ČIMHOVÁ. V okolí Čimhovej, Liesku a Vitanovej sa pohybuje viacero medveďov. Viacerí miestni ich videli pri prechádzke katastrami, vrátane medvedice s malými. Doteraz ich považovali za atrakciu. Po útoku na stádo jalovíc a oviec sa ľudia začali báť.
Vybral si najväčšiu
Štefan Duda má 77 a hospodárske zvieratá chová vyše tridsať rokov. Jalovice má v oplôtku pri hlavnej ceste medzi Čimhovou a Vitanovou. Zlú skúsenosť s medveďom nemal do piatku 10. mája.
„Neboli ešte ani štyri hodiny popoludní, keď mi volal sused, že mi utiekli jalovice,“ hovorí chovateľ. „Kým som k nim prišiel, boli na druhej strane cesty a asi kilometer od ohrady. Snažil som sa ich nahnať naspäť, no pri ceste sa opäť rozutekali.“
Dôchodca musel zavolať syna a vnuka, aby sedem zvierat dostali tam, kde mali byť. Pod kopec ich však vyhnať nedokázali.
„Boli poriadne vyplašené, ľahli si k potoku a ležali pri ňom do druhého dňa.“ Neskôr začal chovateľ zisťovať, čo sa stalo a vtedy našiel na zadnej časti najväčšej, zhruba 500-kilovej jalovice krvavé škrabance od medveďa.
Padli aj dve ovce
Štefanovi Dudovi našťastie medveď dvojročnú jalovicu nestrhol, škoda tak zrejme nebude vysoká. Obhliadnuť ju ešte musí zverolekár. V tom istom čase však prišiel o dve ovce Jozef Lieskovský, ktorý má stádo neďaleko Štefanovho.

„Jednu našiel zadusenú, z druhej zostala iba časť zadnej nohy,“ povedal Čimhovčan Ján Šefčík, ktorý o útoku medveďa informoval kompetentných. „Keby to boli vlky, vyžrali by mäso a zvyšok by nechali. Ale ak útočí medveď, nenechá nič.“
O útoku medveďa na zvieratá informoval v pondelok dopoludnia aj starosta Čimhovej. „Aby si ľudia dávali pozor,“ povedal Dušan Duda. „Konzultovali sme to so zásahovým tímom, ochranármi aj pracovníkmi odboru životného prostredia.“
Sám nedávno videl nad dedinou medvedicu s mladými. Kým neboli príliš blízko, nevnímal to ako problém. „No teraz šelma útočila, pri hlavnej ceste a len tristo metrov od dediny, takže s týmto už treba niečo robiť.“
Neboja sa ani hluku áut
Predseda čimhovského urbáru Patrik Lieskovský chodí po chotári každý deň. Často vída nielen medvedie stopy, ale aj zvieratá.

„Apeloval by som aj na farmárov, aby zostatky po domácich zabíjačkách nevyhadzovali pár desiatok metrov za dedinu, ale volali kafilérku,“ povedal. „Niet sa potom čo čudovať, že medvede chodia čoraz bližšie k dedinám. Myslím si tiež, že staršie samce vytláčajú mladšie a tie sa presúvajú nižšie.“
Aj dlhoročného urbárnika však prekvapilo, že medveď zaútočil len kúsok od frekventovanej hlavnej cesty. „Je pre mňa záhada, že sa už neboja ani hluku motoriek a áut.“
Zásahový tím pre medveďa hnedého Západ eviduje hlásenie o útoku. Do Čimhovej na obhliadku miesta plánujú vyraziť v najbližších dňoch. „Vyhodnotíme, či je medveď nebezpečný, či vstupuje aj do intravilánu, či je ohrozenie, alebo nie je a na základe toho uvidíme, aké kroky podnikneme a aké opatrenia prijmeme,“ informovala členka tímu.
Súbežne s Čimhovou plánuje zásahový tím prezrieť aj lokality v Nižnej, kde bol pohyb medveďov hlásený minulý týždeň. Tam by mali pribudnúť výstražné tabule, možno aj nejaké zariadenie na odplašenie šeliem.
Chodia tam aj ženy s deťmi
Obomi prípadmi sa zaoberajú pracovníci odboru životného prostredia na Okresnom úrade v Tvrdošíne.
„Poradili mi, aby som zvýšil oplôtok, pridal ďalšie drôty a zvýšil prúd, aby ho silnejšie koplo, ak opäť príde,“ povedal Štefan Duda. Zvieratá premiestňovať nebude, nemá kam. Zrejme však zostanú nižšie, ako boli pôvodne. Tam sa ich už totiž nahnať nedarí.

„Viacerí videli chodiť po okolí medvede. Bola to atrakcia, kým neútočili, ale teraz je to už problém, na ktorý treba upozorniť ľudí aj kompetentných, kým sa nestane niečo horšie,“ dodal Ján Šefčík.
Rovnaký názor má chovateľ Štefan Duda. „Nejde ani tak o mňa či o jalovice. Ale je jar, čoskoro leto, chodí tam mnoho žien, detí, na čučoriedky a maliny. Aby nebolo treba do tých košíkov zbierať ľudí.“