LIESEK. Najmenších školákov sa snaží viesť k tímovej spolupráci, tolerancii voči ostatným ich učí s pomocou háčkovaných postavičiek. Na sklonku školského roka sme sa porozprávali s finalistkou Učiteľskej osobnosti Lenkou Rehákovou, ktorá učí na prvom stupni na lieseckej základnej škole.
Aká bola vaša reakcia, keď ste zistili, že ste v najlepšej desiatke?
Dala by sa zhrnúť tromi slovami – radosť, vďačnosť a pokora. Bola som šťastná a zároveň ma naplnila vďačnosť k Bohu, k mojej rodine, kolegom, žiakom a ich rodičom, priateľom a známym, ktorí zdieľali moju radosť so mnou, verili mi a podporovali ma.
Cítila som aj pokoru, pretože som si uvedomila, že toto ocenenie prináša so sebou veľkú zodpovednosť. Je mi cťou vykonávať učiteľské povolanie.
Na čo kladiete dôraz pri vyučovaní?
V mojej triede sa učíme tímovej spolupráci, ktorá pomáha napĺňať potenciál všetkých detí. Spoločne si stanovujeme ciele a aktívne pracujeme na ich dosiahnutí. Jedným z príkladov je plnenie nádoby s lístočkami prečítaných kníh. Keď sa nádoba naplní, odmeníme sa vopred dohodnutým spôsobom, napríklad pizzou pre celú triedu. Každé dieťa tak prispieva k úspechu svojím vlastným spôsobom.
Pri riešení problémových úloh v tímoch sa žiaci navzájom dopĺňajú, pretože nikto nevie všetko, ale každý vie niečo. Učia sa vypočuť si názor druhého, formulovať myšlienky a argumentovať.

Vďaka tímovej spolupráci deti zistili, že nie vždy má väčšina pravdu. Zároveň takto podporujeme aj vzájomné učenie sa. Keď niektoré dieťa narazí na niečo, čomu nerozumie, je úlohou jeho spolužiakov nájsť spôsob, ako mu pomôcť a uľahčiť chápanie.
V predchádzajúcom školskom roku sa moji žiaci aktívne zapojili do výučby mladších detí – druhákov, prvákov a škôlkarov. Názorným a zábavným spôsobom im vysvetľovali tému cievnej mozgovej príhody a jej príznakov.
Čo vám okrem tímovej spolupráce pomáha pri výučbe?
Už pred ôsmimi rokmi som do vyučovania zaradila Hejného metódu a odvtedy ma tento prepracovaný systém matematických úloh neprestáva udivovať. Teší ma, ako moji žiaci aktívne a samostatne riešia matematické problémy, hľadajú súvislosti a neskôr to využívajú aj na iných predmetoch.
Výhodou tejto metódy je, že žiaci prestávajú vnímať chybu ako neúspech, ale skôr ako príležitosť na rast a zdokonalenie.
Na vyučovaní využívam rovesnícke vzdelávanie. Pre žiakov je často jednoduchšie a príjemnejšie pochopiť niečo nové, keď im to vysvetlí ich spolužiak. Žiaci ľahšie pochopia učivo a zlepšuje sa aj vzťah medzi nimi.
Venujem sa aj dramatizácii, projektovému vyučovaniu, zážitkovému a bádateľskému vzdelávaniu, učeniu objavovaním a experimentovaním, tvorbe escape room a iným metódam, ktoré umožňujú žiakom aktívne sa zapájať do vyučovania.
Čo je podľa vás v dobe informačných technológií dôležité robiť pri vzdelávaní najmenších?
Kľúčové je sústrediť sa na niekoľko oblastí. Predovšetkým by sme mali podporovať pravidelný pohyb a fyzické aktivity, pretože tie nielen udržujú deti zdravé, ale tiež zlepšujú ich schopnosť sústrediť sa. Trávenie času v prírode je ďalším neoddeliteľným prvkom.
Nezanedbateľná je podpora kreativity a praktických zručností, ktoré deti rozvíjajú prostredníctvom výtvarných činností, hudby, hry na hudobných nástrojoch, remesiel a ďalších praktických aktivít. Rovnako dôležité sú aj hry, skupinové projekty a diskusie, napomáhajúce rozvoju sociálnych zručností a schopnosti pracovať v tíme. Nezabúdajme ani na čítanie kníh, ktoré deťom otvárajú nové obzory a vďaka ktorým sa dostávajú do sveta fantázie.
Učíte už niekoľko rokov. Zmenili sa deti v rozmedzí napríklad desiatich rokov?
Určite. Doba ide veľmi rýchlo dopredu a s ňou sa meníme my, dospelí a menia sa aj deti. Životné tempo sa zrýchlilo a aj to ovplyvňuje deti. Je náročnejšie udržať ich pozornosť a zabezpečiť, aby sa dokázali koncentrovať na určitú činnosť.

Deti sú dnes zvyknuté na rýchly prístup k informáciám a neustále podnety, čo môže viesť k tomu, že sa ľahšie rozptýlia. Ako učiteľ sa snažím prispôsobiť týmto zmenám a hľadať spôsoby, ako efektívne využiť moderné technológie vo vyučovaní, ale zároveň klásť dôraz na rozvoj sociálnych zručností.