ZUBEREC. Nie je to len tekutina od smädu, ale súčasť našej kultúry. Výčapníčka Ivona Danielčáková z Kýčer Burger v Zuberci vás o pive naučí ešte oveľa viac. Je na to ako stvorená, patrí totiž do trojice najlepších výčapníkov zo Slovenska.
Zúčastnila sa 18. ročníka súťaže Pilsner Urquell Master Bartender, kde si v tohtoročnej rekordnej účasti 149 súťažiacich vybojovala skvelé druhé miesto.
Ako a kedy ste sa dostali k čapovaniu piva?
Pred vyše desiatimi rokmi počas prvej letnej brigády. Vtom čase pivná kultúra na Liptove a Orave nebola ešte na takej úrovni, ako je teraz. Čapovali sme na kvantitu, bez kvality. Môžem povedať, že pri tomto čapovaní bol porušený hádam každý bod kódexu kvality piva. Nebola to však láska na prvý pohľad.
Krátko predtým, než sme s manželom otvorili našu reštauráciu Kýčer Burger, vzrástol aj náš záujem o kvalitu piva. Až po dokonalej Hladinke sme sa rozhodli, že pivo Pilsner Urquell je pre našich hostí to pravé.

Čo vás na čapovaní najviac baví?
Najviac ma teší, keď sa mi pivné sklo vráti s krúžkami späť na bar s novou objednávkou na ďalšie.
Ako má vyzerať a chutiť správne načapované pivo?
Pivo musí byť načapované do mokrého, vychladeného a čistého pivného skla. Ak sa to nedodrží, na stene pohára sa vytvárajú mapy z bubliniek. Dôležitá je tiež správna technika čapovania, kedy sa pivo čapuje pod 45-stupňovým uhlom po skle, aby sa pevná pena načapovala ako prvá a pod ňu sa načapuje pivo, to všetko na jeden záťah.
Pivná pena je veľmi dôležitá pre uchovanie čerstvosti a správnej chuti piva. Musí byť mokrá, hustá a krémová. Správne načapované a ošetrené pivo krúžkuje, to znamená, že po odpití zanecháva stopy. Farba piva má byť iskrivá zlatá. A to najdôležitejšie – pivo má byť podávané s láskou, úsmevom, uškom a so slovami Na zdravie.
Máte nejaký vzor medzi výčapníkmi?
Mojím vzorom je môj manžel. Je výčapným expertom a na Orave zaškoľuje ľudí v iných prevádzkach, čím zvyšuje pivnú kultúru. Obdivujem na ňom, s akým rešpektom a zodpovednosťou k tomu pristupuje.
Iní by možno konkurenciám nepomáhali v takej miere ako on. Chce, aby pivo bolo čo najkvalitnejšie podávané kdekoľvek, nie iba u nás. Vďaka nemu som si našla moje, vlastne naše spoločné hobby.
Prečo ste sa prihlásili do súťaže?
Prihlásila som sa do najprestížnejšej súťaže výčapníkov piva, aby som vyzdvihla našu prevádzku a región. Chcela som, aby sa aj ďaleko od nás dozvedeli, že na Orave taktiež môžete dostať kvalitne načapované pivo. Chcela som spoznať pivnú komunitu. Predsa len, sú to ľudia, ktorí milujú pivo a starajú sa oň s láskou.
Ako ste vnímali jednotlivých súťažiacich priamo v akcii a aká bola konkurencia?
Bolo nás tridsať najlepších výčapníkov zo Slovenska a z Česka, je samozrejmé, že všetci vieme perfektne čapovať pivo. Nebrala som ich ako konkurenciu, skôr ako spolužiakov zo školy.

Hlavná súťažná disciplína bola v Plzni pred odbornou porotou. V časovom limite sme si museli pripraviť výčap, ukázať naše výčapnícke zručnosti, vedomosti a predviesť komunikačné schopnosti. Takže reálne sme nikto nevedeli, ako to kto zvládol. Súťažili sme v degustácii vzoriek piva, v tímovej práci počas jazdy vlakom až po súboj výčapníkov v Prahe pred verejnosťou.
Súboje výčapníkov sa konali v Pilsner Urquell Experience v Prahe. Náhodne vyžrebovali výčpaníkov, ktorí čapovali určitý počet hladiniek na čas. Ďalej to bolo skladanie výčapného kohúta a vedomostný kvíz.
Je iné čapovať pivo vo svojej reštaurácii a na takejto súťaži?
Na domáce prostredie som zvyknutá. Či už sú to ľudia, hostia aj samotný výčap. Master Bartender ale musí vedieť pracovať aj pod tlakom, čapovať dokonalé pivo kdekoľvek a za akýchkoľvek podmienok a taktiež vedieť o pive všetko, aj keby sa vás na to opýtali o polnoci. Výzvu, ktorú som si pred seba dala, som sa snažila prekonať, ako som len najlepšie vedela.
Čo bolo v súťaži najťažšie?
Asi prekonať stres. Človek sa zrazu začne obávať niečoho tak prirodzeného, čo robí bežne a pravidelne – čapovania a rozprávania o pive a pri ňom.
Boli aj úsmevné momenty?
Úsmev na tvári sme mali všetci súťažiaci stále. Bol to, myslím, že to môžem povedať za každého súťažiaceho, pre nás neskutočný zážitok. Snažila som sa celú súťaž si čo najviac užiť.
To mi pripomína situáciu, keď som si šla po druhé miesto na pódium. Údajne som sa tvárila zamyslene, absolútne neprekvapene a už vôbec nie nadšene. Nuž doposiaľ nik nevedel o tom, že celý čas som rozmýšľala, ako sa nepotknúť o svoju vlastnú nohu.
Ako vy vnímate pivo?
Pivo považujem za súčasť našej kultúry. Jeho história sa tiahne až do čias Sumerov. A je tu dodnes. Je to nápoj, pri ktorom sa dá porozprávať, zasmiať, ale aj zaľúbiť.

Súťaž v skratke
Súťaž Pilsner Urquell Master Bartender dlhodobo prispieva k rozvoju pivnej kultúry a zvyšovaniu kvality čapovaného piva v Česku a na Slovensku. Súťažiaci mali počas dvojdňového boja v Plzni a Prahe za úlohu predviesť výčapnícke remeslo a dokonale načapovať svetoznámy ležiak. Bojovali v rôznych súťažiach zručností, absolvovali pivný kvíz aj čapovanie na čas. Finalisti museli preukázať špičkové znalosti o pive, o jeho výrobe, aj histórii. Porotcovia preverili aj ich degustačné a komunikačné zručnosti.