TVRDOŠÍN. Ako ďalej kúriť - túto otázku si aktuálne kladie Anton Kutliak z Oravskej Polhory.
Život v malebnej a rozvinutej dedine s mnohými modernými vymoženosťami a atrakciami sa na prvý pohľad zdá takmer bezproblémový a závideniahodný. Nie vždy je to však pravda. V Dedine roka 2017 nie je plyn. Ľudia vo väčšine prípadov kúria tuhým palivom.
„Plyn skončil v Námestove a v dnešnej dobe by ho už asi málokto využíval, nanajvýš len ako doplnkový zdroj tepla,“ hovorí Oravskopolhorčan.
„My sme mali záujem, ale bohužiaľ. Kúrime teda všetkým možným, od uhlia až po nekvalitné drevo. Mladí to majú ako-tak poriešené, horšie je to so staršími.“
Kúrenie drevom by podľa neho nebol až taký problém, keby bolo kvalitné. Toho však niet. Do pece teda dávajú, čo je k dispozícii. „Aj uhlie čoskoro padne. Neviem, čo bude.“
Niektoré mladé rodiny si do nových rodinných domov dávajú tepelné čerpadlá a iné alternatívne zdroje vykurovania. Ani to však nie je v každej situácii a ročnom období to najlepšie riešenie.

„Sú len čiastočným riešením, v desaťstupňových mrazoch majú aj tepelné čerpadlá problémy. Tiež aktuálne riešim, ako budeme ďalej kúriť. Radím sa s odborníkmi, čo namontovať.“
Znečistený vzduch trápi hlavne Námestovský okres
Najväčším znečisťovateľom ovzdušia v celom Žilinskom kraji sú lokálne kúreniská. Orava nie je výnimkou. Zoznam oblastí so zvýšeným rizikom zhoršenej kvality ovzdušia zverejnil Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).
Stupne znečistenia určil metódou integrovaného posúdenia obcí, ktoré vychádzalo z viacerých zdrojov dát.
Tie následne odborníci skombinovali do výsledného rizikového stupňa od 0 do 3, pričom 0 je zanedbateľné a 3 najvyššie riziko. S výškou stupňa narastá aj závažnosť ohrozenia ľudského zdravia.
Najviac znečistené ovzdušie na Orave je v Námestovskom okrese. Okrem Babína a Hruštína, ktoré majú druhý rizikový stupeň, sú všetky ostatné obce, vrátane okresného mesta, zaradené do najvyššieho tretieho stupňa.
Dôvodov je viacero, jedným je však určite aj skutočnosť, že v takmer celom okrese chýba plynovod. Ten je len v Námestove, Oravskej Jasenici, Vavrečke a Ťapešove.

Najlepšia situácia je v Tvrdošínskom okrese. V Liesku, Trstenej a Štefanove nad Oravou vyšiel tretí rizikový stupeň, v Brezovici, Suchej Hore, Tvrdošíne a Vitanovej majú dvojku.
V Dolnokubínskom okrese majú tretí stupeň len Medzibrodie, Oravský Podzámok, Žaškov a mesto Dolný Kubín. Deväť obcí má druhý stupeň a zvyšok jednotku.
Hrozia mnohé ochorenia
Na základe výsledkov SHMÚ spracúva Okresný úrad Žilina program na zlepšenie kvality ovzdušia. Navrhované opatrenia majú zabezpečiť zníženie koncentrácie znečisťujúcich látok v ovzduší, ktoré negatívne vplývajú najmä na deti, mládež, tehotné ženy, chronicky chorých ľudí či staršie osoby.

„Znečistené ovzdušie sa podieľa na vzniku ochorení, ako je astma, akútne a chronické ochorenia dýchacích ciest a pľúc, nádorové a kardiovaskulárne ochorenia,“ uvádza jeden z dôvodov spracovateľ programu.
Na severe Slovenska je päť staníc, ktoré monitorujú kvalitu ovzdušia. K Žiline, Martinu, Ružomberku a Chopku nedávno pribudli Oščadnica a Liptovský Mikuláš.
„Kvalita ovzdušia okrem emisií výrazne závisí od rozptylových podmienok, ako sú rýchlosť vetra či častosť výskytu teplotných inverzií. Tieto podmienky sa v čase menia,“ informuje ministerstvo životného prostredia.
„V pripravovanom programe na zlepšenie kvality ovzdušia ide prevažne o opatrenia v oblasti lokálneho vykurovania To je najvýznamnejším zdrojom prachových častíc a benzo(a)pyrénu. K smogovým situáciám dochádza výlučne vo vykurovacom období počas inverzných situácií.“
Návrh opatrení aj riešení
Z údajov na stránke SHMÚ vyplýva, že rizikový stupeň tri majú v Námestovskom okrese aj menšie obce, kde sa nenachádzajú žiadne veľké alebo stredné zdroje znečisťovania ovzdušia.
„Dôvodom zhoršenej kvality ovzdušia v týchto obciach je najmä spaľovanie tuhých palív v domácnostiach – čierne, hnedé uhlie, nekvalitné uhlie, nekvalitné palivo s vyššou vlhkosťou – nedostatočne vysušené drevo, ale napríklad aj spaľovanie komunálneho odpadu,“ povedal hovorca ministerstva vnútra Matej Neumann.

Odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu Námestovo navrhol opatrenia na zlepšenie kvality ovzdušia pre celý kraj. Pomôcť by mohla väčšia osveta obyvateľov zo strany obcí o vplyve znečisťujúcich látok na zdravie či o spaľovaní kvalitného paliva.
„Pomôcť by mohla aj finančná podpora od štátu pre domácnosti pri výmene zastaraných vykurovacích zariadení alebo vykurovanie biomasou. A v obciach, kde teploty v zime nie sú veľmi nízke, je riešením aj vykurovanie tepelnými čerpadlami.“