NÁMESTOVO. Po iných oravských mestách už aj metropola Bielej Oravy mohla mať svoj sociálny taxík. Za zvýhodnenú cenu by vozil seniorov i ľudí so zdravotným znevýhodnením. Návrh mesto odmietlo, argumentuje netransparentnosťou či zvýhodňovaním.
Dávid Budzeľ robí taxikára posledných päť rokov. Často vozí seniorov aj ľudí so zdravotným problémami. Všimol si, že počítajú každé euro.
Dnes stojí kilometer jazdy taxi-službou jedno euro, jazda po Námestove ich tak vyjde na necelé tri eurá.
Občas sa im tak z ceny snažil spustiť. „Nešlo to vždy, závisí od toho, koľko cez deň dokážem vyrobiť,“ hovorí.
Aj keď sa snaží byť samostatný, sám chodí roky na dialýzu a vie, že takíto ľudia potrebujú pomocnú ruku. Niekedy len pri nástupe do auta, inokedy pridržať nákup či naložiť vozík. „Taxikári sú však často mladí ľudia a nie vždy sú rovnako citliví či ochotní pomôcť alebo chvíľku počkať.“
Napadlo mu preto zriadiť sociálny taxík a s poslankyňou Máriou Červeňovou ho prezentovali aj na mestskom úrade. Taxislužba by ponúkla elektronický systém, ktorý by aj zaplatili, šoférov a autá. Jazdné po Námestove by znížili na dve eurá, polovicu by hradil klient, druhú časť by zaplatilo mesto. Mohlo by na to využiť napríklad aj príspevok na sociálne účely.
„Nie je to suma, na ktorej by sme pri dnešných cenách pohonných hmôt zarábali. Skôr len pokryjeme náklady a taxikár nebude mať pocit, že to robí zadarmo,“ približuje Budzeľ. Zároveň by limitovali aj počet jázd do mesiaca, klient sociálneho taxíka by tak mal nárok na desať jázd.

Mesto návrh odmietlo. „Nebolo to dobre pripravené, v mestách to funguje ako sociálna služba, my by sme mali taxíky a ktovie, či by sme uprednostnili len jeden či viaceré. Zároveň nemôžeme zvýhodňovať len jednu skupinu ľudí,“ zdôvodnil prednosta mestského úradu Milan Rentka.
Zároveň sa systém zdal vedeniu netransparentný a ľahko zneužívateľný. Podľa Budzeľa by však malo mesto prístup aj do elektronického systému a klienti by sa museli preukázať kartou na svoje meno.