Vrátiť sa, či zostať? Niekedy mi z toho rozmýšľania ide prasknúť hlava, hovorí Ukrajinka Olha

Z ich domova je mesto prízrakov.

Olha Skvortsova s deťmi. Olha Skvortsova s deťmi. (Zdroj: archív (OS))

LIESEK. Je sobota 19. marca, skoro ráno. Olha Skvortsova si na chrbát rýchlo naloží neveľký ruksak. To isté urobí aj jej syn, dcéra a mama. Rýchly bozk a objatie od manžela a otca, ktorého, dúfajú, o pár dní znovu uvidia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

S desiatkami ďalších ľudí z mesta Bakhmut smerujú rýchlo k železničnej stanici. Nastupujú do vlaku. Okná sú zatienené, aby nebolo vidieť dnu. Vo vagónoch je veľmi veľa ľudí. Každý má miesto tak akurát pre seba a skromný batôžtek.

Nevedia presne, kam idú. Vlak má zastavovať len v noci, aj to iba na pár minút. Občas však musí aj cez deň, keď rušňovodič počuje bombardovanie v meste, kam práve smeruje. Cieľ: západoukrajinský Užhorod.

SkryťVypnúť reklamu

Rozprávanie Ukrajinky pripomína židovský holokaust. Aj Židov nakladali do vagónov, tmavých, bez okien, viezli ich nevedno kam. Chvalabohu, toto je presne opačný prípad. Táto zvláštna vlaková súprava vezie ľudí preč od krviprelievania.

Spia na chodbách

Na začiatok vojny si Olha Skvortsova spomína veľmi dobre. Presne 24. februára pred dvomi rokmi bombardovanie začalo zhruba 30 kilometrov od miesta, kde žije jej rodina. Mladí manželia, ich dve deti, manželkina mama a babička. Všetci dovtedy celkom šťastní a spokojní.

Odhliadnuc od udalostí z roku 2014, kedy pri prvom útoku Ruska na Ukrajinu prišli o dom, ktorý pre nich rekonštruoval manžel. Teraz bývajú v miestnom paneláku. Zatiaľ u mamy, pomaly dokončujú byt, ktorý kúpili pred desiatimi rokmi, tri roky ho splácali a neskôr postupne prerábali. Čoskoro sa majú presťahovať. Prvýkrát to nevyšlo, všetci sa preto tešia.

SkryťVypnúť reklamu
Mohlo by vás zaujať Voľné parkovanie v centre miest na Orave je minulosťou. Ako posledná sa pridala Trstená Čítajte 

Útoky na neďaleké mestá počuť čoraz hlasnejšie. „Verili sme, že to bude ako pred ôsmimi rokmi, že sa pár týždňov budeme ukrývať v pivniciach, potom to skončí a my sa budeme môcť vrátiť k nášmu životu,“ spomína Olha.

Noci trávia neraz na tmavých chodbách bytovky, najmä keď počujú lietadlá a výbuchy. V byte sú okná zatarasené skriňami, aby ľuďom neublížilo rozbité sklo, keby bomba dopadla blízko, či nebodaj rovno na ich bytovku.

Ani po mesiaci sa však nezdá, že by boje utíchli. Práve naopak. Bakhmut evakuujú, bojová línia je až príliš blízko. Olha nemá na výber. „S manželom sa nám lúčilo ťažko, ale vedeli sme, že musíme ísť. Hovoril nám, že bude pokojnejší, keď budeme my v bezpečí a on sa o seba dokáže postarať skôr, ako by sa mal báť ešte aj o nás.“

SkryťVypnúť reklamu

Prvýkrát v zahraničí

Vlak s utečencami zastavuje po 36 hodinách v Užhorode. Dobrovoľníci berú vyčerpané matky s deťmi do miestnej škôlky. Tam ich čaká jedlo a postele. Nasledujúci deň ich cesta pokračuje. Výber cieľovej krajiny je na každom.

Olha chce jednoznačne Slovensko alebo Poľsko. Najmä preto, že sú najbližšie jej domovine a ona vie, že sa chce s rodinou čo najskôr vrátiť tam, odkiaľ museli tak narýchlo ujsť. Poľsko už utečencov neprijíma, takže zostáva Slovensko. Nasadnú do autobusu, najskôr stoja v Košiciach, potom v Kraľovanoch.

„Bola som veľmi preľaknutá,“ spomína s úsmevom Olha. „Predtým som nikdy nebola v zahraničí, bol to pre mňa poriadny šok.“ Odtiaľ odchádzajú do Oravskej Polhory na Slanú vodu, kde sa zdržia len pár dní a čaká ich sťahovanie do Hruštína. Deti nastupujú už druhý deň do miestnej školy. Jazyková bariéra je obrovská. Po slovensky nevedia nič, akákoľvek snaha o dorozumievanie sa je utrpením.

Naučili sa naše recepty

Po mesiaci opäť balia svoj skromný majetok. Prichýli ich rodina Stasovcov z Liesku. Druháčka Mariia a štvrták Olexsandr prichádzajú do nových školských kolektívov.

„V oboch školách ich prijali veľmi dobre,“ hovorí matka. „V Hruštíne prišla s hromadou darčekov dcérka, v Liesku zase spolužiaci obdarovali syna.“ Problémy s jazykom sú už o niečo menšie, s miestnymi sa trošku dohovoria deti aj Olha.

Vo veľkom rodinnom dome majú izbu so sociálnymi zariadeniami. Každý má vlastnú posteľ, deti stolíky, aby sa mali kde učiť. Variť si môžu spolu alebo sami, pani domáca to nechá na hostí. „Varili sme si spolu, my sme sa naučili vaše recepty, naši hostitelia zase tie naše,“ rozpráva. „Spočiatku som sa bála, ako to bude v cudzej rodine. Ale povedali nám, aby sme sa cítili ako doma. A tak sa k nám aj správali.“

Prečítajte si aj Z mestskej škôlky bude súkromná Montessorri Čítajte 

Spočiatku rodinu ľudia ľutujú, občasné uštipačné poznámky prichádzajú až o niekoľko mesiacov. Olha je však zvyknutá na čokoľvek a stále tvrdí, že toľko dobrých ľudí, ako stretáva na Orave, u nich doma nie je. „Dnes nás už niektorí berú ako miestnych, a to je veľmi milé.“

Doktorka s mopom

Olha sa musí okamžite zamestnať. Z domu si nemohla zobrať väčšiu hotovosť, pretože v bankách mali zablokované účty. Začína pracovať v čistiarni. Po pár dňoch však musí pre silnú alergiu na chemikálie skončiť. Rýchlo si nájde novú prácu v rekreačnom zariadení. Najskôr ako pomocná sila vo wellnesse a neskôr ako chyžná. Tú robí dodnes, už vyše dvoch rokov.

Vysokoškolsky vzdelaná mladá žena, ktorá má doktorát z matematiky a fyziky, si dennodenne naťahuje rukavice a upratuje všetko, čo treba. Bez reptania a vymýšľania. Pretože vie, že nemá na výber a je vďačná, že zarobí aspoň nejaké peniaze pre štyri hladné krky. „Zatiaľ neplatím za ubytovanie, tak nám stačí, čo zarobím, no uvidíme, ako bude, keď budem potrebovať aj na nájomné.“

Rodina z Ukrajiny je nesmierne vďačná Liesečanom za to, čo pre nich robia. Domov a rodáci im však chýbajú tak veľmi, že je to niekedy až neznesiteľné. „Možno pôjdeme tam, kde sú väčšie komunity Ukrajincov, aby sme aspoň s našimi boli, keď už domov stále nemôžeme.“

Milión myšlienok

Olhin manžel zostal na Ukrajine. Za zvyškom rodiny prísť nemohol. Vraj sa to dá, ak má človek veľa peňazí, čo však nie je ich prípad. Alebo má muž nejaké postihnutie či chorobu, pre ktoré by v prípade mobilizácie nemohol narukovať do vojny.

