Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Na úvod vysoká výhra Podbiela, nováčik zo Žaškova neuspel

Futbalové štadióny v celom stredoslovenskom regióne sa minulý víkend už naplno otvorili. Diváci a hlavne fanúšikovia boli plní očakávania, ako sa ich mužstvá pripravili na novú sezónu.

Štvrtoligoví zástupcovia Oravy ich však veľmi nepotešili. Nižná prehrala na Kysuciach a Tvrdošín i Námestovo na domácej pôde len remizovali. Oveľa lepšie sa darilo piatoligovým oravským zástupcom. Výborne odštartoval nový súťažný ročník Podbiel, ktorý presvedčivo vyhral, tri body si zapísala aj Oravská Jasenica. Cenný bod si z Dražkoviec priviezla Veličná a zdá sa, že nováčikovskú daň zaplatil Žaškov.

ŽK: Baláž
Zostava domácich: Kazík – Medvecký, Krivda, Ondruš, Kliment, Baláž, Bednár, Macko, Michna (Palider), Novák, Capko
Divákov: 400
Domáci kolektív privítal na svojom ihrisku v prvom jesennom zápase mužstvo zo Stráňav. Prvých 10 minút hrali obe mužstvá rýchly futbal, ale bez gólových šancí. V 20. minúte sa predral medzi hráčmi Macko, no spadol. Z následného priameho kopu Novák vyslal prvú strelu, ktorá však smerovala len do stredu brány. O minútu neskôr pekne unikol Michna, vystrelil nebezpečnú strelu, tá však trafila len bočnú sieť. V týchto minútach mali Tvrdošínski futbalisti územnú prevahu, dokázali si vytvoriť aj šance, ktoré však gólom neskončili. V 40. min sa v strede ihriska presadil Baláž, ten nahral Mackovi, ale jeho finálna prihrávka nenašla žiadneho zo spoluhráčov. V poslednej minúte 1. polčasu sa predviedol individuálnou akciou Novák, no brankár s prehľadom strelu chytá. Hosťujúce mužstvo si za celý 1. polčas nedokázalo vytvoriť žiadnu gólovú šancu. Aj v 2. polčase začal Tvrdošín aktívne, vytvorili si opäť prevahu a mali aj ďalšie gólové šance. Najnebezpečnejšia z nich prišla v 53. min, keď na pravej strane unikol Michna a nahral Capkovi, Capko však z piatich m netrafil bránu. Prvú a zároveň gólovo plodnú šancu si hostia vytvorili v 60. min, keď spoza šestnástky vystrelil hráč Stráňav ku tyčke - a domáci brankár bol bez šance. Po inkasovanom góle mužstvo Tvrdošína ožilo, opäť si vytvára šance, no tie ostávajú opäť nevyužité. V ďalších minútach sa Stráňavy prebudili a brankára Tvrdošína preverili niekoľkými strelami. V 75. min zapracovali na pravej strane Capko s Paliderom, nahrali Klimentovi, ktorý len tesne míňa bránu. Desať minút pred koncom prešiel do šestnástky Novák, končí však na zemi a rozhodca odpískal jedenástku. Tú s prehľadom premenil Krivda. Naďalej dobre hrajúci Novák vybojoval priamy kop. Jeho realizácie sa ujal Baláž, ale strela mierila len do stredu brány. Koniec zápasu sa niesol v snahe Tvrdošína vyhrať na domácom ihrisku. Za predvedený výkon si to určite domáci kolektív zaslúžil. (tf)

Krásno nad Kysucou – Nižná 2:1 (1:1)
Gól za hostí: Brčák
ŽK: Michal Kuboš, V. Pánik
Divákov: 300
Zostava hostí: M. Brčák, Klokočík, Kosmel, Marek Kuboš, M. Žák, Kolek, Michal Kuboš, Pánik, P. Kurčinka, P. Šeling, A. Brčák, striedal: P. Marton
Stretnutie začalo opatrne z oboch strán. Diváci sa pozerali na futbal, ktorý sa odohrával najmä medzi šestnástkami bez väčších gólových príležitostí. Domáci sa snažili hostí prekvapovať najmä nakopávanými loptami. Skóre otvára v 18. min Jakubec, keď sa jeho strela od žrde dostáva až do siete. Hostia sa po góle nezľakli, práve naopak. Podnikali proti hosťujúcemu gólmanovi jeden útok za druhým. V 25. min nebezpečne vystrelil Marek Žák. Už o desať minút sa Nižňania tešili, keď po šanci Kurčinku vyrovnáva Andrej Brčák. Do konca prvého polčasu sa už nič nezmenilo. No už v úvode druhého domáci proti hosťom kondične odpadli. V 66. min sa do najväčšej príležitosti zápasu dostáva striedajúci Patrik Marton z Nižnej, ktorý preniká až pred brankára domácich. V poslednej chvíli si však namiesto strely či obhodenia ponad padajúceho gólmana zvolil kľučku a tá bola nakoniec zbytočná. Z uhla trafil iba bočnú sieť. Posledných dvadsať minút úradovali na ihrisku nie hráči, ale najmä rozhodca. Najskôr prehliadol dva čisté fauly na hosťujúcich útočníkov v šestnástke domácich a potom ešte dopomohol hráčom Krásna nad Kysucou streliť aj víťazný gól. Najmä za výkon v druhom polčase si hosťujúci hráči z Nižnej nezaslúžili prehrať. Zmierlivá pre oba kolektívy by bola preto určite remíza. Tri body ale zostali doma. Ján Kuva

