Tohto roku sa súťaže zúčastnilo 31 drevorubačov, 14 zo Slovenska a 17 z Českej republiky. Pretekári si zmerali sily v disciplínach: stínka stromu, výmena reťaze, kombinovaný rez, presný rez a v divácky atraktívnom paralelnom odvetvovaní. Po ostatné dva roky Česi mierne predčili našich borcov, no tento raz, aj keď prvé štyri miesta obsadili znova Česi, sa nakoniec o prvých desať miest rozdelili takmer rovnomerne: päť patrilo Slovákom a päť Čechom. Prvá zo spomínaných disciplín, smerová stínka stromu, sa uskutočnila v poraste na Lesnej správe Paráč v Oravskej Lesnej, z bezpečnostných dôvodov s vylúčením verejnosti. Ostatné disciplíny diváci sledovali v areáli amfiteátra v Námestove, na Nábreží Oravskej priehrady.
Hádam najviac sklamaní skončili na majstrovstvách dvaja vynikajúci borci, patriaci medzi favoritov: Čech Jaroslav Čech a Slovák Tomáš Kvasničák z Oravského Veselého. Čech „pobabral“ stínku a tak v ostatných technických disciplínach už robil zo svojho vystúpenia viac šou, než zápolenie. Tretie miesto od konca vzal napokon tiež športovo. Tomáš Kvasničák sa držal v prvej desiatke až do poslednej disciplíny. Nastupoval do nej s chladnou hlavou a celkom pokojne, no už po odvetvení prvých lúčov mu spadla reťaz a takmer minútu mu trvalo, kým ju znova nahodil. Tým stratil veľa bodov a prepadol sa na celkové 25. miesto.
Spomedzi Slovákov boli najúspešnejší Jaroslav Perveka (5.), Jaroslav Kukuc (6.), Mikuláš Koľaj (7.), Peter Grofčík (8.) a Mário Mudrák (9.). Svoju hrdosť nad výkonmi slovenských reprezentantov netajil riaditeľ usporiadateľského lesného závodu Jozef Herud, ale ani riaditeľ SOU lesníckeho v Tvrdošíne Ján Vorčák, pretože väčšina z nich prešla práve lavicami tvrdošínskeho učilišťa.
Medzi divákmi sme pričasto počuli porovnávanie súťaže našich drvorubačov so súťažami Kanaďanov či Švédov, ktoré najmä muži radi sledujú na Eurošporte. Tie získavajú vo svete stále väčšiu obľubu, hoci aj drevorubači v Námestove mali vynikajúcu divácku kulisu, napriek tomu, že takmer po celú súťaž pršalo.
Oslovili sme preto jedného z organizačných „otcov“ tejto súťaže Eduarda Greppela z lesníckej sekcie Ministerstva pôdohospodárstva SR, ktorý nám prezradil, prečo sú disciplíny slovensko-českých majstrovstiev také „konzervatívne“: „Od roku 1972 organizujeme dvojrepublikové majstrovstvá, neprestali sme ani po roku 1989, ba ani po roku 1993, po rozdelení spoločného štátu. Ide výlučne o profesionálnu súťaž, šou nie je prvoradá, aj keď sa, samozrejme, snažíme byť divácky zaujímaví. Každá z disciplín má striktné a presne zdôvodniteľné pravidlá. Stínka na cieľ je dôležitá pri súčasnom spôsobe ťažby pri zmladzovaní lesa prerezávkami. Kombinovaný rez zas pri nadmiere: odberateľovi dodávame guľatinu s 2%-nou nadmierou, ak nie je dostatočná, drevo je prakticky znehodnotené, pretože sa nedá využiť na plánovanú dĺžku. Presný rez na podložke: drevo na skládkach leží často priamo na hline či betóne a ak reťaz píly zareže do jedného či druhého, pilčík ju môže zahodiť. Odvetvovanie: priveľké hrče môžu pri spracovaní poškodiť techniku, zárezy zase znehodnotiť narezané dosky. A tak ďalej, a tak ďalej... Kanadské súťaže drevorubačov sú skôr o zábave a adrenalíne, pretože ak sa chlap postaví na klát a celou silou rúbe toporom, stačí málo a je z toho chlap bez nohy...“
Súťaže v Námestove však boli aj o šou, hlavne divácke. Aj tie mali svojich víťazov: v prepiľovaní polien dvojchlapovou pílou zvíťazili Jozef Socha a Jaroslav Graňák; v presekávaní polien Augustín Polák; v sekaní na cieľ Ján Bruncko.
Výsledky Majstrovstiev SR a ČR v práci s motorovou pílou:
1. Jiří Herzog, ČR
2. Hubert Barták, ČR
3. Jiří Anděl, ČR