ORAVA. Najskôr našli okoloidúci v katastri Oravského Veselého páchnuce telá oviec a o niekoľko dní zase v prírode v Oravskej Polhore kravskú hlavu. Ani v jednom prípade nemali zvieratá ušné čísla, preto nevedno, z akých chovov pochádzali.
Ekologickí aktivisti sú presvedčení, že je to dielo poľovníkov. Tí sa bránia, tvrdia, že ide o krivé obvinenie.
Blízko rodinných domov
„Niekto na lúku pohodil dve mŕtve ovce,“ napísali ekologickí aktivisti na sociálnu sieť. „Zakryl ich konármi, aby ich nemohli odniesť menšie zvieratá ako líška. Silný zápach z mŕtvych zvierat má lákať medvede a vlky. Hneď vedľa kadáverov je na late umiestnená fotopasca. Obďaleč stojí posed, z ktorého sa dá na miesto v pohode dostreliť. Fotopasca pytliakov informuje, kedy na miesto vlky a medvede chodia.“

Podľa príspevku bola návnada umiestnená len sto metrov od posledného rodinného domu, čo znamená, že medveď sa po zjedení zvierat veľmi ľahko mohol vybrať za ďalšou potravou priamo k ľuďom do dediny.
„Samozrejme, celé je to nelegálne. Veľmi sa čudujeme lokálnemu poľovnému združeniu, že to toleruje.“
Predsedom Poľovníckeho združenia Oravské Veselé je Albín Maslaňák, ktorý je súčasne aj starosta obce. Sociálne siete nesleduje, o prípade sa aj s odstupom času dozvedel až od nás.
„Pravdupovediac, neviem, na čo by poľovníci dávali pod posedy zvieracie návnady,“ povedal. „Títo ochranári si to myslia a krivo nás obviňujú. Kto z poľovníkov by však išiel strieľať na vlka alebo medveďa? To si nikto netrúfne, veď by prišiel o zbrane aj o poľovný lístok.“
O pohnútkach toho, kto zvieratá vyhodil priamo pod posed, sa podľa jeho slov neoplatí polemizovať, keďže je neznámy.
Zvykajú si na ľudí
Pred týždňom objavili dobrovoľníci z OZ VLK v súkromnom poľovnom revíri v Oravskom Veselom, lokalita Randova poľana, ďalšie vnadisko. Neďaleko turistického chodníka, poľovníckej chaty a odpočívadla, v ktorom sa často pristavujú rodiny s deťmi.
„Opakovane sme podali podnet na Slovenskú inšpekciu životného prostredia, tento revír riešia už asi tri roky,“ hovorí ekologický aktivista Michal Kozoň z OZ VLK. Posledný prípad je z augusta minulého roku. Zatiaľ nie je uzavretý.
Podľa zákona o ochrane prírody si musí každý, kto chce vnadiť zver v treťom a vyššom stupni ochrany, pýtať povolenie od okresného úradu. „Netýka sa to vnadenia na seno, letninu či ďatelinu, to zákon nerieši a povoľuje prakticky kde-kade,” hovorí Michal Kozoň. Rovnako povolenie netreba ani v nižšom stupni ochrany.

Problém nastáva, ak na vnadiskách končí kukurica, cukrová repa, ovocie alebo mäso. Aktivista tvrdí, že poľovníci, hoci by nemali, na ne lákajú divú zver. V revíroch s výskytom medveďa takéto krmivo môže narobiť problémy.
Medveď sa okrem toho rád vracia na miesta, kde opakovane nachádza dostatok potravy.