DOLNÝ KUBÍN. Domáca výroba prírodnej kozmetiky je malá alchýmia, hovorí Timea Suľová.
Aj keď sa po základnej škole zaprisahala, že s chémiou už nechce mať v živote nič spoločné, stala sa jej nutným pomocníkom.
Inak to ani nešlo, ak nechcela zostať len pri odlievaní mydiel z bravčovej masti.
Začínala s balzamami a mydlami
Dolnokubínčanka Timea bola odmala tvorivá bytosť. A starostlivá. Nebála sa žiadnej práce, vyskúšala si piecť pizzu, pracovala za pultom mäsiarstva, robila čašníčku. Ešte počas stredoškolského štúdia sa s kamarátkou pustila do výroby kozmetiky.
„Odlievali sme prvé mydlá z mydlovej hmoty, vyrábali balzamy na pery i šumivky do kúpeľa,“ zaspomínala si Timea. „Vyrezávali a zliepali sme dokonca ručne robené krabičky na mydlá.“
Časom sa ich cesty rozišli, no podnikavé žieňa chcelo naďalej zostať v kontakte so svetom prírodnej kozmetiky. Zaujímali ju kvalitné suroviny, ktoré sa používajú v prírodnej kozmetike, postupy i receptúry, dolaďovala ich podľa svojich predstáv, bádala a skúšala.
Jej levanduľové mydlo s bielymi riečkami vyhralo
Doteraz si pamätá, ako sa odhodlávala k výrobe tradičného, poctivého prírodného mydla vyrábaného metódou za studena.
„Bol piatok 13. apríla, rok 2018, a ja som sa po naštudovaní všetkého potrebného odvážila k prvému kroku.“

Pridržiavala sa rád známej mydlárky, podľa nej treba začať s niečím jednoduchým. A tak sa zrodilo prvé Timeino mydlo z bravčovej masti.
„Pridala som síce do neho vôňu, no pach masti úplne nezmizol. Je vtipné rozprávať o týchto mojich začiatkoch,“ smeje sa.
Odjakživa túžila absolvovať u svojej obľúbenej alchymistky Evy Budinskej mydlársky kurz. Podarilo sa. Síce išlo len o jediný deň, no Timeu inšpiroval k ďalšej práci.
A to natoľko, že sa jej podarilo so svojím levanduľovým mydlom uspieť v československej mydlárskej súťaži s názvom Glycerínové říčky. Spomedzi skúsených mydlárov získala prvenstvo.
„Materiálna výhra v podobe kvalitných surovín ako mangové maslo ma potešila, no ten pocit, že som vyhrala medzi talentovanejšími, bol na nezaplatenie.“
Mydlo zaujalo porotu najmä „riečkami“, akousi bielou mozaikou na fialovom povrchu, ktoré sa zjavujú pri zvýšenom obsahu vody v hmote. Mydlo zhotovila z olivového oleja, bambuckého a kakaového masla, ricínového a slnečnicového oleja.
K deodorantom ju priviedli zdravotné problémy
Timea testuje kozmetiku na sebe a svojich blízkych. Neustále zbiera nové poznatky, vylepšuje textúry.
„Napríklad, také balzamy na pery, nájsť vhodnú štruktúru bolo celkom zložité, raz príliš mastné, inokedy príliš tuhé.“
Do výroby prírodných deodorantov sa pustila po tom, ako pre zdravotné problémy musela absolvovať zákrok na jednodňovej chirurgickej ambulancii. „V podpazuší sa mi objavila hrčka, ktorá sa zväčšovala, povedali mi, že príčinou mohlo byť používanie antiperspirantov s obsahom hliníkových solí,“ hovorí Timea.
„Dozvedela som sa, že upchávajú potné žľazy a zabraňujú poteniu.“
A tak sa rozhodla, že vytvorí vlastný, bezpečný prípravok proti poteniu. Do deo-dorantov spočiatku pridávala sódu bikarbónu, ako účinnú látku. Po štyroch mesiacoch zistila, že ju z nej páli podpazušie. Skúšala teda obmeniť zloženie.
„Sódu som nahradila kremelinou a koreňovým škrobom. Funguje to.“
Šumivky sú háklivé a nevyspytateľné
Zaujímavá je vraj výroba šumiviek do kúpeľa. „Jeden deň som ich urobila, na druhý deň boli vyšumené, roztiekli sa po celej krabici, v ktorej boli uložené.“