KOŠICE. Martin Rusina nepoľavuje v súťažnom nasadení, i keď v tejto sezóne už má splnené ciele. Vyhral titul majstra Slovenska v polmaratóne i horskom behu.
„V tréningu som dosť vypustil. Chýba mi motivácia a hlavne energia,“ povedal slovenský šampión, ktorý uplynulý víkend štartoval na bežeckom podujatí Košice Peace Half marathon. Práve tam bude v októbri štartovať na Medzinárodnom maratóne mieru, kde by rád znovu atakoval popredné priečky. Vlani pri premiére na 42-kilometrovej trati skončil ako tretí najlepší Slovák.

Rodák z Námestova predviedol v Košiciach znovu výborný výkon. Z vyše šiestich stoviek bežcov finišoval časom 1:08:23 h na polmaratónskej trati druhý.
„Päť minút pred štartom začalo jemne pršať a fúkať, ale po jednom kilometri sa to ustálilo,“ hovorí Martin Rusina. „Bol fajn vzduch a vietor ustál. Veľmi sa ale šmýkalo na kockách a prechodoch. Veľa pretekárov spadlo. Rozbehol som sa s Tiborom Sahajdom, nech sa trošku naladím. Po jednom kilometri som už išiel svoje. Nepozeral som na hodinky, užíval som si iba beh. Na 10. kilometri pozerám, že dosť dobrý medzičas. Tak som začal tlačiť. Od 16. kilometra to bol teda boj. Vzhľadom na moju aktuálnu formu, hodne veľa pretekov a štyri kilá navyše od majstrovstiev Slovenska v polmaratóne, je môj čas neskutočne fajn.“

Polmaratón v Košiciach vyhral Tibor Sahajda v traťovom a osobnom rekorde 1:04:26 h. Svoje maximum z marca 2019 zlepšil o 56 sekúnd.
„Čo Tibor zabehol, je brutál,“ zhodnotil Martin Rusina, ktorý mal na východe Slovenska radosť aj z výkonu svoju staršieho brata Rudolfa. Časom 1:21:02 h finišoval ako trinásty najlepší a vo svojej vekovej kategórii (40 až 49 rokov) skončil ako štvrtý najlepší.