PUCOV. Na Pucovskej holi, presne na hranici katastrov obcí Pucov a Srňacie, stojí kaplnka. Nikto presne nevie, kedy vznikli jej základy, isté je, že ju postavili Pucovčania.
Povráva sa, že za trest. Raritou je hrob, ktorý sa nachádza pri nej.
Miesto stráži patrón
Kaplnku nad dedinou museli vybudovať obyvatelia za trest, za neplnenie kontingentov a za poškodenie role, na ktorej bol zasiaty ovos.
„V časoch roľníčenia museli rodiny plniť a odovzdávať štátu dohodnuté dávky z toho, čo dopestovali a chovali,“ hovorí starosta Metod Sojčák. „Keď sa na poli neurodilo, ťažko bolo odovzdať podiel z mála. A aj vtedy boli jednotlivci, ktorí niečo poškodili, v tomto prípade jeden Pucovčan zničil lán ovsa pred žatvou.“

Úradníci tak vydali pre týchto „previnilcov“ príkaz postaviť kaplnku. „Koľko by bolo teraz kaplniek, keby sme ich museli stavať za trest?“ pousmial sa starosta.
Keďže na holi ľudia v minulosti pásli dobytok a ovce, kaplnku zasvätili patrónovi pastierov a roľníkov – svätému Vendelínovi.
Najstaršiu fotografiu, zachytávajúcu kaplnku v jej pôvodnej murovanej podobe, vlastní obec Pucov. Z akého obdobia pochádza, však nevie ani starosta.
„Kaplnka svätého Vendelína mala chrániť všetkých pastierov a roľníkov, ktorí na hoľu prichádzali pásť kravy a ovce.“
Strop imituje jaskyňu
Sprvu kamennú stavbu pokrýval drevený šindeľ. V roku 1983 sa ju schátranú a zanedbanú rozhodli opraviť Milan Cengel, František Brienik, Daniel Kobuš a Peter Ďaďo.
„Pred kaplnkou vybudovali múrik s mozaikou a nápisom, vymenili strechu, drevený šindeľ, ten bol z Malatinej, obnovili fasádu, strop kaplnky, ktorý je imitáciou jaskyne,“ povedal Sojčák.

Na rekonštrukciu prispel vtedajší farár Peter Ťapák sumou 3-tisíc korún.
V novom miléniu si kaplnku zobrala pod patronát obec. Tradičný šindeľ vymenila za imitáciu z plechu pre dlhšiu trvácnosť. Svojpomocne tiež pristavila prekryté priečelie, odkiaľ miestny farár slúži raz do roka v októbri omšu.