Aktualizované o 16.30 h
VYŠNÝ KUBÍN, JASENOVÁ. Zaplavené domy, záhrady, zničená úroda, potrhaný asfalt, poškodené vodovodné potrubie. To je sumár včerajšej búrky, ktorá sa prehnala včera (11. 7.) dolnou Oravou.
Najviac zasiahnuté sú obce Vyšný Kubín a Jasenová.
Oravská vodárenská spoločnosť (OVS) vyhlásila tretí regulačný stupeň. Rozhodla sa tak pre poškodenie kľúčového vodného zdroja pod Chočom a nedostatku pitnej vody.
Regulačný stupeň platí pre Jasenovú, Vyšný Kubín a Dolný Kubín, časť Banisko.
"OVS nedokáže za súčasného stavu zabezpečiť čas, miesto, dostatočné množstvo a tlak dodávky pitnej vody verejným vodovodom," informoval Marcel Bakoš z vodárenskej spoločnosti.
Opatrenie zakazuje používanie vody z verejného vodovodu na polievanie, umývanie áut, napúšťanie a dopĺňanie kúpalísk a bazénov.
Rozvoz pitnej vody bude zabezpečený mobilnými cisternami.
Regulačný stupeň platí až do odvolania.
"Do štyroch dní by sa mala situácia zlepšiť," povedal Bakoš.
Ľudia zostali bez vody
Záplavy poškodili vodovodné potrubie pod Chočom, z ktorého sú pitnou vodou zásobované obce Jasenová a Vyšný Kubín a mestská časť Dolného Kubína Banisko.
"Extrémne poveternostné podmienky v podobe výdatného dažďa zapríčinili úplné poškodenie oplotenia vodného zdroja, vodného rigolu, armatúrnej šachty, prepadu zo šachty a dvoch prívodných vodovodných potrubí," uviedol Marcel Bakoš.
Voda odniesla asi tritisíc kubíkov zeminy aj s potrubiami.
Dnes o 13. hodine zasadol na Okresnom úrade v Dolnom Kubíne krízový štáb, ktorý zhodnotí situáciu a rozhodne o ďalšom postupe.
Cisterny momentálne vozia do vodojemu v Jasenovej vodu, vodári sa ho snažia naplniť. Kapacita cisterien je však nepostačujúca.
"SEVAK by nám mal poskytnúť 10-kubíkovú cisternu, pomoc prisľúbili aj hasiči, ak sa to podarí, vodojem by sme mali celý naplniť," povedal Bakoš z vodárenskej spoločnosti.
"Straty v sieti sú veľké, systém je znehodnotený. Oprava bude trvať niekoľko dní, ide o ťažko dostupný horský terén s kamenným podložím."
Obyvatelia by podľa neho nemali pocítiť nedostatok vody.
Časť domácností vodu v kohútikoch má, niektoré si stále musia vystačiť s pitnou vodou z pristavených cisterien.
Nachádzajú sa pred obecnými úradmi v Jasenovej a vo Vyšnom Kubíne.
Vyviezol takmer 30 vozíkov blata
Búrka včera trvala zhruba dve hodiny. Vodné pramene pod Chočom sa zlievali do potokov v dedinách, kde naberali na sile. Toky sa vyliali z korýt a zaplavovali cesty, záhrady aj domy.
Voda brala zo svahov nánosy pôdy a kamenia. "U nás to volajú hrabanka, je to taká sypká lesná pôda," vysvetlila starostka Jasenovej Paulína Škradová.
Spúšť v Kukučínovej obci napáchal miestny potok Biela voda, ktorý pramení priamo pod Chočom. "Môžeme povedať, že išlo o storočnú vodu, na také rozvodnenie tohto potoka si v dedine nikto nepamätá," povedala starostka.
Jasenová zažila podobnú potopu naposledy pred trinástimi rokmi. Vtedy sa vylial Jasenovský potok, povodeň postupovala opačným koncom dediny.

Najviac zasiahnuté sú domy popri toku Bielej vody, pod hlavnou cestou na Ružomberok.
"Žijeme tu 25 rokov, ale toto sme nezažili," hovorí František Helei, ktorému voda vytopila dvor, časť domu a záhradu, pre záplavy rodina prišla aj o sliepku.
Nánosy blata odpratával s manželkou celé predpoludnie. "Už som odviezol 27 vozíkov blata spred domu, a to ešte nemáme zďaleka hotovo."
Miestne dôchodkyne smerovali s bandaskami a kýbľami k cisterne s pitnou vodou. "Do večera nám už snáď vodu pustia," hovorí Božena Bencúrová.
Pridáva sa ďalšia Jasenovčanka, ktorá robí poriadok v miestnom športovom centre. "Ja som do pol druhej v noci odpratávala z cesty nánosy blata." "Do telocvične sa našťastie voda nedostala, chlapi nanosili k múrom vrecia s pieskom."
Z domu ich vyslobodili po rebríku
Na hodinu voda ochromila cestu na hlavnom ťahu do Ružomberka, autá čakali v kolóne. "Uvoľňovali sme priepusty a čakali, kým to opadne, viac sa robiť nedalo," opísal situáciu na ceste medzi Dolným Kubínom a Vyšným Kubínom veliteľ zásahu dolnokubínskych hasičov Jakub Michalica.
Najhoršia situácia bola podľa neho vo Vyšnom Kubíne. V jednom dome uviazla matka s dieťaťom. Hasiči ich vyslobodili pomocou rebríka. Ponad potok ich preniesli na bezpečné miesto.
"Okolie domu a prízemie boli celé zaplavené, museli vyjsť na poschodie a odtiaľ na balkón," povedal Michalica.
Dve jednotky profesionálnych hasičov z Dolného Kubína boli v teréne viac ako päť hodín. Vodu z dvorov, ciest a domov odčerpávali aj v Leštinách. Pomáhali im dobrovoľní hasiči z jedenástich zborov z okolia.
"Ľudia sa zomkli, bolo úžasné vidieť, ako si navzájom pomáhajú, na traktoroch, štvorkolkách, prišli s motykami, lopatami. Nikdy totiž neviete, kedy môže rovnaké nešťastie postihnúť aj vás," dodala Paulína Škradová.
