ZÁBIEDOVO. Na sviatok sv. Floriána si zábiedovskí hasiči slávnostnou svätou omšou pripomenuli sté výročie vzniku dobrovoľného hasičského zboru.
Ten vznikol v čase, keď boli všetky domy v dedine drevené, ľudia varili na otvorenom ohni, svietili sviečkami, neskôr petrolejkami a v podkroví sušili ľan. Drevené mali aj humná, ktoré boli s domami spojené strechou.
Starí Zábiedovčania často spomínali na ničivé požiare od začiatku 19. storočia, pri ktorých zakaždým vyhorela celá alebo veľká časť dediny.
Od roku 1877 chodili s hasením požiarov pomáhať dobrovoľní hasiči z Trstenej. Okolité obce im ročne dávali desať zlatých na nákup hasičskej techniky.

Prvú drevenú hasičskú striekačku kúpili Zábiedovčania už v roku 1878 a ešte v tom istom roku s ňou hasili požiar v Ústí.
Keďže požiare boli naozaj ničivé a veľmi časté, Oravská stolica rozposielala po obciach obežníky o ochrane pred požiarmi.
Jeden oznam, ktorý dal vybubnovať richtár aj v Zábiedove, znel takto: „Zakazuje sa v humnách, maštaliach a pajtách a v ich blízkosti fajčiť a klásť oheň, aj s holým svetlom chodiť! Roľníci musia vo dvore vodu v šafli držať, aj drabiny a háky k strhnutiu horiacej strechy! Šibalky pred deťmi musia schovať!“
Vtedajší minister s plnou mocou pre správu Slovenska schválil stanovy vznikajúceho Dobrovoľného hasičského zboru v Zábiedove 15. októbra 1924.

Zakladajúcich členov bolo trinásť. V ich šľapajach dodnes pokračujú desiatky hasičov a hasičiek. Obec nedávno ocenila prácu dobrovoľných hasičov. Dala im ocenenie Zábiedovský oskar.