NÁMESTOVO. Namiesto zrušených detských pohotovostí sa od júla mali v Námestovskom okrese striedať pediatrické ambulancie v službách do 18. hodiny.
V pondelok 6. mája sa na tom dohodli ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková, hlavná odborníčka na pediatriu Elena Prokopová a primátori miest, v ktorých zaniknú detské pohotovosti.
Proti tomuto návrhu sa ale vzbúrili pediatri. Pacienti z Námestova tak budú po 16. hodine na pohotovosť dochádzať do Trstenej, z Ružomberka do Dolného Kubína. Do 16. hodiny bude k dispozícii vždy jedna ambulancia v každom okrese.
S čím prišlo ministerstvo v pondelok
„Toto len tak nevymyslíte,“ zareagoval Igor Janckulík, poslanec Národnej rady, na krok ministerstva zdravotníctva vyjsť aspoň čiastočne v ústrety obyvateľom v regiónoch, kde zaniknú detské pohotovosti.
So starostami Námestovského okresu a riaditeľom trstenskej nemocnice Marianom Tholtom Janckulík bojoval od minulého roka za záchranu detskej pohotovosti v Námestove.

„Od 2. júla si budú detské ambulancie namiesto zrušenej pohotovosti striedať služby a ordinovať do 18. hodiny. Problém je, že ambulancie v okrese Námestovo nie sú len v Námestove, ale aj v Oravskej Lesnej, Rabči, Lokci, Novoti, Zákamennom či Hruštíne,“ povedal Janckulík.
„Namiesto toho, aby vyriešili problém s detskými pohotovosťami a zabránili ich zrušeniu, vyčarovali toto.“

V praxi by to znamenalo, že rodičia by museli v akútnych prípadoch najskôr vyhľadať na internete, ktorá z ambulancií má službu, a následne do nej vycestovať. Často aj cez polovicu Oravy, z Oravskej Polhory napríklad do Oravskej Lesnej, z Námestova do Hruštína.
To by však platilo len medzi 15. a 18. hodinou. Potom by rodičia s chorými deťmi hľadali zdravotnú pomoc už iba v trstenskej nemocnici.
Na čom sa dohodli vo štvrtok
Vo štvrtok 9. mája už bolo všetko inak. Jozef Božik, predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a primátor Partizánskeho, kde detská pohotovosť končí tiež, na svojom facebooku informoval, že plánovaná zmena vyvolala medzi pediatrami nepokoje.
Združenie zastupuje záujmy miest a obcí, s ministerstvom vyjednávalo podmienky poskytovania zdravotnej starostlivosti v okresoch s avizovanými zrušenými pohotovosťami.
„Návrh, aby sa jeden deň v týždni poskytovala zdravotná starostlivosť do 18. hodiny, bol lekármi razantne odmietnutý. Koledoval si o to, že doktorky vo vyššom veku už nebudú čakať ani deň a končia,“ uviedol Božik.
Ministerstvo zdravotníctva, zástupcovia dotknutých samospráv a pediatri sa napokon dohodli na kompromisnom riešení.

V každom okrese bude vždy jedna detská ambulancia slúžiť do 16. hodiny. Potom budú musieť rodičia s malými pacientmi v prípade potreby navštíviť pohotovosť v mieste, kam budú ako spádová oblasť patriť.
V prípade obyvateľov Námestovského okresu to je nemocnica v Trstenej. Dolnokubínska detská pohotovosť bude prijímať pacientov zo zrušenej pohotovosti v Ružomberku.
„Z postoja ministerky som sklamaný,“ hovorí Igor Janckulík. „Počas štvrtkovej rozpravy v parlamente som ju informoval o ochote miest a obcí spolufinancovať pohotovosti, no odmietla to s tým, že v jednom bode pohotovostnej služby musí byť najmenej 15 lekárov.“
Janckulík to považuje za zavádzajúce, pretože viaceré zachované detské pohotovosti túto podmienku nespĺňajú, a žiadny zákon neurčuje, koľko pediatrov musia mať.
„Nemal by ju zaujímať počet lekárov, ale to, čo tí lekári sú ochotní zabezpečovať pohotovostné služby.“
Nevedia si to predstaviť
Detské pohotovosti skončia postupne do konca roka v 15 okresoch na Slovensku. V Námestove sa tak udeje 2. júla.
Viera Jagelková z Oravskej Lesnej si nevie predstaviť, že bude musieť s chorým dieťaťom cestovať do Trstenej. Je to viac ako 40 kilometrov a takmer hodina cesty. „Nedajbože, ak niekto nemá vodičský preukaz alebo auto.“
Pohotovosť mala zostať podľa nej zachovaná.
„Ak sú pohotovosti neefektívne alebo neekonomické, načo si poslanci zvyšovali platy, peniaze mali investovať do zdravotníctva,“ dodala Viera Jagelková.
Námestovský okres je veľký, prečo by mali zrušiť niečo, čo je pre obyvateľov také dôležité, nechápe ani Denisa Kozáková z Novote.
„Malo by to ostať tak, ako to je. Už len tá predstava, že rodičia budú musieť lietať hore-dole ktovie kam, Námestovo je taký zlatý stred.“
Na stretnutí s ministerkou zdravotníctva Zuzanou Dolinkovou bol v pondelok aj námestovský primátor Ján Kadera.
„Nikto z nás nie je spokojný s takýmto riešením, ani ministerstvo, ale hľadá možnosti, ako to zlepšiť,“ povedal Kadera.
„Pokiaľ sa ako spoločnosť, či už laická alebo odborná, nezomkneme, k lepšiemu nepôjdeme, pôjdeme len k horšiemu.“
Rušia niečo, čo funguje
Od 1. júla sa majú skrátiť aj ordinačné hodiny ambulantných pohotovostí pre deti z 22. na 20. hodinu.
Šéfka pediatrickej spoločnosti Elena Prokopová dlhodobo upozorňuje, že situácia v pediatrii je alarmujúca. Na Slovensku akútne chýba 250 pediatrov, mnoho tých, ktorí pracujú, sú v dôchodkovom veku.

Námestovského okresu s najvyššou pôrodnosťou na Slovensku sa tento negatívny trend netýka. Je tam 11 pediatrov, väčšina z nich mala záujem slúžiť pohotovostné služby v námestovskej poliklinike.
Aj preto sa zrušeniu pohotovosti snažili starostovia a aktivisti zabrániť petíciou, vyzbierali viac ako 22-tisíc podpisov.
S riaditeľom Marianom Tholtom ministerstvu zdravotníctva predložili návrh, že námestovskú detskú pohotovosť bude prevádzkovať trstenská nemocnica. V ani jednom prípadne nepochodili.
Miroslav Jaššo z Hruštína je riaditeľom piešťanskej nemocnice. Hovorí, že detská pohotovosť končí aj tam, podľa ministerstva pre dôchodcovský vek pediatrov.
„Teraz budú musieť tí dôchodcovia dochádzať slúžiť do Trnavy, kde bude po zlúčení trikrát viac pacientov,“ povedal Jaššo. „Idú nepochopiteľne rušiť niečo, čo funguje.“