NÁMESTOVO. Pervitín (amfetamín, piko), LSD (trip, malé farebné známky), extáza (koleso, pilulka šťastia, diskotéková droga), marihuana (šiška), nikotínové sáčky, žuvací tabak, hríbiky, vodná fajka, alkohol, energetické nápoje PRIME – o týchto a mnohých ďalších drogách hovorili odborníci na seminári v utorok 9. apríla v Mestskej knižnici v Námestove. Súčasťou boli aj praktické ukážky.
Lektormi seminára boli Pavol Ščasný a Mária Ösziová zo Združenia STORM. Organizácia pôsobí 20 rokov v oblasti prevencie rôznych sociálno-rizikových javov nielen v školách a vzdelávacích inštitúciách.
Veľký problém je práve v tom, že deti nepoznajú obsah, zdroj ani nežiadúce účinky drogy. U dospelých sa naopak potvrdilo, že nepoznajú súčasný drogový trh ani slangové pomenovania návykových látok.
„Je klamstvom šíriť informáciu, že pravidelné užívanie akejkoľvek návykovej látky v malom množstve je zdraviu prospešné,“ vyvracajú odborníci mýty o drogách. „To je lož, či ide o kofeín, nikotín, alkohol, pervitín, marihuanu a podobne.“

Na to, či dieťa siahne po droge, vplývajú podľa Pavla Ščasného tri dôležité faktory: dostupnosť drogy, osobnosť dieťaťa a prostredie, v ktorom sa nachádza.
Lektori hovorili o výskyte nelegálnych drog z pohľadu lokalít Slovenska. Na hornej Orave sa už dlhodobo darí distribúcií a užívaniu amfetamínu – pervitínu. Ale, samozrejme, aj ďalším látkovým drogám ako marihuana, CBD, emko (extáza), kratón, halucinogény, LSD atď.
Medzi experimentovaním a užívaním je rozdiel
Mnohé deti, podobne ako niektorí dospelí v ich veku, skúšajú experimentovať. To je v zásade celkom prirodzené. Napokon jeden experiment, vlastná skúsenosť s nepríjemným výsledkom môže byť prospešná – ak je dieťaťu na zvracanie, ak si nič nepamätá, môže sa z toho na dlhú dobu, možno navždy, poučiť.
Zásadná je však pri tejto skúsenosti jedna podmienka - či má dieťa vo chvíli užitia nejakej návykovej látky blízko seba zodpovedného priateľa, spolužiaka, ktorý ho ochráni pred ďalším nebezpečenstvom či ublížením na zdraví alebo ohrozením na živote.
Testy v lekárňach nie sú úplne spoľahlivé
Lektori upozorňujú, že testy na drogy zisťované z moču dostupné v lekárňach nie sú celkom spoľahlivé. Viac je možné zistiť z odberu krvi u obvodného lekára a tiež podľa rôznych príznakov: zmena správania, návykov, farby kože, zápachu z úst, zakrvavené bielko, rozšírené/zúžené zrenice, tras tela, nepokojnosť atď.

V prvom rade sa však odporúča získať si dôveru dieťaťa a otvorene sa s ním pozhovárať o téme drog, vyvarovať sa výčitkám a obviňovaniu. Ak sa užívanie návykovej látky potvrdí a ide o neplnoleté dieťa, odporúča sa vyhľadať pomoc – praktického lekára, psychológa či sociálneho kurátora.
Rodič, školy, polícia, samospráva - každý musí niečo urobiť
„Nemám jeden recept na prevenciu pred užívaním návykových látok, návykové látky tu boli, sú aj budú,“ povedal lektor Pavol Ščasný. „Každý z nás musí niečo pre ochranu detí pred drogami urobiť, oddialiť kontakt človeka s drogou.“
Odborník odporúča neprizerať sa, keď máme podozrenie z dlhodobého zneužívania návykových látok u detí, keď sú verejne porušované právne predpisy. „Mám osobnú skúsenosť, ak sa zapojili viacerí ľudia a inštitúcie, polícia, škola, pediatri, do nejakej témy, ktorá ohrozovala rizikovú skupinu, napr. deti, pomohlo to veci samej a dieťaťu najviac.“
Ak niektorý subjekt nespolupracuje, dlhodobo zakrýva problémy, dieťa končí v reedukačných zariadeniach, čo je na škodu veci.
Preventívny význam tu mali v minulosti psovodi so špeciálne vycvičenými psami, ktorí bežne navštevovali základné a stredné školy, čo si mnohí pamätajú. Dnes sa táto kontrola pozastavila, dôvody nepoznáme.

V neposlednom rade hovorme deťom o prirodzenom dopamíne, endorfínoch, serotoníne, oxytocíne v podobne fyzickej aktivity, hudby, meditácie, budovania priateľstiev, športu, masáže a nezabúdajme na ľudské objatie, prijatie – aj tým môžeme predísť tomu, aby deti siahali po umelo vytvorených návykových stimulačných a halucinogénných látkach.
Na seminári sa zúčastnili zástupcovia štátnych aj cirkevných ZŠ a SŠ z okresu Námestovo a Tvrdošín, zamestnanci oddelenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, Centra poradenstva a prevencie Tvrdošín, Školského úradu Tvrdošín aj Dekanátu Trstená.
Autorka je koordinátorka ochrany detí pred násilím za územný obvod Tvrdošín námestovského ÚPSVaR a organizátorka seminára.