Do oravskej školy župa investovala státisíce eur, získala ich z eurofondov

Priestory vybavili na výučbu odborov, o ktoré je na trhu veľký záujem.

Vďaka eurofondom zmodernizovali tri dielne a jedno laboratórium. Vďaka eurofondom zmodernizovali tri dielne a jedno laboratórium. (Zdroj: ŽSK)

NIŽNÁ. Žiaci Spojenej školy v Nižnej na Orave sa učia v nových odborných učebniach. Investícia sa vyšplhala na 655-tisíc eur, projekt financovali z eurofondov.

Informovala o tom Eva Lacová, hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tri vynovené dielne a jedno laboratórium budú slúžiť na teoretické a praktické vyučovanie. Stavebné úpravy robili od septembra 2022 do decembra minulého roka.

Prečítajte si aj Autičkári doviezli na Oravu legendárne značky, no americký žltý autobus čakal málokto Čítajte 

Podľa predsedníčky ŽSK Eriky Jurinovej sú priestory vybavené na výučbu odborov, o ktoré je na trhu veľký záujem.

SkryťVypnúť reklamu

"Robotizácia, energetika a informatizácia sú hybné sily nášho kraja. Máme ambíciu byť slovenským robotickým centrom, kde prebieha vývoj aj uvádzanie výsledkov do praxe. Verím, že vynovené priestory s vybavením budú miestom, kde sa talenty detí budú premieňať na vedomosti a zručnosti, ktoré budú posúvať kraj dopredu k naplneniu našej vízie," povedala.

O absolventov školy je na trhu práce záujem. Aktuálne vykazujú 1,5-percentnú nezamestnanosť absolventov a sú tak v prvej desiatke spomedzi všetkých 88 stredných škôl v ŽSK.

"V zrekonštruovaných priestoroch sa vyučujú žiaci v odbore mechanik elektrotechnik so zameraním na priemyselnú automatizáciu - pneumatiku, CNC stroje, kolaboratívne roboty, energetiku a súvisiace profesie. Týmto sa blížime k reálnym podmienkam, ktoré majú naši žiaci v rámci odborného vzdelávania a prípravy vo firmách," vyzdvihol riaditeľ školy Roman Javorek.

SkryťVypnúť reklamu
Mohlo by vás zaujať Škola sídli v nevyhovujúcich priestoroch. S plesňami bojuje, ako sa dá Čítajte 

Samosprávny kraj investoval do školy aj v roku 2022, keď zateplili školskú jedáleň za vyše 260-tisíc eur. V tomto školskom roku uspeli vo výzve na debarierizáciu väčších stredných škôl s rozpočtom zhruba 180-tisíc eur. V súčasnosti pripravujú projektovú dokumentáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Kam smerujú peniaze bohatých?
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  1. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  2. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  3. Kam smerujú peniaze bohatých?
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  6. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  8. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 941
  2. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 073
  3. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 5 781
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 087
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 961
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 596
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 408
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 341
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu