NÁMESTOVO. Po viac ako desiatich rokoch v Štátnej ochrane prírody (ŠOP) končí dlhoročný ochranár z Oravy Dušan Karaska.
Najprv ho nový minister životného prostredia Tomáš Taraba odvolal z funkcie generálneho riaditeľa ŠOP, teraz ho jeho nástupca Štefan Kysel odvolal aj z postu riaditeľa Správy Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava (CHKO). Dôvod neuviedli, iné miesto mu neponúkli.
„Vnímam to ako pomstu za to, že som sa celý profesijný život snažil chrániť prírodu,“ povedal Karaska.
Obáva sa však, že personálne výmeny v štátnej ochrane budú pokračovať a postupne dôjde k zmene všetkých riaditeľov správ chránených krajinných oblastí, a to napriek tomu, že nejde o politickú funkciu a správa chránenej krajinnej oblasti nie je samostatný právny subjekt.
„Až na pár výnimiek v súčasnosti dosadzované osoby nemajú ani potuchy o modernej ochrane prírody, čo sa postupne prejaví úpadkom aj tej úrovne, ktorá na Slovensku je,“ hovorí Karaska.
Dodáva, že aj keď sa to nezdá, ovplyvní to aj bežných ľudí, napríklad tým, že im blízko bydliska postavia zariadenia, ktoré by tam mali neradi alebo ich nájdu na miestach v prírode, kam si pôjdu oddýchnuť.
Nová vláda začala s personálnymi zmenami takmer okamžite po vymenovaní. Aj vás minister životného prostredia Tomáš Taraba odvolal koncom novembra po troch rokoch z postu generálneho riaditeľa štátnej ochrany prírody. Vedeli ste dôvod?
Nie, žiadny dôvod, či už ústne alebo písomne, mi pri odvolávaní nikto neuviedol. Len zhruba po týždni minister Taraba povedal, že to bolo pre moju snahu vybudovať na Oravskej priehrade umelý vtáčí ostrov.
Pozabudol však pri tom, že bývala vláda zložená zo strán Smer, SNS a Most-Híd svojím uznesením schválila program starostlivosti o Chránené vtáčie územie Horná Orava, z ktorého vyplývalo vybudovanie umelých sypaných ostrovov.
Štátna ochrana prírody teda mala povinnosť aspoň jeden ostrov vybudovať. Ako generálny riaditeľ ŠOP SR som nakoniec vybudovanie ostrova zastavil, a to napriek tomu, že na jeho stavbu už bolo vydané stavebné povolenie.

Vrátili ste sa tak do funkcie riaditeľa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Horná Orava, ktorú ste pred tým zastávali. Aký bol návrat?
Počas výkonu funkcie generálneho riaditeľa ŠOP SR ma zastupovali dvaja ľudia. Prvý sa zo zdravotných dôvodov časom vzdal, tak som následne poveril riadením kolegu Šimona Kertysa. Išlo o skúsených ľudí s riadiacimi skúsenosťami, takže nebol problém s fungovaním Správy CHKO Horná Orava.
Aké ste mali plány na najbližšie obdobie?