ZUBEREC. Oravské folklórne leto vrcholí, začína sa tradične najstarší, najväčší, najvýznamnejší a divácky atraktívny folklórny festival Podroháčske folklórne slávnosti.
Tento rok sa na amfiteátri pod Brestovou a v priestoroch Múzea oravskej dediny konajú už 48.-krát.
Piatkový program
Folklórny festival s medzinárodnou účasťou sa v horskom prostredí nad Zubercom koná vždy prvý augustový víkend. Inak tomu nebude ani tento rok.
„Programová štruktúra je orientovaná na autentické a pôvodné zvykoslovné, hudobné, tanečné a piesňové folklórne prejavy,“ približuje spoluoorganizátor Miroslav Žabenský. „Festival je svojím poslaním i návštevnosťou dôležitou súčasťou kultúrneho života a zároveň aj jednou z vrcholných kultúrnych aktivít v Žilinskom kraji.“
Program sa začína v piatok 2. augusta v Oravskom Bielom Potoku krojovaným sprievodom zúčastnených súborov cez obec až k futbalovému ihrisku. Tam začne prvé pásmo pod názvom V tom Bielom Potoku, v rámci ktorého sa predstavia domáci folkloristi, hostia zo žilinského súboru Stavbár, hladovská Jelešňa a krajania zo súborov Vreteno z Kysáča či Klasy zo Starej Pazovy v Srbsku.

Zabávať sa bude hneď v piatok aj v Zuberci. Na Námestí sv. Vendelína je naplánované od siedmej večer muzikantské pódium a od ôsmej sa môžu milovníci tanca tešiť v kultúrnom dome na tanečnú školu. Učiť budú tí najpovolanejší – tanečníci a muzikanti z folklórneho súboru Stavbár, z Podroháčskej folklórnej skupiny a zo súborov Ostroha a Ostrôžka z Dublinu. V noci si môžete zatancovať na veselici pri ľudovej hudbe Viktora Janoštína.
V sobotu od rána do noci
Sobotňajšie festivalové dianie začína o pol jedenástej predpoludním na veľkej scéne v Múzeu oravskej dediny. V programe Osobnosti oravského remesla sa predstavia oravskí remeselníci -keramikár Ľubomír Hoľma, modrotlačiar Matej Rabada, výrobca huslí Ján Matištík a výrobca zvončekov Stanislav Otruba.
Dopravné obmedzenia
Návštevníci sa musia pripraviť na obmedzenia v doprave. V sobotu sa autom dostanete na parkovisko nad amfiteátrom na Brestovej. V nedeľu však bude cesta zo Zuberca na Zverovku od deviatej hodiny ráno až do šiestej večer úplne uzavretá. Počas obidvoch festivalových dní bude do dejiska slávností premávať bezplatná kyvadlová autobusová doprava.
Po programe otvoria v jednej z dreveníc výstavu umeleckého kováča Vlada Janigu, ktorá je organizovaná pri príležitosti 55 rokov jeho tvorby a storočnice kováčstva v jeho rodine.
O jednej popoludní sa začína slávnostný krojovaný sprievod všetkých účinkujúcich zo skanzenu na amfiteáter, kde o druhej popoludní začína hlavný program.
V Obrazoch z dolnej zeme sa predstavia súbory zo Srbska, ktoré vystriedajú Slováci žijúci v írskom Dubline. Na pódium sa postavia aj členovia súborov Oravan, Liptov, Stavbár. Nasledujúci scénický program bude venovaný ovčiarskej valaskej a pastierskej kultúre, ktorú vo svojich vystúpeniach priblížia súbory z Oravy, Liptova a severného Považia.
Podvečerný program je venovaný Goralom. V programe Gorale, Gorale, co po vas zostaňe diváci uvidia kultúru oravských goralských obcí. O ôsmej večer je naplánovaný program Martina Ťaska pod názvom Fodri, mojo fodri. Na pódiu sa ukážu slovenské aj zahraničné súbory.
Slávnosti uzavrie SĽUK
Nedeľňajšie slávnosti začínajú skoro ráno sviatočnou furmankou z Habovky na Brestovú a slávnostnou svätou omšou v skanzene. Presne napoludnie je pripravený medailón kultúrnych osobností Viliama Grusku a Juraja Langera. Zaspomína si aj rodina Janoštínovcov, ktorá je súčasťou Múzea oravskej dediny už celé štvrťstoročie. O druhej popoludní ožije kostolík koncertom Klasika na ľudových strunách.
Program na amfiteátri začína o pol jedenástej privítankou folkloristov zo Zuberca, Habovky a Oravského Bieleho Potoka. Nasledovať budú vystúpenia v podaní našich najmenších, úspešných sólistov zo súťaže Vidiečanova Habovka. Vystriedajú ich krajania zo zahraničia a o pol druhej popoludní je už naplánovaný program Žilinského samosprávneho kraja, kde sa predstavia rôzne súbory z nášho kraja. Vyvrcholením slávností bude o pol piatej program SĽUK-u pod názvom Slovensko.

V prípade nepriaznivého počasia sa sobotňajší a nedeľný program presúva z amfiteátra na veľkú scénu pri mlyne v Múzeu oravskej dediny. V takom prípade však SĽUK nevystúpi.
Zaujímavý sprievodný program
„Cieľom festivalu je popularizovať tradičné ľudové umenie a jeho pôvodné prejavy, prezentovať ich nositeľov a propagovať najmä slovenskú tradičnú kultúru v turisticky atraktívnej lokalite,“ hovorí starosta Zuberca Pavol Šroba.
Okrem vystúpení mnohých umelcov si návštevníci prídu na svoje aj v rámci bohatého sprievodného programu. Pripravené sú zaujímavé výstavy a prezentácie v skanzene, profily remeselníckych majstrov, rôzne stánky a atrakcie pre deti. Organizátori pripravili prezentáciu folklórneho regiónu Abov, zaujímavosti goralskej kultúry a taktiež ovčiarsku valaskú tradíciu.
V Múzeu oravskej dediny nebude chýbať už 32. Oravský tradičný jarmok ľudových remesiel.
Podroháčske folklórne slávnosti organizuje obec Zuberec. Spoluorganizátorom je Múzeum oravskej dediny, obec Oravský Biely Potok, Žilinský samosprávny kraj a Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne.
