TRSTENÁ. Ich cieľom je spájať ľudí a zapájať do diania rozličného druhu celú komunitu, ktorej sú súčasťou. Vymysleli si na to vskutku zaujímavý projekt. Rozhodli sa vybudovať komunitnú saunu v srdci mesta. Skauti chcú takto podporiť zdravý životný štýl a sprístupniť tento, dnes stále ešte pomerne luxusný spôsob relaxovania, čo najväčšej skupine ľudí.
Viac o netradičnom zámere hovorí iniciátorka Lucia Parcová Šálková, zástupkyňa zborovej vodkyne skautov a skautiek 10. zboru Trstená.
Prečo ste sa rozhodli pre takýto nezvyčajný projekt?
Pre nás skautov je zapojenie sa do komunity jedna z výchovných metód, ktoré sa snažíme vštepovať všetkým našim členom. Takže, keď skrsol nápad postavenia sauny, hneď sme vedeli, že to bude komunitný typ projektu. Ako mnohé aktivity a projekty, do ktorých sa púšťame, nechávame si ich v sebe tak trochu vyzrieť. Rokmi a praxou zisťujem, že je to celkom dobrý spôsob, ako vytriediť nápady a pustiť sa len do tých pravých.

V čase, keď sme sa u nás znovu začali rozprávať o tom, aké by mohlo byť fajn mať skautskú saunu, hľadala som si tému na záverečnú prácu štúdia a zhodou okolností, jedna z otvorených tém sa týkala crowdfundingu (pozn. redakcie: je to alternatívny spôsob financovania, tzv. kolektívne financovanie) ako podpory komunít. Všetko do seba pekne zapadlo a spoločne sme sa v našej organizácii rozhodli, že tento nápad komunitnej sauny skúsime posunúť smerom k realite.
U koho sa zrodila takáto myšlienka, kde ste sa možno inšpirovali?
Nezrodila sa u jedného človeka. Bola takým spoločným dielom táborových rozhovorov. O saunách, spôsoboch a možnostiach. Totiž, počas našich letných stanových táborov máme tradíciu stavať si indiánsku saunu, ktorá je plne funkčná, a je to pre mnohých účastníkov tábora špeciálne lákadlo či motivácia, ako si večer oddýchnuť.
Neskôr sme tieto rozhovory a nápady pretavili do reálneho projektu. No nevymysleli sme koleso. Inšpirovali sme sa praxou slatinských skautov, ktorí komunitnú saunu postavili a prevádzkujú v svojej skautskej záhrade už dlhšiu dobu.