VELIČNÁ. Veličná zažíva stavebný boom. Dolnooravská obec pri Dolnom Kubíne za uplynulé roky zaznamenáva jeden z najväčších prírastkov obyvateľov na Orave.
S nárastom ľudí prirodzene súvisí väčší dopyt po službách. Po supermarkete, predajni mäsa, ambulancii pribudne v dedine lekáreň. Aby ju mali kde postaviť, museli zvaliť starú halu v centre obce.
Hala padla, komín s bocianmi zostal
Na zriadení lekárne samospráva pracovala viac ako tri roky. „Minulý rok sa nám podarilo uzatvoriť zmluvu s dodávateľom a uvoľniť na to obecný pozemok v blízkosti predajne COOP,“ povedal Daniel Laura.
Na pozemku stála stará oceľová hala, slúžila na uskladnenie paliva. Za socializmu ju spravoval bývalý Okresný podnik výroby a služieb v Dolnom Kubíne.
Po privatizácii prešla s ďalšími budovami v okolí do vlastníctva obce. Keďže ju už nevyužívala, padlo rozhodnutie, že prepustí miesto novej lekárni.

Sanáciu haly museli Veličňania stihnúť do príletu bocianov, ktoré každoročne zvyčajne koncom marca prilietajú do hniezda na priľahlom komíne. Táto podmienka bola súčasťou úradného povolenia.
„Vybudovaním zberného dvora a nových skladov sa hala stala nepotrebnou. Jej zbúraním sme zabili dve muchy jednou ranou, odstránili sme nepeknú atrapu v centre obce a zároveň vytvorili priestor pre lekáreň,“ hovorí starosta.
„Keďže komín si sprivatizovali bociany, a za tie roky sa stali akýmsi symbolom Veličnej, ich hniezdo aj s komínom sme zachovali.“ Svojpomocné odstránenie haly trvalo štyri dni.
Viac ľudí, viac požiadaviek
Za deväť rokov vzrástol počet obyvateľov Veličnej o viac ako 500. „V čase schvaľovania územného plánu sme nepredpokladali až taký záujem o výstavbu,“ hovorí starosta Daniel Laura.

„Naša obec je atraktívna lokalita na bývanie, domy rastú ako huby po daždi, dnes máme vyše 1600 obyvateľov.“ Na rýchly vývoj obce muselo vedenie samosprávy reagovať aj v oblasti rozšírenia služieb.
„Zaujímali sme sa o to, čo by obyvatelia potrebovali.“ Postupne v bývalom stoličnom mestečku vyrástol supermarket potravín, materská škola rozšírila kapacity, Veličňania vybudovali priestory pre ambulantného lekára, nové chodníky a priechody pre chodcov, autobusové zastávky, zberný dvor, zrekonštruovali verejné osvetlenie, doplnili detské ihriská o nové hracie prvky. Plánujú postaviť jasle pre najmenších a denný stacionár pre seniorov.
„Pracujeme na výstavbe domu smútku a rozšírení kultúrneho domu,“ vymenúva investičné aktivity starosta. Koncom minulého roka Veličná podala žiadosť na výstavbu kanalizácie, tá je jednou z hlavných priorít ďalšieho rozvoja. Čoskoro budú môcť ľudia využívať aj lekárenské služby.
Bankomat nevyšiel
Lekáreň by mala v dedine vyrásť na budúci rok. Reakcie obyvateľov sú pozitívne, službu uvítajú. "Všetci sa určite potešia, že nám pribudne lekáreň, mnohým ľuďom to veľmi pomôže," hovorí Milena Škutová.
Najbližšie lekárne sú v Dolnom Kubíne. "V Istebnom lekáreň nedávno zatvorili a podobný scenár pravdepodobne postihne aj Párnicu,“ povedal Laura.
„Veličná je dobre situovaná, je dopravným uzlom nielen pre okolité dediny, ale aj ostatných obyvateľov Oravy a turistov, ktorí cez ňu prechádzajú.“ Predpokladá preto, že lekáreň vo Veličnej má dlhodobú perspektívu.

Obec chcela dať namontovať v dedine aj bankomat. Oslovila tri najväčšie banky, mali však podmienku - 4-tisíc výberov denne v priemere za rok. Inak by za službu musela doplácať obec. „Nedohodli sme sa, no nevylučujem, že bankomatová služba v dedine bude v budúcnosti nevyhnutnosťou,“ dodal Daniel Laura.