NÁMESTOVO. Takto si rekreanti začiatok sezóny nepredstavovali. Na mesto sa pre rekonštrukciu nábrežia pri Oravskej priehrade, v priestore známom ako námestovské Účko, vzniesla vlna kritiky.
Kúdoly prachu
Samospráva vyčlenila v rozpočte 150-tisíc eur na revitalizáciu nábrežia. V súčasnej podobe je už takmer pätnásť rokov. Robotníci začali s čistením existujúcej zámkovej dlažby. Následne firma odstránila pôvodné plastové rošty, ktoré mali na terasách slúžiť na zatrávnenie.
„Tráva sa tam však nikdy neuchytila, vyzeralo to zle,“ hovorí prednosta mestského úradu Milan Rentka. „Navyše, údržba bola komplikovaná. Vyberať odtiaľ ohorky z cigariet či sklo z rozbitých fliaš nebolo nič príjemné.“
Namiesto roštov išla na terasy zámková dlažba. A práve tá spôsobila vrásky niektorým Námestovčanom, keďže ju bolo treba píliť, z čoho sa nábrežím niesol kúdol prachu.

„Nikdy neopravuj počas hlavnej turistickej sezóny v najnavštevovanejšej časti oddychovej zóny,“ píše poslankyňa Mária Červeňová. „Posledné, čo chceš, je aby sa nad tebou zmrákal mrak prachu z pílenia dlažby počas opaľovania. Naštveš turistov, naštveš domácich.“
Nižšia hladina priehrady
Poslankyňa upozornila na neporiadok okolo vstupu do priehrady, na bahno a zelené riasy, ale aj na zápach, ktorý sa v niektorých miestach šíri. Poukazuje na potenciál priehrady a plochy na nábreží, ktorú vyhľadáva v horúčavách čoraz viac ľudí.
„Problémom je, že mesto o zásadných veciach neinformuje, nepodáva informácie v súvislosti s obmedzeniami, a to ani v prípade najnavštevovanejšej časti mesta,“ dodala Červeňová.
Jozef Lach, ktorý je častým návštevníkom námestovského Nábrežia, poukázal na znižovanie hladiny Oravskej priehrady. Slovenský vodohospodársky podnik ju čiastočne vypustil pre plánované rekonštrukcie na múre.
„Možno práve pre nižšiu hladinu sa mesto rozhodlo opravovať teraz,“ hovorí. „Voda síce bola len po prvý betón a možno ešte klesne. Ale myslím si, že pri súčasnom počasí a náhlych búrkach sa môže hladina hocikedy zodvihnúť.“
Špinavá práca sa skončila
Miestny aktivista Rastislav Žulko v minulosti s kolegami navrhol samospráve, aby vytvorila koordinátora pre cestovný ruch.
„Ten by upozornil manažérov mesta, že je lepšie naplánovať termín prác mimo letnej sezóny,“ hovorí. „Alebo by aspoň informoval podnikateľov o začatí prác a dôvodoch, prečo práve v lete. Takto zostali občania aj turisti nemilo prekvapení. Na druhej strane je však dobré, že sa našli peniaze a že sa v meste niečo robí.“

Termín na začiatku letnej turistickej sezóny si mesto nevybralo cielene. Podľa prednostu čakali na výsledky žiadostí, cez ktoré chceli na práce získať externé peniaze.
„Výsledok sme dostali krátko pred letom, s prácami sme začali hneď, ako sa dalo,“ hovorí Milan Rantka.
„Navyše, celé Účko má obvod 450 metrov. Robotníci robili nanajvýš na dvadsiatich metroch. Okrem toho, práce prebiehali cez týždeň, najviac návštevníkov chodí cez víkend. Špinavé práce sú ukončené, teraz už nasleduje len čistá práca, ktorá nebude nikoho obmedzovať. Do mesiaca by mal byť koniec.“
Firma ešte vymení poškodené dosky, osadí drevené lavičky a veľké kvetináče, v ktorých budú kvety. Pôvodne chcelo mesto terasy aj podsvietiť, ale nie je hotový projekt, takže tieto úpravy chce urobiť v ďalšej etape. Rovnako ako iné úpravy vrátane rozšírenia a doplnenia cyklochodníka.
