DOLNÝ KUBÍN. Z bývalého hotela U zelenej lipy na sídlisku Bysterec v Dolnom Kubíne je bytovka s lukratívnym bývaním.
Za premenou budovy stoja Dolnokubínčania Juraj Bukna a Ján Laurinčík zo spoločnosti BL.
Zelená lipa kandiduje na cenu za architektúru CE ZA AR, ktorej 23. ročník vyhlásila Slovenská komora architektov.
Vyšlo to na štvrtýkrát
Keď hotel niekdajší majitelia zatvorili, Bukna s Laurinčíkom videli v nehnuteľnosti okamžite perspektívu. Stavba má výbornú polohu. S predošlým vlastníkom rokovali o predaji niekoľko rokov.
„Párkrát sme sa nedohodli, no k téme kúpy sme sa vracali a na štvrtý raz to vyšlo,“ hovorí developer Juraj Bukna.
Zámer prestavať hotel na polyfunkčnú budovu s 21 bytmi nenašiel u obyvateľov okolitých bytoviek pochopenie. Proti plánom ambicióznych podnikateľov dokonca zorganizovali petíciu.
„Vôbec im to nezazlievam, chápal som ich obavy, ale verím, že teraz výsledok oceňujú,“ skonštatoval Bukna.
„Ak by sa nám projekt bytového domu nepodarilo naplniť, druhou alternatívou bola prevádzka ubytovne. Som rád, že k tomu nakoniec nedošlo.“
Zelená lipa bude zelená
K projektu prizvali projektantov z oceňovaného architektonického štúdia z Košíc. Zelená lipa je v mnohých veciach špeciálna, byty majú podlahové kúrenie, veľkoplošné hliníkové okná či exteriérové rolety.

Fasádny plech je dovezený z Fínska, budova má originálnu tehličkovú fasádu, priestranné lodžie, strešné terasy. Zelená lipa bude skutočne zelená vďaka ekologickým prvkom - zelenej streche, zelenému vnútrobloku domu, vsakom zadržiavajúcim dažďovú vodu, infraštruktúre pre elektromobilitu, tiež pre profesionálnu výsadbu nových drevín a revitalizáciu okolitých pozemkov.
„Bytový dom je postavený v najúspornejšej energetickej triede AO, povinnej pre všetky novostavby od začiatku roka 2021,“ povedal Bukna. Svojim obyvateľom prinesie zníženie spotreby energie a tým úsporu peňazí.
„Išli sme do rizika, lebo dobrá architektúra a vysoký štandard ťahali ceny bytov vyššie, ako je v Dolnom Kubíne bežné,“ hovorí Bukna.
„Kolega Jano Laurinčík je však veľký fanúšik architektúry, je maximalista a nadchne aj mŕtveho. Takže toto odvážne rozhodnutie a odmietanie kompromisov je jeho zásluha.“
O spoločné priestory a okolie sa developerská spoločnosť stará sama. Dobrovoľne kosí mestské pozemky v blízkosti bytovky, stará sa o verejné ihrisko, zabezpečila certifikované futbalové brány pre deti.
„Chceme ísť príkladom a ukázať, že ak aktívne prispejeme k starostlivosti o verejné prostredie, pozitívne to ovplyvní širšiu komunitu,“ povedal Ján Laurinčík. „Chceme, aby si stavba držala svoju hodnotu a vyzerala perfektne nielen dnes, ale aj o dvadsať rokov.“
Z vyše stovky do finále
Do súťaže CE ZA AR prihlásil Zelenú lipu autor návrhu, architekt Michal Burák z Atrium Architekti. Stavba sa dostala medzi 24 finalistov zo 116 prihlásených diel.
„S veľkou radosťou sme prijali nomináciu Zelenej lipy na cenu CEZAAR 2024 vo veľmi silnej kategórii Bytové domy. Na jeseň sa tešíme na výsledky,“ uviedli košickí architekti.

Organizátori súťaže prišli s porotou do Dolného Kubína na obhliadku prerobenej nehnuteľnosti.
„Zelená lipa je jedinečným príkladom toho, ako sa dá vybudovať dobrý štandard súčasného bývania v regióne, ktorý je vzdialený od centra investičných príležitostí,“ zhodnotili medzinárodní porotcovia.
„Znovuobjavuje pôvodnú starú betónovú konštrukciu z konca 80. rokov minulého storočia, čo z nej robí dobrý príklad zodpovedného a ekologického riešenia výstavby, materiálovou a priestorovou recykláciou.“
Buknu a Laurinčíka tešia pozitívne ohlasy. „Sme radi, že sme do nášho mesta dotiahli kvalitnú architektúru, ktorá má celoslovenský úspech,“ zhodli sa. „Ale nepreceňujeme to, nemôžeme žiť z jednej nominácie. Teraz sa chvíľu potešíme a ideme ďalej.“
Vyhlásenie víťazov v jednotlivých kategóriách CE ZA AR sa uskutoční 3. októbra v Starej tržnici v Bratislave, bude vysielané aj prostredníctvom priameho televízneho prenosu.