Námestovo – Trebostovo
0:0
ŽK: Stašiniak, Trnka
Zostava: Adamčík – Siman, Adamec, Stašiniak, Jašica, Žuffa (45. Pisarčík), Trnka (85. Kumor), Kovaliček, Rošťák, Hablák, Gerek (72. Backa)
Úvodný zápas Námestovčanom nevyšiel, ako si predstavovali. Úvodných 45 minút sa hralo v strede poľa, keď všetky akcie obidvoch mužstiev končili pred šestnástkami. Monotónnu hru oživila v prvom polčase iba akcia Trnku, ktorý pekne našiel Gereka, ale brankár hostí loptu reflexívne vyrazil. Po zmene strán futbal ožil. Kovalíčkov center v 50. minúte Gerek nepremenil. V 55. minúte nebezpečne pohrozili hostia, ale Adamčík robinsonádou pekne zachránil. O dve minúty opäť hostia pohrozili, ale strela išla vedľa. Potom prišli chvíle Simana, ale ten mieril nepresne a jeho druhý pokus brankár zneškodnil. V 71. minúte vystrelil nebezpečne Pisarčík, ale brankár vyrazil na roh. V 72. minúte po rohu Trnku hlavou tesne minul Adamec. V 82. minúte zahrával výborne hrajúci Adamec priamy kop, ale jeho strela išla tesne vedľa. Hostia sa predstavili vo veľmi dobrom svetle a remíza bola pre obidve mužstvá zaslúžená.
Dušan Krnáč st.

Ostatné výsledky IV. ligy:
Valča – Oščadnica 2:2 (2:1), Belá Dulice – Martin 4:2 (3:2), Turčianska Štiavnička – Žilina B 0:0, Lietavská Lúčka – Rudinská 4:0 (1:0),

ŽK: Pavčo
Zostava: Flontek – J. Mintál (84. Matlák), Batuna, Opatera, Drbiak – R. Mintál (45. Maruniak), Pavčo, Kubašek, Zaťko (67. Minárech) – Konfala, Guliga
Vynovené mužstvo Podbiela malo úspešnú premiéru. Treba však povedať, že Liptovský Hrádok nekládol žiaden extra odpor. Už v 10. minúte Konfala uvoľnil Guligu a ten vo vyloženej šanci nezaváhal. Onedlho si hostia hlavou zrazili centrovanú loptu do vlastnej brány a bolo prakticky rozhodnuté. Podbielčania boli lepší technicky aj takticky a nepustili hostí ku žiadnej príležitosti. Len jediný raz mohol ukázať brankár Flontek svoje umenie. V 42. minúte vyrazil strelu z hranice šestnástky a následnú dorážku vytlačil na roh. Podbielčania mali príležitostí viac. Za zmienku stojí pekný prienik Juraja Mintála po pravej strane, spätný center a strela Kubašeka tesne vedľa v 36. minúte. Druhý polčas sa začal dôrazným vniknutím Pavča do šestnástky a následným faulom. Pokutový kop Guliga nekompromisne premenil. Potom ešte v 62. minúte Konfala v šestnástke pekne priťukol loptu Maruniakovi, ten však mieril tesne vedľa. Výsledok upravil Pavčo z pokutového kopu, ktorý si tiež sám vypracoval. V závere už Podbielčania zvoľnili, ale hostia sa ani tak do šancí nedostali. Úvodný zápas teda vniesol do rýchlo sa formujúceho podbielanského mužstva optimizmus. Uvidíme, ako zareaguje na silnejšieho súpera.
Pavol A. Dubovský

Oravská Jasenica
– Sučany 3:2 (2:2)
Góly: Zrník, Drengubjak
ŽK: Žofaj
Zostava domácich: P. Čiernik ml. – M. Čiernik, V. Madleňák, Škombár, Matúš Madleňák (66. Kurťák), Mário Madleňák (89. Kaprálik), Michal Vráb, Miloš Vráb, Feranec, Žofaj, P. Čiernik st.
Zápas sa hral vo vysokom tempe. Už v tretej minúte sa presadili hostia, keď Bela trafil spoza šestnástky presne k tyči. V 6. minúte však domáci vyrovnali, keď z hranice šestnástky presne triafa Feranec. V 12. minúte sa domáci ujímajú vedenia, keď zo šestnástich metrov prestrelil hosťujúceho brankára V. Madleňák. V 24. minúte vyrovnáva na polčasových 2:2 Duraj a zároveň uzaviera úvodnú spŕšku gólov. Domáci mali ešte do konca polčasu dve dobré šance, ale V. Madleňák ani Miloš Vráb ich nepremenili. V druhom polčase domáci hostí zatlačili a už v 49. minúte Mario Madleňák dostáva domácich do vedenia. Potom sa hra prelievala medzi šestnástkami. Hralo sa na vysokej úrovni a mužstvá odovzdali na ihrisku všetko. Diváci odchádzali zo stretnutia naozaj spokojní. (rp)

