DOLNÝ KUBÍN. Ju priviedli ku kombuche tráviace problémy, on ju začal piť namiesto kefíru.
Ona si ju najradšej pripravuje zo zeleného čaju, on zo šípok.
Obaja sa zhodujú, že tento zhluk baktérií a kvasiniek pripomínajúci veľkú slizkú hubu, má pre zdravie tela mnoho benefitov.
Kombuchu pije na niekoľko spôsobov
Na kombuchovanie sa Dolnokubínčanka Viera Baleková dala pre ťažkosti s trávením. Slizkú hubu pestovala vo fľaši už jej mama pred 40 rokmi.

Na výrobu kvaseného nápoja používala čierny čaj, iný v tých časoch nebol. Keďže možnosti a variácie kombuchovania neboli zďaleka také ako dnes a nápoj sa v rodine nestretol s veľkým nadšením, prestala ho vyrábať.
Viera sa v noci budila na nevysvetliteľné bolesti brucha, necítila sa dobre. Výsledky vyšetrení boli negatívne, lekári jej nič vážne nezistili.
„Potom mi prišla do cesty informácia o fermentovaných potravinách ako kimči, kvások, tibi, kombucha,“ hovorí Dolnokubínčanka. Kombuchu si kupovala v predajni so zdravou výživou. „No nebolo to ono, väčšinou je pasterizovaná a veľmi sladká.“
Po dlhšom hľadaní Viera našla skupinu ľudí prevažne z Česka, ktorí sa kombuchovaniu venujú. Kúpila si od nich násadu a začala si nápoj vyrábať sama.
„Začiatky boli plné skúmania a tápania, no keď si to človek okukne a ochytá, zistí, že to nie je žiadna veda.“
V súčasnosti má založené tri až štyri veľké fľaše, v ktorých si "mojká" spoločenstvo prospešnýchbaktérií a kvasiniek. Na pohľad i ohmatanie pripomína plávajúcu slizkú hubu, hovoria jej scoby.

„Prvú fermentáciu robím s čajom, najviac sa mi osvedčil zelený,“ vysvetľuje Viera. „V týchto letných dňoch je výborná aj kombucha z kávy s ľadom.“
Kombucha je pitná už po prvej fermentácii, riedená alebo neriedená. Fermentovať sa dá aj druhýkrát. Keď sa do prvotného nálevu pridá ovocie, bylinky, koreniny, nápoj zmení chuť podľa svojho obsahu.
"Vyrobiť si tak môžete zázvorovú, grapefruitovú, mätovú či melónovú kombuchu, fantázii sa medze nekladú,“ hovorí Viera.
Druhou fermentáciou kombuchový nápoj mení chuť, farbu aj perlivosť. „Mne osobne viac vyhovuje druhá fermentácia. Kombuchu užívam neriedenú dvakrát denne po 250 mililitrov.“