovať nové, aby bolo zabezpečené zahradenie všetkých štyroch nových výpustov,“ povedal Marián Caban, technicko-prevádzkový námestník Povodia horného Váhu.
Minimálne obmedzenia
Údržbu pripravoval správca osem rokov. Najviac času si vyžiadalo sústredenie potrebného balíka financií. Práce vyjdú 225-tisíc eur a sú z rozpočtu SVP.

„Hoci priehrada generuje každoročne príjem zhruba 630-tisíc eur, tieto zdroje idú najmä na protipovodňovú ochranu a vodohospodársku prevádzku,“ hovorí generálny riaditeľ SVP Jozef Moravčík. „Udržiavanie vodného diela v dobrom technickom stave je však nemenej dôležité, preto sme radi, že sa našli potrebné peniaze.“
Demontáž a následnú montáž vodiacich prvkov robia pod vodnou hladinou potápači. Dôjde tak k minimálnemu obmedzeniu prevádzky priehrady, rekreácie aj premávky po priehradnom múre. Tá je obmedzená len na krátkom úseku v smere Trstená – Námestovo. V opačnom smere obmedzenia nie sú.
Keďže súčasťou údržby bola aj rekonštrukcia skorodovaných kovových klapiek, správca znížil hladinu priehrady z 599 na 597 metrov nad morom. Rekonštrukcia začala v auguste, ukončená by mala byť v septembri. „Následne bude nádrž opäť podľa aktuálnych hydrologických podmienok napustená na bežnú úroveň,“ dodal hovorca SVP Marián Bocák.
Naposledy pred jedenástimi rokmi
Oravskú nádrž, ktorá je jednou z 302 nádrží v správe SVP, naposledy rekonštruovali v roku 2013, kedy došlo k oprave koruny priehradného múru. Práce vyšli takmer 1,2 milióna eur.
Za sedemdesiat rokov mali ľudia možnosť vidieť suché dno priehrady zatiaľ len raz. Vypustená bola v rokoch 1989 až 1991, kedy vodohospodári robili kompletnú revíziu celej vodnej stavby. Robotníci vtedy odstraňovali nánosy, spevňovali brehy priehrady, dorábali a vymieňali vodiace tyče provizórneho hradenia a dorábali injektáž základovej škáry. V tom čase sa však nerekonštruovali časti, ktoré potápači opravujú v týchto dňoch. Tie slúžili celých sedemdesiat rokov bez údržby.

„Rovnako ako ostatné nádrže, aj Oravská priehrada nám dokazuje ich skutočný význam, nevyhnutnú potrebu a našou snahou musí byť sa o ne starať tak, aby ďalšie dlhé roky plnili svoj účel,“ poznamenal Jozef Moravčík. „Stojac pri tejto úchvatnej sedemdesiatničke je potrebné vysloviť vďaku a uznanie všetkým z generácie budovateľov, ale aj prevádzkovateľom týchto diel.“
Technické parametre
Vodné dielo Orava oslávilo v máji 71 rokov. Jeho hlavnou úlohou je akumulácia vody s ročným vyrovnávacím cyklom. Slúži na znižovanie povodňových prietokov aj na výrobu energie. Maximálna prevádzková hladina v lete je 601,24 metra nad morom, v zime 601,84 metra. Celkový objem je 356,174 milióna metrov kubických, pričom viac ako 336 miliónov je zásobný objem, takmer 20 miliónov retenčný a 32,42 stály objem.
Vodné dielo sa skladá z betónovej gravitačnej priehrady, nádrže, funkčného objektu a vodnej elektrárne s príslušenstvom. Priehradu tvorí betónový gravitačný múr, rozdelený zvislými dilatačnými škárami na 26 blokov s maximálnou šírkou 14 metrov.
Povodie má plochu viac ako 1181 km2, priemerný ročný úhrn zrážok 1024 mm a priemerný ročný prietok 20,3 m3. Na priehradnom múre sú dva korunové klapkové priepady vysoké 4,3 metra a štyri dnové výpusty s dvojmetrovým priemerom. Vodná elektráreň na Oravskej priehrade funguje ako pološpičková a je plne automatizovaná.