Žaškov – Závažná Poruba 0:2 (0:2)
ŽK: Bakoš
Zostava: Buzák, Bugáň, Bakoš, A. Hanko, Hanko, Kubačka, Václavík, Kaplánek, Lopeň, Gallo, Mikuš, striedali: Strapec, Farko
Domáci nastúpili na zápas bez piatich hráčov základnej zostavy, čo bolo na ich hre aj poznať. Žaškovčania založili prvú útočnú akciu od vlastnej bránky a hosťujúca obrana nedovolene zastavila ich hráča na hranici šestnástky. Následný trestný kop Kapláneka brankár len s námahou vytlačil na roh. Po ňom hostí od gólu zachránilo len brvno. V 11. min trestný kop Václavíka brankár s prehľadom kryl. V 17. min hostia prvýkrát vážnejšie zaútočili. Na veľký smútok domácich útok skončil gólom v sieti Buzáka. V 29. min vystrelil z hranice šestnástky Václavík, no jeho strela skončila na spojnici tyče a brvna. Domácich to povzbudilo a od toho okamihu zvyšovali tempo hry na vyššie obrátky. V 34. min pálil z pokutového územia Gallo, no lopta nemala ten správny smer. V 42. min sa však opäť tešili hostia, keď autorom gólu bol Koreň. Do konca polčasu sa už nič vážnejšie nestalo a domáci odchádzali do kabín s dvojgólovým mankom. Úvod 2. polčasu lepšie zachytili hostia, keď krížna strela Hrbeka obtrela pravú tyč. Následne z protiútoku strieľal Václavík z 20 metrov ponad bránku. Od tejto chvíle naberala hra na obrátkach. V 59. min stiahol útočník hostí domáceho obrancu za dres, no rozhodca nepískal a hosťujúci hráč pokračoval sám na Buzáka. Ten však jeho nájazd zlikvidoval. Od tohto okamihu domáci zavreli hostí na ich polovicu, no bez výsledného efektu. V 68. min po ojedinelom protiútoku kopali hostia trestný kop, pri ktorom sa vyznamenal brankár Buzák, keď ho vytlačil na roh. Obidve mužstvá predvádzali kvalitný futbal. Divákov však najviac dvíhal zo sedadiel rozhodca, ktorý svojimi verdiktami hre veru nepomohol. V závere držali domáci hostí na ich polovici, ale tí umnou hrou už náskok udržali. Hostia udelili domácim lekciu z efektivity, keď zo štyroch striel vsietili dva góly. (milp)

Dražkovce – Veličná
1:1 (0:1)
Gól: Tittel
ŽK: Olbert, Roman Sučák, Pavol Sučák
Zostava: Okál – Kubačka, Lukáš Olbert, Greguška, Pavol Sučák, Chomistek, Roman Sučák, Tittel, Janík, Marek Zvara, Gejdoš
Striedali: Dušan Zvara, Martin Gajdošík
Hostia začali svižne a už v 13. min mohlo byť 2:0. Pavol Sučák ani Chomistek nedokázali využiť svoje šance, ktoré brankár zlikvidoval. V 15. min sa traja hráči rútili na brankára, no Gejdoš trafil len do jeho náručia. V 25. min po najkrajšej akcii zápasu Roman Sučák – Pavol Sučák – Gejdoš prvý menovaný trafil tyčku, no loptu do siete dorazil Tittel. Od tohto momentu sa hra odvíjala medzi šestnástkami. V 2. polčase domáci prestriedali a hostí zatlačili na ich polovicu. V 58. min vyrovnali na 1:1. Domáci mali ešte tri vyložené šance. V 75. min Pavol Sučák vystrelil z 30 metrov do šibenice, no brankár domácich vyrazil a Gejdoš trafil hlavou len do jeho rúk. Hra sa odohrávala medzi šestnástkami. Útoky sa však striedali z jednej strany na druhú, no gólový efekt nepriniesli. Dražkovčanov tlačil aj rozhodca. Už v nastavenom čase po spornej situácii nariadil pokutový kop proti Veličnej. Domáci hráč však trafil spojnicu. Aj tréner Dražkoviec potvrdil, že to bol veľmi dobrý zápas, no rozhodca situáciu nezvládol. Hostia tak odcestovali s bodom. (jáš)

Ostatné výsledky V. ligy:
Lisková – Ludrová 2:2 (1:1), Liptovská Štiavnica – Palúdzka odložené, Dúbrava – Bešeňová 2:1 (1:0)