DOLNÝ KUBÍN. Hviezdoslavov Kubín má sedemdesiat rokov. Jubilejný ročník bude oslavou umeleckého prednesu. Uskutoční sa od 18. do 22. júna v Dolnom Kubíne.
„Prednes prináša niečo viac ako len čítanie kvalitnej literatúry. Ide o čítanie na vyššej úrovni,“ hovorí Renáta Jurčová, odborná pracovníčka pre umelecký prednes v Národnom osvetovom centre, ktoré je hlavným organizátorom celoštátnej súťaže.
Organizujete Hviezdoslavov Kubín. Pôvodnú štruktúru podujatia ste inovovali a obohatili o atraktívnejšie prvky. Čo má Hviezdoslavov Kubín priniesť súčasnému Slovensku a čo mestu Dolný Kubín, v ktorom sa podujatie organizuje?
Som odborná pracovníčka pre umelecký prednes v Národnom osvetovom centre v Bratislave.
Mojou hlavnou úlohou a poslaním je posúvať úroveň umeleckého prednesu, divadla poézie a recitačných kolektívov na Slovensku aj prostredníctvom Hviezdoslavovho Kubína, vytvárať propozície pre danú súťaž a koordinovať prácu s organizátormi nižších kôl.
Snažím sa vytvoriť súťaž a prehliadku, ktorá bude obsahovať stále kvalitnejšie prednesy a divadlá poézie či recitačné kolektívy. Tomu prispôsobujem celé svoje pôsobenie v rámci celého roka na rôznych stupňoch súťaže.
Zároveň vzdelávam pedagógov a recitátorov na celom Slovensku, podnecujem iných odborníkov, aby vzdelávali. Snažím sa všetkých inšpirovať k lepšej práci.
Celoštátne kolo v Dolnom Kubíne spolupracuje na kvalitnom a hlavne veľkom podujatí, na ktorom sa stretávajú stovky najlepších recitátorov a divadelníkov. V rámci tejto úrovne sa snažíme poskytnúť účastníkom dostatočne inšpiratívne prostredie, ktoré tak poskytne nielen možnosť sa prezentovať, konfrontovať, vzdelávať, ale aj rozvíjať umelecké cítenie.
Každoročne tiež pripravujeme popri hlavnom programe rôzne vzdelávacie podujatia.
Slovensko teda príde na týždeň do Dolného Kubína a miesto kolísky autora svetového charakteru – Kubín, otvorí svoju hviezdoslavovskú náruč.
Celoštátna súťaž v umeleckom prednese oslavuje v tomto roku 70. výročie svojho vzniku. Ako vyzerala v začiatkoch?
Hviezdoslavov Kubín vznikol ako súťaž. Bola vyhlásená na základe výnosu Povereníctva školstva zo dňa 27. 2. 1954. Konala sa 14. mája 1954 v telocvični Jedenásťročnej strednej školy v Dolnom Kubíne len pre študentov stredných škôl.

Vo svojej sedemdesiatročnej histórii prešiel Hviezdoslavov Kubín celým radom vývojových procesov, aby dospel do podoby, v ktorej sa nachádza dnes. Odzrkadľuje vývoj kultúry a spoločnosti.
Hviezdoslavov Kubín ľudí zaujíma. Je to masové podujatie, ktorého sa ročne zúčastní desaťtisíce jednotlivcov. Zhruba tristopäťdesiat účinkujúcich v hlavnom programe celoštátneho kola je jeho špičkou.
Či chceme alebo nie, Hviezdoslavov Kubín tvorí korene kultúrneho povedomia slovenského národa a každý sa s týmto podujatím v nejakom smere už stretol.
Myslím si, že ono slovko – mal, by som zamenila za mohol. Vzniklo by z toho príjemné spojenie a pevný základ pre slobodnú voľbu.

Hviezdoslavov Kubín a príprava naň, prípadne stretnutie s ním prináša recitátorom a divadelníkom v rôznych vekových kategóriách možnosť postupného sebarozvoja – nadobúdanie vedomostí, rozvíjanie nadania, umelecko-odborný rast jednotlivcov a kolektívov prostredníctvom poznávania a prezentácie umeleckej tvorby.
Účastníci majú možnosť hlbšie spoznávať literárne hodnoty a zoznamovať s nimi verejnosť.
Podujatie rozširuje a prehlbuje v súťažiacich literárne poznanie, tvorivosť, kultivuje ich jazyk, reč, zmysel pre rytmus, pestuje vzťah k slovu, k účelnému a efektívnemu využívaniu voľného času. Pedagógovia majú možnosť využívať poznatky zo súťaže na skvalitnenie vzdelávania.

Hviezdoslavov Kubín od začiatku vítal tých najlepších, z ktorých sa neskôr stali osobnosti kultúrneho a spoločenského života. Spája sa so zvučnými a známymi menami ako Július Satinský, Ľubo Roman, Karol Horák, Soňa Behulová-Müllerová, Lucia Hurajová, Milan Ondrík, Dominika Susková.
Súvisí to s tým, že talentované deti i dospelí majú potrebu vyjadrovať svoje postoje k životu.