DOLNÝ KUBÍN. Dolný Kubín sa stal ôsmym miestom na Slovensku, kde vzniklo Centrum včasnej pomoci. Bude pomáhať zdravotne znevýhodneným pri hľadaní práce.
Spolupráca prerástla do vzniku regionálnej kancelárie
Viac ako 1100 ľudí so zdravotným hendikepom si zlepšilo kvalitu života vďaka národnému projektu Sme si rovní. Naň nadväzuje projekt Sme si rovní II., tentokrát so zameraním na oblasť pracovného uplatnenia osôb so zdravotným znevýhodnením.
Hlavným cieľom projektu je zabezpečiť individuálne poradenstvo a podporu zdravotne znevýhodneným obyvateľom, ich zaradenie do spoločnosti a na trhu práce.
Na centrum včasnej pomoci sa so žiadosťou o pomoc pri uplatnení sa na pracovnom trhu obrátil aj Michal Hlinka.
"Pre hendikepovaných ľudí sú možnosti na trhu práce obmedzené," povedal Michal. "Verím, že spoločnými silami, skúsenosťami motivátora a jeho rozhľadom v pracovnej oblasti dokážeme nájsť vhodnú pracovnú pozíciu, ktorú budem môcť vykonávať plnohodnotne s prihliadnutím na môj hendikep."

Projekt bude aktívny do decembra 2026 na celom Slovensku. Klienti budú mať k dispozícii 40 vyškolených mentorov - motivátorov a osem psychológov. Pomoc nájdu vo fungujúcich centrách v Žiline, Trenčíne, Kováčovej, Piešťanoch, Bratislave, Košiciach, Prešove a najnovšie aj v Dolnom Kubíne.
„Dolný Kubín je centrom slovenského parašportu,“ povedal primátor Ján Prílepok. „Sme radi, že naša spolupráca so Slovenským paralympijským výborom prerástla do otvorenia regionálnej kancelárie v našom meste.“
Centrum dokáže podľa Prílepka pomôcť ľuďom s rôznymi hendikepmi plnohodnotne sa zaradiť do pracovného i spoločenského života.
„Zároveň je to aj priestor na úzku spoluprácu s novovzniknutým mestským sociálnym podnikom, ktorý sa bude zameriavať práve na zamestnávanie ľudí so znevýhodnením.“
Oravské centrum povedie parahokejista
Kanceláriu v Dolnom Kubíne bude viesť Martin Joppa, kapitán paralympijskej hokejovej reprezentácie. Začiatkom roka začal v okresnom meste bývať v bezbariérovom mestskom nájomnom byte.
Napĺňa sa tak myšlienka projektu, že pomoc hendikepovaným klientom poskytujú osoby s podobnými životnými skúsenosťami.
„Ide o emocionálnu, informačnú a praktickú pomoc,“ uviedol Michal Hasara, manažér projektu Sme si rovní II.
Projekt podporilo ministerstvo práce. Slávnostne prestrihnúť pásku pri otvorení nového centra, ktoré sídli v prízemí novej budovy mestského úradu, prišiel aj štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Branislav Ondruš.

„Osoby so zdravotným znevýhodnením si zaslúžia rovnaké postavenie a rovnocenný prístup ako každý iný,“ povedal Ondruš. „Som rád, že môžem zdieľať skúsenosti priamo z praxe pri otvorení tohto nového Centra včasnej pomoci.“
Štátny tajomník verí, že centrum pomôže zjednodušiť každodenný život zdravotne znevýhodneným.
„Výsledky projektu potvrdili pozitívny vplyv tejto podpory,“ povedal Ján Riapoš, predseda Slovenského paralympijského výboru.
„Naši motivátori podali pomocnú ruku 1153 klientom a absolvovali viac ako 15-tisíc stretnutí po celom Slovensku. Podporujeme ľudí s hendikepom nielen v športovej kariére, ale aj v spoločenskej a pracovnej oblasti,“ dodal Riapoš.