ORAVA. Novotskí školáci napodobňovali počas prestávky v triede počítačovú hru, hrali sa na páchateľov a obete. Spolužiaci incident nahlásili učiteľke.
Šťastím bolo, že sa nikomu nič nestalo. Podobné prípady nie sú medzi deťmi ojedinelé. Policajný preventista tvrdí, že sa s nimi stretáva predovšetkým v Námestovskom okrese.
Deti sú niekoľko krokov pred rodičmi
Žiaci prvého stupňa na základnej škole v Novoti hrali násilné počítačové hry. Virtuálny svet si počas prestávky preniesli do triedy, kde hru napodobňovali spoločne.
Ich spolužiaci na druhý deň o všetkom porozprávali triednej učiteľke. So špeciálnym pedagógom incident riešili s rodičmi.
„Boli prekvapení, vedeli, že sa na počítači hrajú, ale nie, že sú to násilné hry,“ povedal Daniel Dibdiak, špeciálny pedagóg v novotskej škole.
„Deti sú v myslení častokrát pred rodičmi popredu, sú digitálne zručnejšie, vedia obísť prípadné kontroly aj nastavenia v telefónoch. A rodičia žijú v naivnej predstave a nevedomosti, že ich dieťa nič zlé nerobí.“
Štvrtáci, ktorí napodobňovali agresiu z počítačovej hry, dostali pokarhanie.

Škola zorganizovala po tejto skúsenosti pre rodičov špeciálnu prednášku s pozvanými odborníkmi o negatívnom vplyve internetu a jeho nástrah na deti.
Správanie žiakov sa podľa Dibdiaka zlepšilo, zmenu v triedach si všimli i učiteľky. Mrzí ho však, že na prednášku neprišlo viac rodičov.
„Pozvali sme aj miestneho farára, tiež prednášal, napriek tomu som z účasti sklamaný,“ hovorí špeciálny pedagóg. „Keď už ľudí v Novoti, ktorá je silno veriaca, nepotiahne ani taká autorita, akou je farár, neviem, kto by bol vhodnejší.“
Matka piatich detí a zároveň učiteľka Oľga Durčáková bola na prednáške tiež. „Bolo to veľmi prínosné, vystúpilo veľa špecialistov. Myslím si, že každý rodič si z toho množstva informácií mohol vybrať, čo potreboval.“
Aj ona hovorí, že na prednáške malo byť viac rodičov, chýbali práve tí, ktorých detí sa to týka najviac.
„Je to problém, ktorý musíme riešiť hlavne my, rodičia, kto iný by sa mal viac zaujímať o naše deti?“
Mladší trávia čas pri hrách, starší na sociálnych sieťach
Policajný preventista Tibor Šándor z dolnokubínskej polície vraví, že s podobnými prípadmi, aký sa udial v novotskej škole, sa stretáva hlavne v okrese Námestovo.
„Je to pravdepodobne spôsobené i tým, že rodiny síce oficiálne vykazujú úplnosť, no otcovia sú na týždňovkách a starostlivosť o domácnosť a deti je na pleciach matiek. A tie popri ďalších deťoch či povinnostiach nemajú kedy sa im venovať a všetko sledovať.“
Problémom detí na prvom stupni základných škôl je najmä nekontrolovateľné hranie počítačových hier. Patologické správanie sa môže vyskytnúť u tých, ktorí trávia čas hraním hier niekoľko hodín denne.

„Keď každý deň vstrebávajú prostredníctvom hier agresívne správanie a násilné prvky, majú potom sklon to napodobňovať,“ hovorí Juraj Janček z Centra poradenstva a prevencie v Námestove.
„Rodičia často nie sú oboznámení s obsahom hier a môžu mať skreslené predstavy o tom, ako ich deti trávia svoj voľný čas.“
Deti na druhom stupni viac žijú sociálnymi sieťami. Dievčatá vyhľadávajú platformu OnlyFans, niektoré si prostredníctvom nej zarábajú.
„Spočiatku to vyzerá nevinne, odfotia si kúsok tela, napríklad nohu, až to môže skončiť pri fotografiách so sexuálnym podtónom,“ konkretizoval Daniel Dibdiak.
Deti využívajú na hranie počítačových hier platformu Roblox. Umožňuje hráčom vytvárať si vlastné hry a zdieľať i hrať ich s ostatnými. Vystupujú v nich ako skutočné postavy pod vlastným menom.