TRSTENÁ/CHYŽNÉ. Keď pocítiš hlad, budeš si vážiť farmára. Kolóna stovky poľských traktorov s týmto sloganom sa sústredila na slovensko-poľských hraniciach v piatok 15. marca. Farmári z Podhalia majú dosť Únie aj obilia či potravín, ktoré do Poľska prichádzajú z Ukrajiny.
„My si vieme všetko dopestovať a vychovať sami, v najvyššej kvalite, nepotrebujeme dovážať z Ukrajiny. Je tam vojna, hlad, bieda, nech si to nechajú doma a nás nech nechajú robiť svoju robotu,“ zhodli sa starší farmári, ktorí prišli na čele protestného zhromaždenia.
Len povinnosti
K najvyťaženejšiemu hraničnému priechodu na Orave pôvodne plánovali prísť o 10. hodine, oneskorili sa o hodinu. „Budeme tu, dokedy bude treba, pokojne aj do večera,“ tvrdili nespokojní farmári.
Pred priechodom sa vytvárali kolóny. Protestujúci spočiatku nepúšťali nákladné ani osobné autá či autobusy. Popoludní už zadržiavali len kamióny, ktorých náklad s asistenciou polície kontrolovali.

„Ak vodič preváža napríklad nábytok, nebude mať problém otvoriť dvere a ukázať nám ho,“ povedal organizátor protestov Paweł Dziubek. Výnimkou kontrol boli len kamióny prevážajúce živé zvieratá.
„Chováme päť kráv na mlieko, pestujeme zemiaky, ovos, jačmeň, pre zvieratá a pre vlastnú spotrebu,“ povedala farmárka Sofia, ktorá prišla s mamou. „Chceme zastaviť prílev ukrajinského zbožia, myslíme, že nie je zdravé. Snažia sa zničiť naše zvieratá, naše poľnohospodárstvo, aby sme všetko museli dovážať.“
Vodičov nahnevali
Blokácia nahnevala čakajúcich vodičov. „Nech púšťajú osobné autá a nech si tu potom robia, čo chcú. Mali by blokovať kamióny, ale aby sme tu všetci takto stáli, to je choré,“ povedal nám jeden z nich. „Nestíham do práce, keďže tu musím čakať,“ dodal ďalší.
Poliaci nechcú ani prísne pravidlá na ekologické pestovanie či komplikovanú byrokraciu, ktoré nariaďuje Únia. „Kedysi sa lepšie žilo. Viac sa šetrilo. Dnes máme len povinnosti, žiadne práva. Nariaďujú nám aj to, čo máme jesť.“

Poliaci chcú takto zisťovať, čo sa dováža do ich zeme, až do konca mesiaca. S protestmi plánujú pokračovať po celej krajine, kým vláda nebude akceptovať všetky ich požiadavky. Situáciu na slovensko-poľskej hranici celý deň monitorovala polícia.