NOVOŤ, ORAVSKÁ LESNÁ. Oravské obce sa pustili do skúšobného projektu. Chcú zefektívniť zber komunálneho odpadu a znížiť jeho množstvo.
Od budúceho roka sa má totiž výrazne zvýšiť poplatok za ukladanie odpadov na skládkach. To sa odrazí na cenách za jeho vývoz.
Zmeny sa dotknú väčšiny domácností a podnikateľov, za smeti si priplatia.
Čipujú koše
Novotská samospráva začala s čipovaním kuka nádob. V nasledujúcich týždňoch pracovníci obce namontujú elektronické zariadenia na všetky smetné koše a prihlásia ich do systému.
Spoločnosť, ktorá zabezpečuje odvoz odpadu z dediny, má na identifikáciu čipov špeciálne autá.
„Získame potrebné údaje o tom, koľko odpadu sa z obce vyváža, či to sedí s údajmi spoločnosti, či nemá niekto viac nádob, ako si platí. V budúcnosti tak dokážeme lepšie nastaviť zvoz odpadu i poplatky,“ hovorí starosta Novote Dušan Jendrašík.

„Za komunálny odpad platíme najviac. Stále máme problém s tým, že v odpadových nádobách sa nachádza veľa plastov, papiera, bioodpadu, čo zbytočne navyšuje jeho množstvo, a tým aj konečnú sumu, ktorú platíme za odvoz.“
Vývoz komunálneho odpadu sa v obci v súčasnosti uskutočňuje každé dva týždne. Domácnosti platia 31 eur na osobu za 26 vývozov.
Poplatky sa zvýšia plošne
Reakcie obyvateľov na čipovanie košov sú rôzne. „Je to dobrá myšlienka, ale treba definovať, kto bude vykonávať prípadné náhodné kontroly odpadu,“ myslí si Novoťan Ladislav Murín.
„Lebo pri poslednom zvýšení cien za vývoz som nedostal informáciu, či to robila obec alebo nejaká nezávislá spoločnosť, pre zachovanie objektivity a vyhnutiu sa prípadným pochybnostiam.“
Ceny za odpad sa od nového roka zvýšia rovnako pre všetkých obyvateľov Novote. Podľa Jendrašíka nie je otázka, či budú musieť samosprávy zvyšovať poplatky za odvoz a likvidáciu komunálneho odpadu, ale o koľko.
Od 1. januára budúceho roka sa začne na Slovensku uplatňovať takzvaná mechanicko-biologická úprava odpadu.
„V praxi to bude znamenať, že za tonu odpadu zaplatíme viac až o približne 80 eur,“ hovorí Dušan Jendrašík. „Bude teda záležať len na nás, do akej miery odpad dokážeme čo najviac vyseparovať a odviezť ho na skládku čo najmenej.“
Čím viac dokážu ľudia vytriediť odpad, tým zaplatia menej. Niektorým sa nepáči, že obec chce inštalovať čipy na koše, ktoré sú vlastníctvom domácností.