ZUBEREC. Tri dni plné folklóru, tanca, spevu, stovky fantastických umelcov a tisícky návštevníkov, množstvo priateľských stretnutí, zábava do skorého rána, ale aj premenlivé, miestami poriadne chladné a daždivé počasie.
Takto sa dajú v skratke zhrnúť tohtoročné Podroháčske folklórne slávnosti.

Vrtochy počasia
Desiatky organizátorov sa každoročne, už takmer polstoročie, snažia pripraviť pre milovníkov folklóru festival, aký na Orave nemá konkurenciu. Je to totiž najstaršie a najväčšie podujatie svojho druhu v regióne.
Nikto však nedokáže ovplyvniť počasie, ktoré so železnou pravidelnosťou robí starosti nielen organizátorom, ale aj návštevníkom a nepochybne i vystupujúcim.
Tento rok sprevádzali začiatok slávností príjemné slnečné lúče piatkového podvečera. Bohatý program si tak mohli dosýta vychutnať návštevníci v Oravskom Bielom Potoku aj v Zuberci. Na obidvoch miestach sa totiž začínal program vonku. V podroháčskej dedine na námestí a v susedstve na miestnom ihrisku.
Pokrstili spoločné dielo
Bohatý sobotňajší program už od rána sprevádzal chlad a dážď. Ani to však neodradilo návštevníkov, aby sa naobliekali, zobrali si dáždniky či pršiplášte a prišli podporiť umelcov prichádzajúcich do Zuberca zďaleka i zblízka.

Sobota je už tradične hlavným festivalovým dňom, a inak tomu nebolo ani teraz.
Od rána sa na veľkej scéne pri mlyne, ktorú organizátori pripravili práve pre prípad dažďa, predstavili všetci pozvaní účinkujúci.
Podvečer sa niesol v duchu Goralov zo všetkých kútov Oravy, ktorí na slávnostiach krstili spoločné CD. Krstným otcom sa stal ten najpovolanejší – správca skanzenu Richard Janoštín. A krstilo sa originálne – kúskami tradičného suchohorského chleba, ktorý sa volá maskáľ.
Slávnosti spestrili desiatky remeselníkov, ktorí na 32. tradičnom oravskom jarmoku v Múzeu oravskej dediny priblížili nielen svoje výrobky, ale ukázali priamo pred očami návštevníkov, ako sa k nim dopracovali.