Rodina s ním naposledy komunikovala pred mesiacom. Kde sa práve nachádza, netušia. „Veľmi nám chýba, síce sme boli zvyknutí na odlúčenie, lebo manžel pracoval v zahraničí, ale to bolo vždy len na niekoľko týždňov. Teraz sú to už viac než dva roky.“

Z ich mesta sú dnes ruiny. Zbombardovali ho pár dní po tom, čo Olha s deťmi a mamou odišli. „Nezostal kameň na kameni, z nášho domova je mesto prízrakov. Vlastne sa už ani nemáme kam vrátiť, ale boli by sme najšťastnejší, keby sme už boli doma. S manželom, hoci aj v susednom meste a v prenajatom byte, ale opäť všetci spolu. “

Napísali sme Nad dedinou vzplanula rekordná vatra Čítajte 

Hoci sa Olha napriek všetkým príkoriam stále usmieva, smútok v očiach nejde prehliadnuť. Po úteku z domova bola v šoku, potom sa v novej oravskej rodine trošku upokojila. Ale po dvoch rokoch na Slovensku ju opäť začína chytať panika, že tento život v cudzine nikdy neskončí.

„Neraz mám v hlave toľko myšlienok, čo bude, čo mám robiť. Už som uvažovala, že sa vrátime, aj keď vojna stále trvá. Ale bola som v kontakte so známymi, ktorí sa vrátili domov a prosili ma, aby som určite nechodila. Mám pocit, že mi z toho premýšľania niekedy praskne hlava.“

Mali to, čo iné deti

Deti nesú veľmi ťažko, že sú tak dlho preč z domu, bez otca a svojich kamarátov. Preto ju vždy zabolí, keď jej niekto povie, že prišli z Ukrajiny, kde aj tak nič nemali. Opak je pravdou.

„Tiež mali svoje hračky, bicykle, kolobežky. Všetko ako tunajšie deti. Museli odísť s jednou taškou a všetko nechali doma. Je im ťažko, že si so sebou nemohli zobrať celkom nič.“

A čo si najviac želá žena, ktorá sa snaží nahradiť deťom otca, vedie ich k vzdelaniu na Slovensku a súčasne cez internet aj na Ukrajine a sama neustále bojuje s tým, či sa vrátiť do neistej budúcnosti vo svojej domovine alebo ešte nejaký čas, zatiaľ nikto nevie aký dlhý, zostať v cudzine? „Len aby sa skončila vojna a my sme sa mohli vrátiť domov, hoci nám tam už nič nezostalo. Aby bol už konečne mier.“

Tento článok vznikol vďaka podpore z UNESCO programu Podpora pre ukrajinských utečencov prostredníctvom médií, ktorý financuje japonská vláda.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 442
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 558
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 709
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 630
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 130
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 575
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 268
  1. Marián Holubčík: Idea ruskej štátnosti vs. ľudskosť vo vojne na Ukrajine
  2. Ivan Mlynár: Rýchlo pridajte Šutaj Eštokovi do soli jód, zdravotné následky pominú
  3. Radoslav Medzihradský: Dva týždne v raji, teda v Háji
  4. Štefan Šturdzík: Robo
  5. Júlia Piraňa Mikolášiková: O oživenej pamäti kajúcnika od sýkorovcov
  6. Ján Šeďo: "Nie si vhodný pre prácu s robotníckou triedou", vyhodili ho !
  7. Vladimír Krátky: Kelňa Lupták - verzia 2 ?
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 659
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 348
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 169
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 145
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 11 478
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 324
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 922
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 823
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  3. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marián Holubčík: Idea ruskej štátnosti vs. ľudskosť vo vojne na Ukrajine
  2. Ivan Mlynár: Rýchlo pridajte Šutaj Eštokovi do soli jód, zdravotné následky pominú
  3. Radoslav Medzihradský: Dva týždne v raji, teda v Háji
  4. Štefan Šturdzík: Robo
  5. Júlia Piraňa Mikolášiková: O oživenej pamäti kajúcnika od sýkorovcov
  6. Ján Šeďo: "Nie si vhodný pre prácu s robotníckou triedou", vyhodili ho !
  7. Vladimír Krátky: Kelňa Lupták - verzia 2 ?
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 659
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 348
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 169
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 145
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 11 478
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 324
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 922
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 823
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  3. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu